Zavrieť

Porady

odchodne po 1.1.2013

Dobry den,

prosim vas viete mi poradit ako sa od noveho roka pocita odchodne?
Vsade som hladala ako to mam vyratat no neviem najst presny postup... viete mi niekto pomoct prosim?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Rovnako, ako aj pred novým rokom.
§76 ZP
(1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.

(3) Odchodné zamestnancovi patrí len od jedného zamestnávateľa.

(4) Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť zamestnancovi odchodné, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1.
Naposledy upravil Tweety : 01.03.13 at 08:41 Dôvod: §76
2 0
migelovci migelovci

migelovci je offline (nepripojený) migelovci

neviem nikde najst presny postup...
mam informaciu o tom ze sa to pocita ako premerny mesacny plat z predchadzajuceho stvrtroku.... na druhej strane som sa dostala k informacii ze sa to rata koeficientom..
chcem to spravit dobre, prosim vas aky je presny postup na vypocet odchodneho?
dakujem
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

migelovci Pozri príspevok
neviem nikde najst presny postup...
mam informaciu o tom ze sa to pocita ako premerny mesacny plat z predchadzajuceho stvrtroku.... na druhej strane som sa dostala k informacii ze sa to rata koeficientom..
chcem to spravit dobre, prosim vas aky je presny postup na vypocet odchodneho?
dakujem
ZP si nelúskala......
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

Ahojte,
zamestnanec dovrši dôchodkový vek 4.3.2013. Pracovný pomer ukončí dohodou k 3.3.2013. Od 4.3. bude pracovať na dohodu ako dôchodca. Má nárok na odchodné?
Nie je mi jasná táto veta: "Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok ...". V jeho prípade to bude skončenie prac. pomeru ale ešte pred vznikom, nároku na starobný dôchodok, alebo sa mýlim?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

migelovci Pozri príspevok
Dobry den,

prosim vas viete mi poradit ako sa od noveho roka pocita odchodne?
Vsade som hladala ako to mam vyratat no neviem najst presny postup... viete mi niekto pomoct prosim?
Presný postup nájdeš v zákone, konkrétne Zákonníku práce, viď §§ 76 a 134
0 0
scame scame

scame je offline (nepripojený) scame

Ak požiada Zamestnávateľa tak ano
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

topper1 Pozri príspevok
Ahojte,
zamestnanec dovrši dôchodkový vek 4.3.2013. Pracovný pomer ukončí dohodou k 3.3.2013. Od 4.3. bude pracovať na dohodu ako dôchodca. Má nárok na odchodné?
Nie je mi jasná táto veta: "Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok ...". V jeho prípade to bude skončenie prac. pomeru ale ešte pred vznikom, nároku na starobný dôchodok, alebo sa mýlim?
(1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.


0 0
scame scame

scame je offline (nepripojený) scame

migelovci Pozri príspevok
neviem nikde najst presny postup...
mam informaciu o tom ze sa to pocita ako premerny mesacny plat z predchadzajuceho stvrtroku.... na druhej strane som sa dostala k informacii ze sa to rata koeficientom..
chcem to spravit dobre, prosim vas aky je presny postup na vypocet odchodneho?
dakujem
ZP § 76a ods 2. odbvolavka na priemerný zárobok- §134
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

ivka70 Pozri príspevok
(1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.


ďakujem za reakciu, vyznačenu časť vety si uvedomujem, ale myslim, že v mojom prípade nie je splnená prvá časťvety....keďže je to skončenie pracovného pomeru pred vznikom na starob. dôchodok...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

topper1 Pozri príspevok
ďakujem za reakciu, vyznačenu časť vety si uvedomujem, ale myslim, že v mojom prípade nie je splnená prvá časťvety....keďže je to skončenie pracovného pomeru pred vznikom na starob. dôchodok...
A vôbec požiadal o dôchodok? AK áno, a je to do 10 dní od skončenia PP, tak nárok nárok vzniká. Pozri aj citáciu §76 v prísp. č. 2., 8.
0 0
scame scame

scame je offline (nepripojený) scame

topper1 Pozri príspevok
ďakujem za reakciu, vyznačenu časť vety si uvedomujem, ale myslim, že v mojom prípade nie je splnená prvá časťvety....keďže je to skončenie pracovného pomeru pred vznikom na starob. dôchodok...
Ma na to 10 dni po skomcení PP takže ta urcite požiada a vsetko bude splnene...
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

scame Pozri príspevok
Ma na to 10 dni po skomcení PP takže ta urcite požiada a vsetko bude splnene...
ufff, tak ja si dnes sedim na kabli, alebo mi nie je jasne to čo je jasne každému...ale nechapem...

Podľa mňa ma nema o čo požiadať do 10 dní...do 10 dni ma predsa požiadať o dôchodok, nie? Nárok na odchodné ma automaticky, keď splňa podmienky.

Zákon mám pred sebou a tam vidím:
(1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku

Čiže ak môj zamestnanec ukončí pracovný pomer 3.3 a nárok na dôchodok má 4.3., tak ukončil pracovný pomer pred vznikom nároku na dôchodok a teda by mu podľa tohto znenia odchodné nemalo patriť. Zle si to vysvetlujem? Nemá nárok na odchodné len ten, kto pracuje aj po vzniku nároku na dôchodok?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Treba lepšie čítať, skús si to prejsť ešte raz a pomaly.
§76 ZP
(1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.
0 0
scame scame

scame je offline (nepripojený) scame

Ak požiada sa chape socialnu poistovnu kde to tebe predloži na príslušnom papiery, teda potvrdení že požiadal o starobný dochodok. To može urobiť pred skončenim PP alebo do 10 dní po skončení PP.
1 0
scame scame

scame je offline (nepripojený) scame

Tweety Pozri príspevok
Treba lepšie čítať, skús si to prejsť ešte raz a pomaly.
§76 ZP
(1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.
Zákon je písaný tak aby to nik nepochopil
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

Čitam to, ale stale to neprichadza...

Dakujem ale za vašu ochotu...a prosim vás o upresnenie dalšieho postupu: Má teda nárok na odchodné. V marci bude pracovať od 1.3. - 3.3.. Odchodné mu môžem vyplatiť vo výplate za marec?
Platií sa z odchodného najnovšie aj ZP a SP? a teda vstupuje do evidenčného listu doch. poist.?
Kedy mám vystaviť a poslať evidenčný list, ked výplatu za marec budem rátať až po ukončení marca a SP chce evidenčný list do troch dní?
0 0
scame scame

scame je offline (nepripojený) scame

topper1 Pozri príspevok
Čitam to, ale stale to neprichadza...

Dakujem ale za vašu ochotu...a prosim vás o upresnenie dalšieho postupu: Má teda nárok na odchodné. V marci bude pracovať od 1.3. - 3.3.. Odchodné mu môžem vyplatiť vo výplate za marec? Ano
Platií sa z odchodného najnovšie aj ZP a SP? a teda vstupuje do evidenčného listu doch. poist.? Ano
Kedy mám vystaviť a poslať evidenčný list, ked výplatu za marec budem rátať až po ukončení marca a SP chce evidenčný list do troch dní?
V apríli na socke to pochopia a akceptujú to
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

dakujem za rady
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

Platí sa z odchodného sociálne a zdravotné poistenie a daň z príjmu? Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

topper1 Pozri príspevok
Platí sa z odchodného sociálne a zdravotné poistenie a daň z príjmu? Ďakujem
ÁNo, platí.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať