Zavrieť

Porady

Daň z predaja nehnuteľnosti v roku 2013

Dobrý deň,

toho roku predávam byt mesiac pred uplynutím doby vlastníctva nehnuteľnosti 5 rokov a zaujímalo by ma, ako to bude v tomto prípade s daňovým priznaním budúci rok, nakoľko som byt kúpil za 65000,- Eur a predávam za 75000 Eur. V byte som býval s manželkou, ale trvalý pobyt má nahlásený len ona. Byt som kupoval ešte za slobodna. Chcem sa spýtať, či rozdiel medzi obstarávacou a predajnou cenou môže byť vydokladovaný iba bločkami, alebo aj znaleckým posudkom, ktorý si dal terajší kupujúci vyhotoviť na vlastné náklady a podľa ktorého súčasná cena bytu je 75200,- Eur.
Byt som kupoval ako holobyt a predávame ho komplet zariadený, no bohužiaľ nemám všetky bločky o kúpe zariadenie bytu.
Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    A to kupec nepočká ešte mesiac?
    Sprav zmluvu o budúcej zmluve, nech zaplatí zálohu za byt ... a nech počká mesiac.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    § 9
    Príjmy oslobodené od dane



    (1) Od dane je oslobodený príjem

    a) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

    buro331 je offline (nepripojený) buro331

    buro331
    otázka je, či môžem použiť znalecký posudok na doloženie na daňový úrad, ako doklad k rozdielu medzi kúpnou a predajnou cenou, bez zaplatenia dane

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    buro331 Pozri príspevok
    otázka je, či môžem použiť znalecký posudok na doloženie na daňový úrad, ako doklad k rozdielu medzi kúpnou a predajnou cenou, bez zaplatenia dane
    isto nemôžeš.

    pajtasom je offline (nepripojený) pajtasom

    pajtasom
    a od roku 2013 zdravotné poistenie sa platí tiež? podlieha to faktu či si 5 rokov majitel bytu či nie???????????neviete a kolko sa platí zdravotné poistenie myslím17percent.

    POCKAJ EšTE MESIAC,JA BYT NA TVOJOM MIESTE SA DOHODNI S KUPUJUCIM žE O MESIAC UZATVORITE ZMLUVU, ALEBO JU DAJ SPíSAT S DáTUMOM O MEISAC NEVIEM čI JE TO MOžNé,VED 20PERCENT JE DOST VELA PENAZI.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ano aj ZP treba platiť to je 14% a daň je 19% takže dokopy 33% treba odviesť štátu

    pajtasom je offline (nepripojený) pajtasom

    pajtasom
    ale kto platí zdravotné poistenie 14 percent aj ten kto je už viac ako 5 rokov majitelom bytu,alebo tento fakt nezohráva žiadnu úlohu, len pri plateni dane z bytu 20 percent, a platí ZP každí kto je majitelom aj len čo rok?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Odvody do ZP platí každý, komu výjde platiť daň z predaja nehnuteľností.
    Takže ak sa príjem z predaja nehnuteľností nezdaňuje, tak nie sú ani odvody do ZP.

    pajtasom je offline (nepripojený) pajtasom

    pajtasom
    dakujem už som volala do ZP,takže kto nie je majitelom bytu 5 rokov, každý platí dan z nehnutelnsoti,a tým pádom aj dan Zp,čo je spolu 33%,to je obrovksá suma

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ale samozrejme bavíme sa o zdanovaní sumy z rozdielu predajnej ceny a kúpnej ceny ... neplatí sa z celej sumy daň ani odvody do ZP. To len na doplnenie.

    pemo26 je offline (nepripojený) pemo26

    pemo26
    Dobrý deň, chcem sa spýtať ako je to v prípade, že byt vlastníme s manželkou (BSM). Byt sme nadobudli v r. 2012 za 12.000. Predajná cena bude 16.000 (aj s províziou RK). Rozdiel je teda 4.000,-. Co vsetko si možem uplatniť do nákladov, kedze byt sme aj zrenovovali. Môže byť aj zariadenie bytu (napr. stôl, mikrovlnka a pod.) pokial to bude súčasťou predajnej ceny - predávame aj so zariadením. A hlavne ci si môžeme tento príjem z predaja nehnutelnosti s manzelkou nejako rozdelit. Ak áno a manželka by mala iba tento príjem z predaja nehnutelnosti, existuje nejaká hranica, kedy nieje potrebné podať daňové priznanie. Myslím, že je to okolo 1.800,- Eur. Akým spôsobom by sa to prípadne delilo. Ďakujem za odpoved.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.