Zavrieť

Porady

daň z príjmu predaja ornej pôdy podľa nového zákona

Budem platiť daň z predaja ornej pôdy, dedila som v roku 2011 a predala v roku 2012 dedičným konaním po starých rodičoch ako znovuobjavený majetok. Je to iný okres než bývam. Ak áno komu a koľko je daň z príjmu. Som dôchodkyňa a iný príjem nemám. ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Príjem z predaja bude od dane oslobodený v tom prípade, ak
    ZDP § 9 Príjmy oslobodené od dane
    (1) Od dane je oslobodený príjem
    b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

    Krakonoš je offline (nepripojený) Krakonoš

    Krakonoš
    Aj ja sa chcem spýtať na podobný prípad dedenia znovuobjaveného majetku.
    Určite sa môže použiť §9, ods. 1b ?
    Nevadí, že ten majetok možno 17 rokov nikomu nepatril? Pôvodný vlastník už nežil napr. od roku 1995 a dedič ho nadobudol až v roku 2012. V roku 2013 ho chce predať.
    Ďakujem

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    nteresa123 Pozri príspevok
    Budem platiť daň z predaja ornej pôdy, dedila som v roku 2011 a predala v roku 2012 dedičným konaním po starých rodičoch ako znovuobjavený majetok. Je to iný okres než bývam. Ak áno komu a koľko je daň z príjmu. Som dôchodkyňa a iný príjem nemám. ďakujem
    Podľa citovaného zákona v príspevku č. 2 nemusíš priznať a platiť daň. Pretože poručitelia v priamom rade - starí rodičia mali pôdu nepochybne dlhšie, ako 5 rokov pred predajom. Vlastníctvo bolo preukázateľné v PKV na katastri, na ktoré sa iba zabudlo a rodičia ho nededili. Ak by neboli splnené tieto fakty, tak by hrozilo nielen platenie dane 19%, ale aj zdravotného poistenia 14%, čo je teraz nový a veľmi zákerný hit zdravotných poisťovní v honbe za vyšším výberom poistného, podľa § 10b/1/D ZoZP. Netreba ani ohlasovať, ZP sa prihlási aj sama, keď dostane echo z daňového úradu.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Krakonoš Pozri príspevok
    Aj ja sa chcem spýtať na podobný prípad dedenia znovuobjaveného majetku.
    Určite sa môže použiť §9, ods. 1b ?
    Nevadí, že ten majetok možno 17 rokov nikomu nepatril? Pôvodný vlastník už nežil napr. od roku 1995 a dedič ho nadobudol až v roku 2012. V roku 2013 ho chce predať.
    Ďakujem
    Ten § 9, ods. 1/b platí, ak ide o dedenie v priamom rade /z rodiča na deti, zo starého rodiča na vnuka, od súrodenca a strýka nie/ a ak možno z PKV preukázať vlastníctvo poručiteľa. Nie je pravda, že 17 rokov nikomu nepatril, ak výpisom z PKV možno preukázať vlastníctvo poručiteľa. Podľa mňa stačí, ak v dedičskom rozhodnutí je uvedené, z ktorej PKV bol majetok zdedený a od koho.

    daň z príjmu predaja ornej pôdy podľa nového zákona

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.