Zavrieť

Porady

Konateľ a nárok na podporu v nezamestnanosti

Dobry den, potrebovala by som poradit. Moj manzel je konatelom v jednej firme a zaroven je zamestnany, ale v inej firme na riadnu prac. zmluvu uz viac ak 7 rokov. V novembri konci v tej druhej firme. Ma vobec narok na podporu v nezamestnanosti, ked je zarovej aj konatelom, ale nikdy nemal prijem z s.r.o.
Prosim poradte, nevieme, ako sa mame zariadit.
Dakujem Vam
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    v tejto porade p. Mihál píše, že po 1.5.2013 konateľ ak je zároveň aj zamestnancom pri zárobku do 75% ži. minima môže byť evidovaný na UP http://www.porada.sk/t91709-p8-kolko...ade-prace.html
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sushka vyššie som o tomto písala. P. Mihál píše, a ako som čítala, má to aj svoju logiku, ale úrady práce majú asi nielen inú logiku ale aj interné nariadenia. aspoň zatiaľ
    blondy interné nariadenia UP by nemali mať prednosť pred zákonom... ako to teda funguje, má niekto skúsenosť z praxe?
    frenky191 máte niekto skúsenosť, že UPSVaR akceptoval "mihálovu" logiku. t.j. ak sa zamestnám so zárobkom do 75 % živ. min., môžem byť súčasne ako konateľ a spoločník evidovaný na úrade práce a poberať dávku v nezamestnanosti?
      zbaliť

    lejka je offline (nepripojený) lejka

    Žilinčanka, 3 dospelí synovia, od 13.4.2013 som vdovou, byt, chalupa, záhrada, pes-vlčiak RONY ...viac lejka
    Spoločník s.r.o. sa nemôže na úrad práce evidovať, konateľ spoločnosti sa môže evidovať na úrade práce a má nárok aj na podporu v nezamestnanosti....Ak je zároveň spoločník aj konateľ spoločnosti, tak sa nemôže evidovať na úrade práce. Spoločník spoločnosti dokonca nemôže ani opatrovať príbuzného a poberať opatrovateľský príspevok, kamarátka musela prepísať svoj podiel na dcéru aby sa mohla starať o chorého otca....Môj syn je len konateľom spoločnosti a je evidovaný na úrade práce už pol roka....

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nie, nema. Vlada menila predpis, uz nemoze byt ani konatelom bez primu, ak chce byt evidovany na UP.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    cinky16 docitala som sa, ze ak je konatelom a zaroven spolocnikom, tak nema narok na podporu, ale keby previedol svoj obchodny podiel a bol len konatelom ani v tom pripade nema narok na podporu? ak mu v riadnom zamestnani platili vsetky odvody?
    nemame s tymto ziadne skusenosti..
    KEJKA nie nemá nárok. Musel by sa vzdať aj funkcie konateľa.
    LeaSl bolo to už schválené? lebo postrehla som, že to plánovali, ale nie, že to už platí, prípadne máte info odkedy to platí, lebo poznám konateľa, ktorý je stále evidovaný na UP a minulý rok aj poberal podporu, ale bol len konateľom - nie spoločníkom.
    avalik ano je to schvalene, plati to od 1.5.2013
    sushka Zákon o službách zamestnanosti bol novelizovaný s účinnosťou od 1.5.2013. Podľa informácií z ÚP, majú také usmernenie, že konatelia, ktorí boli evidovaní pred 1.5.2013 ostávajú v evidencii,nevyradili ich, ale nových do evidencie neprijímajú. So zaevidovaním konateľa, ktorý je zároveň zamestnancom na dohodu tak, ako to píše p.Mihál tu http://blog.etrend.sk/mihalblog/2013...-kapitalistov/ je problém, takúto kombináciu neakceptujú.
      zbaliť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nie nemá nárok. Musel by sa vzdať aj funkcie konateľa aj predať svoj obchodný podiel. Prípadne všetko previesť na manželku - zostane to v rodine.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    cinky16 dakujem krasne za odpovede. A neviete, ako dlho a kolko stoji prevod obchodneho podielu?
    cinky16 a este som zabudla, moze potom svoj obchodny podiel previest opat na seba?
    EPk A odkedy to paltí?
    To potom je zbytocne platit za konatela, ktory pracuje ako zamestnanec vo svojej firme odvody (poistenie v nezamestnanosti)
    KEJKA môže previesť, ale poplatky a náklady s tým spojené treba zobrať do úvahy /zmena v OR 66 EUR/33 EUR a k tomu dvakrát, overovanie dokumentov tiež nie je zadarmo, .........
    či tá podpora stojí za tú námahu.
      zbaliť

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Podľa novely zákona o službách zamestnanosti č.5/2004 Z.z. v platnom znení od 1.5.2013 môže byť na ÚP evidovaný spoločník, aj konateľ, ak je súčasne zamestnancom spoločnosti a jeho príjem nedosahuje 75% sumy životného minima. Vtip je totiž v tom, že ak je takýto spoločník či konateľ súčasne zamestnancom, neposudzuje sa ako SZČO, a teda má nárok na evidovanie na ÚP a aj na podporu (ak samozrejme spĺňa kritériá na jej priznanie).
    kochones mate prakticku skusenost ze to takto funguje? Lebo znameho nechceli zaregistrovat, aj ked splnal tieto podmienky.
    heket Platí to ešte stále, alebo to už bolo zrušené? A hlavne ma tiež zaujíma aké boli skúsenosti z praxe na úradoch.

    Konateľ a nárok na podporu v nezamestnanosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.