Zavrieť

Porady

potrebujem spraviť jednoduché účtovníctvo

Ahojte,

som živnostník a potreboval by som si dať dokopy úctovníctvo a podať daňové priznanie. Za min. rok som mal príjmy len 70tis. a dokopy som vystavil 5 faktúr.
Odporučili mi program ALFA. Už ho mám nainštalovaný ale potreboval by som pomôcť. Uz hodnú chvíľu sa hrabem na porade a som z toho čím viac tým neistejší. Chcel by som si to zjednodušiť aj tým, že si do nákladov nezaúčtujem položky, ktoré som uhrádzal v hotovosti. Kedže som mal zisk aký som mal tieto dalsie náklady v podstate nepotrebujem. Potreboval by som ale vedieť ako je to s peniazmi v pokladnici, či si musím viesť nejaký sklad, ako je to so záväzkami a pohľadávkami.

Veľmi pekne ďakujem
Usporiadat
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

no tak naprv by som si nahodila tvoje vystavené faktúru do evidencie pohľadávok. ak máš nejaké došlé faktúry tak tie si zaeviduj v evidencii záväzkov. potom by som si v peňažnom denníku zaúčovala postupne ich úhradu. v prípade, že ti boli pohľadávky platene cez pokladňu tak ako príjem. ak cez banku tak postupne z výpisu z účtu jednu položku za druhov.
0 0
salamander salamander

salamander je offline (nepripojený) salamander

dobre, idem na to
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
salamander
Ahojte,

som živnostník a potreboval by som si dať dokopy úctovníctvo a podať daňové priznanie. Za min. rok som mal príjmy len 70tis. a dokopy som vystavil 5 faktúr.
Odporučili mi program ALFA. Už ho mám nainštalovaný ale potreboval by som pomôcť. Uz hodnú chvíľu sa hrabem na porade a som z toho čím viac tým neistejší. Chcel by som si to zjednodušiť aj tým, že si do nákladov nezaúčtujem položky, ktoré som uhrádzal v hotovosti. Kedže som mal zisk aký som mal tieto dalsie náklady v podstate nepotrebujem. Potreboval by som ale vedieť ako je to s peniazmi v pokladnici, či si musím viesť nejaký sklad, ako je to so záväzkami a pohľadávkami.

Veľmi pekne ďakujem
V Alfe si nahodiš počiatočné stavy - pokladňa , BÚ .
Vystavené faktúry Tebou uvádzaš v evidencii pohľadávok .
Faktúry došlé , ktoré Ti prídu sú Tvojimi záväzkami a tieto tiež eviduješ v Alfe v evidencii záväzkov .

Predpokladám že nie si plátcom DPH.
Zoraď si doklady podľa dátumu a všetky si zaúčtuješ . Uhradené vyšlé faktúry - pohľadávky účtuješ do príjmu pomocou F7 - vyberieš konkrétnu fa a zaúčtuješ v príjmoch ovplyvňujúcich ZD - členenie podľa toho za čo faktúra je vystavená .

Ak účtuješ výdavky - medzi tieto patrí aj úhrada došlej faktúry , ktorú si tiež cez F7 vyberieš a účtuješ do výdavkov podľa členenia a správneho zaradenia či už do výdavkov ovplyvňujúcich ZD alebo neovplyvňujúcich ZD.


Môžeš sa pýtať konkrétne prípady.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

1. súpis faktúr aj s úhradami
2. -"- poistného -"-
3. -"- zásob - ak máš
4. rovno v Alfe DP, paušálne výdavky 25% alebo 60%, podľa toho čo robíš
hotovo
0 0
salamander salamander

salamander je offline (nepripojený) salamander

Takže mi radíš mať paušálne výdavky ?
Ako to bude potom v tomto roku (2006), keď už nebudem môcť mať paušál
lebo pri vyššom príjme by sa mi to neoplatilo? Myslím teda či tam niesú nejaké zádrhely pri prechode z paušálnych výdavkov na normálne účtovanie. Aj keď za tento rok si už účtovníctvo s najväčšou pravdepodovnosťou sam robit nebudem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
salamander
Takže mi radíš mať paušálne výdavky ?
Ako to bude potom v tomto roku (2006), keď už nebudem môcť mať paušál
lebo pri vyššom príjme by sa mi to neoplatilo? Myslím teda či tam niesú nejaké zádrhely pri prechode z paušálnych výdavkov na normálne účtovanie. Aj keď za tento rok si už účtovníctvo s najväčšou pravdepodovnosťou sam robit nebudem.
Sú , treba pri prechode upravovať DZ.
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

ak ti neostali žiadne neuhradené pohľadávky a žiadne zásoby tak môžeš urobiť kludne paušál a v roku 2006 prejť na JU a ak ti niečo zostalo z roku 2005 tak musíš upraviť ZD ak chceš v r. 2006 prejsť na JU.
0 0
salamander salamander

salamander je offline (nepripojený) salamander

Neuhradené pohľadávky nezostali, a čo sa týka skladu resp. zásob tak som si zatial žiadnu evidenciu neviedol. Podnikám v oblasti vývoja a výroby elektrických zariadení a moje "skladové zásoby" sú súčiastky a komponenty, z ktorých ich vyrábam. Ale ako vravím zatial si to neevidujem, lebo je to hodne položiek a aj tak sa vačššina tychto "zásob" spotrebuje pri konkrétnom projekte.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
salamander
Neuhradené pohľadávky nezostali, a čo sa týka skladu resp. zásob tak som si zatial žiadnu evidenciu neviedol. Podnikám v oblasti vývoja a výroby elektrických zariadení a moje "skladové zásoby" sú súčiastky a komponenty, z ktorých ich vyrábam. Ale ako vravím zatial si to neevidujem, lebo je to hodne položiek a aj tak sa vačššina tychto "zásob" spotrebuje pri konkrétnom projekte.
Ale tento materiál si povinný pri nákupe evidovať v skladovej evidencii a pri výrobe výdajkou zo skladu odpísať .Čiže s tou evidenciou v prípade prechodu by som videla problém .
0 0
salamander salamander

salamander je offline (nepripojený) salamander

Hmm, z toho skladu mám strach. Väčššina nakúpeného materiálu však bola na dobierku takze to nešlo cez účet. Nedalo by sa to zjednodušiť tým, že by som tieto nákupy vôbec nezaúčtoval? Prípadne len tie najväčššie položky.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
salamander
Hmm, z toho skladu mám strach. Väčššina nakúpeného materiálu však bola na dobierku takze to nešlo cez účet. Nedalo by sa to zjednodušiť tým, že by som tieto nákupy vôbec nezaúčtoval? Prípadne len tie najväčššie položky.
Nie je podstatné , že ako platíš materiál , či dobierkou alebo účtom .Musíš postupovať podľa zákona o účtovníctve a postupov JÚ,bolo by vhodné to preštudovať .
Hm... ale ak nebudeš mať nákup , ako vykážeš výrobu , z čoho , ako bol nadobudnutý materiál..... to sú argumenty pri daňovej kontrole .
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

to záleži od toho ako si vystavoval faktúry. ak si fakturoval tie skladové položky tak potom ti musia prejsť cez sklad.
0 0
salamander salamander

salamander je offline (nepripojený) salamander

Veď práve to, že na vystavených faktúrach je už len napriklad "Výroba meracích kariet na rozhranie USB 10ks" Pritom je ale na tú výrobu použitých
cez 100 rôznych komponentov.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
salamander
Veď práve to, že na vystavených faktúrach je už len napriklad "Výroba meracích kariet na rozhranie USB 10ks" Pritom je ale na tú výrobu použitých
cez 100 rôznych komponentov.

Tým by som sa neutešovala , skutočne .... každá výroba potrebuje aj materiál .
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

no ale musíš vykázať z čoho si vyrobil ten USB. aj my napr. skladáme počítače. musíme všetko prijať na sklad a potom vyskladniť. tak to už je. najlepšie je v tvojom prípade nájsť si nejakú účtovníčku, ktorá ti to urobí.
0 0
salamander salamander

salamander je offline (nepripojený) salamander

No tak to bude sranda podávať do skladu všetky tie komponenty. A nedá sa to spraviť nejako v celku, akože celý ten nákup bol na jednu výrobu ?
Tak to v podstate aj je. Bude to dost na nervy evidovat každú súčiasku.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
salamander
No tak to bude sranda podávať do skladu všetky tie komponenty. A nedá sa to spraviť nejako v celku, akože celý ten nákup bol na jednu výrobu ?
Tak to v podstate aj je. Bude to dost na nervy evidovat každú súčiasku.
Záleží od každého SZČO ako si obháji pri daňovej kontrole napadnutú vec, a verím tomu , že je to dôvod na preukazovanie . Nedá sa jednoznačne odpovedať na Tvoju otázku .Vieš bolo na to rok času si tieto povinnosti zariadiť .
0 0
salamander salamander

salamander je offline (nepripojený) salamander

Nuž ako pozerám tak táto demo ALFA to si ani nezvádne. A v akých cenách sa asi pohybuje zostavenie takéhoto účtovníctva + daňového priznania?
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

no demo alfa to asi nezvládne. lebo tam sa dá nahodiť len 50 skladových položiek.
0 0
salamander salamander

salamander je offline (nepripojený) salamander

Ano to viem, ale netušil som že bude taký problém s tým skladom. A ako sa vlastne odlišuje to priznanie s paušálnymi výdavkami od klasického? Ako som to pochopil tak účtovníctvo aj skladovú evidenciu si musím viesť tak či tak.
0 0
Načítať ďalšie