Zavrieť

Porady

veva125 veva125

veva125 je offline (nepripojený) veva125

Pochváliť
Takže, ak to správne chápem, zo zákona o DPH vyhodili tú časť o poverenej osobe, ktorá má podávať priznanie k DPH za oboch členov združenia. Zároveň je ale možnosť používať jednu ERP v združení. Čiže všetky príjmy budú stále na jedného člena združenia v prípade maloobchodu. To, že zo zákona vypadla časť s pokynmi ako to robiť (poverena osoba), neznamená, že ak to tak robiť budeme aj naďalej, že niečo porušujeme. Alebo, čo by sme tým porušili, keby sme šli po starom ?
0 0
janasim janasim

janasim je offline (nepripojený) janasim

Pochváliť
Mám dve združenia...klient to vyriešil tak, že manželka , ktorá mala 50% podiel prerušila živnosť a zamestnala sa u manžela. U druhého klienta idem cestou prefaktúrovania si navzájom...čiže ďalšie účtovníctvo...druhý účet...asi..ešte stále neviem domysleť všetky detaily.
0 0
janasim janasim

janasim je offline (nepripojený) janasim

Pochváliť
Tržby budem tiež deliť...prefaktúrovavať
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pochváliť
Nech mi niekto vysvetlí ....prečo by som mala robiť kroky ako pozastaviť či zrušiť živnosť ! Ja sa čudujem , že ľudia takto uvažujú ....zasahujú do našich práv na podnikanie a združovanie sa.
2 0
veva125 veva125

veva125 je offline (nepripojený) veva125

Pochváliť
janaim - ako budete delit trzby ? prefakturovavat polozku po polozke ? viest dve skladove evidencie ? na fakture musi byt druh tovaru, mnozstvo...
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Pochváliť
V poradcovi č.6 roč.2014 v komentári pri § 4 je napísané že po 1.1.2014 uviesť do DP tú časť tržieb ,ktorá predstavuje jeho podiel na spoločnom výsledku združenia a uviesť do časti D1 KV.
Tržby budem deliť podľa podielu spoločníka, nič nebudem prefakturovávať, faktúry od dodávateľov tovaru budem deliť zase podľa podielu t.z. že budeme žiadať dve faktúry,keďže sa jedná o dvoch spoloč.a tie budem uvádzať v KV, na každého spoločníka zvlášť. Nájom,telefón a ostatné režijné náklady budem prefakturovávať, inak si to neviem v praxi predstaviť.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Pochváliť
janasim
Tržby budem tiež deliť...prefaktúrovavať
Prefakturovanie tržieb .... hmmm, a došlo k nejakému dodaniu?

Máme združenie, ktoré varí v závodnej kuchyni. Jeden z členov má licenciu na varenie, druhý nie, ten nakupuje a riadi všetko ostatné.
Ako môže fakturovať 1/2 tržby ten, kto nemá výučný list? veď to by bolo neoprávnené podnikanie.
A môže zas ten druhý prefakturovať dodanie materiálu, ktorý bol použitý k vareniu, keď k žiadnemu dodaniu nedošlo?
a čo v prípade intrakomunitárneho nadobudnutia? v súhrnnom výkaze dodávateľa bude určite len jeden z členov.
Prečo mám pocit, že toto mohli vymyslieť len diletanti?
7 0
janasim janasim

janasim je offline (nepripojený) janasim

Pochváliť
Združenie predáva výrobky veľkým obchodným reťazcom...zmluva je len na jedného, nie je možné aby každý člen vystavoval faktúry na svoj podiel..preto sa to bude musieť prefakturovávať... ako inak by som to dostala do KV... no tie tržby ... to fakt ešte neviem
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Pochváliť
janasim
Konkrétne plynárne to neurobia...klient sa informoval
Veď iba dilino by si to mohol myslieť.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Pochváliť
vikinka
V poradcovi č.6 roč.2014 v komentári pri § 4 je napísané že po 1.1.2014 uviesť do DP tú časť tržieb ,ktorá predstavuje jeho podiel na spoločnom výsledku združenia a uviesť do časti D1 KV.
Tržby budem deliť podľa podielu spoločníka, nič nebudem prefakturovávať, faktúry od dodávateľov tovaru budem deliť zase podľa podielu t.z. že budeme žiadať dve faktúry,keďže sa jedná o dvoch spoloč.a tie budem uvádzať v KV, na každého spoločníka zvlášť. Nájom,telefón a ostatné režijné náklady budem prefakturovávať, inak si to neviem v praxi predstaviť.
No a ako budeš deliť bločky o drobných nákupoch? Tiež budeš prefakturovávať? Alebo žiadať vystaviť bločky v pomere ako ste sa dohodli v združení?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Pochváliť
V tom poradcovi síce niečo napísali. Ale má to nejakú oporu v zákone, že to takto treba fakturovať? Myslím zákon o účtovníctve a zákon o DPH.
Teda platiteľ DPH by to mal prefakurovávať a neplatiteľ už nemusí?
To kde sme? V kocúrkove?
Naposledy upravil marjankaj : 31.12.13 at 09:27
1 0
Miska 1 Miska 1

Miska 1 je offline (nepripojený) Miska 1

Pochváliť
Ja si neviem ani predstaviť že by som mala každú faktúru re fakturovať členom združenia. Rozmýšľam ,že by som až na konci mesiaca urobila súhrnné faktúry za tovar , služby , mzdy atď. Len neviem či sme nemali teraz na začiatku roka rozdeliť spoločný bankový účet medzi všetkých členov združenia - podľa pomeru v zmluve. Neviem čo bude s prichádzajúcimi a odchádzajúcimi platbami za rok 2013 . Vynárajú sa stále nové a nové problémy . Hlavu hore musíme to riešiť .
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pochváliť
http://www.szk.sk/files/financna-spr...-zdruzenia.pdf

Mgr. Patrícia Macíková, hovorkyňa
finančnej správy



Zmena legislatívy si sľubuje vyšší výber daní. Pri spoločnom podnikaní v
združení si členovia medzi sebou neuplatňovali daň. Neprefakturovali si medzi sebou služby, ktoré si navzájom poskytli, tak, ako to bolo povinnosťou u iných podnikateľov. Nové podmienky zadefinované v zákone sú postavené na samostatnom
pôsobení každého člena združenia. Po prvý krát sa uplatnia za mesiac január 2014 resp. prvý štvrť rok 2014.


Môj komentár :
mne to pripadá ako by tými najväčšími zlodejmi boli členovia združení preto štátu toľko chýba v štátnej kase.
Však daň uvádzala v záznamoch a v DP len poverená osoba, postupovali sme podľa starých zákonov o DPH ...čo sme si mali medzi sebou prefakturovávať ? Ak sa vykonávala len spoločná práca , nevidím dôvod prefakturácie , ale ak niekto mal aj inú činnosť , tak mohol prefakturovať pokiaľ dodal plnenie pre spoločnú činnosť .

Strašne by ma zaujímala čo sa myslí pod týmto pojmom „ povinnosť u iných podnikateľov „ čo tým pani hovorkyňa mala na mysli .

http://www.szk.sk/files/financna-spr...-zdruzenia.pdf
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pochváliť
Včera som sa venovala oznámeniu ktoré je v úvodom tejto témy , pozvala som si klienta vysvetlila som mu záležitosti .....záver žiaden , pokračujeme v debate na budúci týždeň .Ale prebrali sme rôzne pohľady a varianty na združenie , keď z ktorejkoľvek svetovej strany by sme chceli toto spoločné podnikanie niekam posunúť tak vždy sme narazili na niektorý z problémov .Ak máte čas posúďte moje vyjadrenia na jednotlivé body citované z Oznámenia ...kde a čo sa nám vyskytlo .....pri spoločnom podnikaní
Naposledy upravil Zita5 : 03.01.14 at 06:47
5 0
Miska 1 Miska 1

Miska 1 je offline (nepripojený) Miska 1

Pochváliť
Sme združenie z troma členmi - fyzické osoby. Podnikáme spolu už 18 rokov. Nemali sme združenie len sme tak fungovali . Vždy na konci mesiaca sme podľa výsledku v mesiaci navzájom refakturovali - tak aby to mal každý rovnako. Pred šiestimi rokmi sme mali daňovú kontrolu - oni nám všetky faktúry za refakturáciu vyhodili - že nedochádza k priamemu dodaniu. Dotlačili nás k tomu že sme museli uzatvoriť združenie. A teraz sa vraciame späť k refakturácii - ideme znova naspäť. Kto nám zaručí že že nepríde znova akční kontrolór a znova všetko vyhodí ?
Mám dojem že oni sami nevedia čo chcú od nás.
4 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Pochváliť
Som zvedavý ako odôvodnia, že refakturovať musia iba platcovia DPH. Pri neplatcoch to zostane po starom.

Uvítam, ak niekto priloží paragraf, ktorý prikazuje tú refakturáciu.
1 0
janasim janasim

janasim je offline (nepripojený) janasim

Pochváliť
Zita 5, vysoko vyzdvihujem absolútne presný popis problémov združenia , napísaný tak ako by si mi hovorila z duše...zápasím s ním rovnako...podnikatelia chcú od nás , účtovníkov už riešenie ...a správne ...ako mi dnes povedal klient,"aby som neplatil pokutu!"
2 0
Thelmy Thelmy

Thelmy je offline (nepripojený) Thelmy

účtovník JÚ v združení
Pochváliť
Po preštudovaní metodického pokynu som opäť prišla k záveru, že ten kto ho napísal nemá ani šajnu ako podnikajú a účtujú združenia. My máme združenie 50:50 jedná sa o spoločné príjmy z prenajímania budov. Boli sme sa informovať u dodávateľov energií, či by mohli na jednu fa uvádzať identifikátory obidvoch odberateľov. Nemohli a prečo by to aj mali robiť niečo navyše. Veď na jeden elektromer alebo vodomer majú zmluvu s jedným odberateľom. Takže by ostávala len prefakturácia - ale v našom prípade nie je možné ani to pretože keďže zmluvy o prenájme máme aj s platičmi a neplatičmi DPH. Tak účtujeme DPH na základe koeficientu. A prefakturácia by nám teda poriadne zavarila. Rozhodla som sa, že zatiaľ idem účtovať po starom - len dúfam, že po nejakom čase keď sa všetko vyrieši nabehnú hneď daňováci a naváľajú nám pokuty a penále. Lebo síce teraz ani oni nevedia poriadne čo a ako - ale potom budú veľmi múdri. Čím viacej takýchto "príjemných" zmien zameraných proti podnikateľom, tým má človek väčšiu chuť bachnúť sa na podporu a nech sa o nás stará štát - keď už sme takí zlodeji.
4 0
Janulka 1 Janulka 1

Janulka 1 je offline (nepripojený) Janulka 1

Pochváliť
Rozmýšľala som a k tomuto som došla .
Čo vy na to ?

1. Refakturácia každej faktúry je nemožná – mesačne 400 faktúr – časovo nemožné
Môj návrh. : 1x mesačne rafakturácia podľa druhu.
- Tovar + DPH
- Tovar osl. Od DPH - §69
- Služby + DPH
- Energie + DPH
- Mzdy bez DPH
- Cestná daň bez DPH
- Daň z nehnuteľnosti bez DPH
Na každý druh zvlášť faktúra aby to bolo prehľadné – príloha podrobný rozpis čo sa refakturuje.
2. Neviem ako budem postupovať pri fakturácii do EU. Je nemožné rozdeliť fakturáciu , je nemožne žiadať odberateľa či dodávateľa o to aby sa na faktúrach uvádzali všetci členovia združenia. Máme zazmlune dlhodobo kontakty podľa obratu – nie je možné iné riešenie.
Ako budem postupovať pri refakturácii ? Jeden člen združenia to dá do daňového priznania aj do súhrnného výkazu a aj na intarstat . Čo ostatný členovia ? Ako postupovať ?

3. Ďalši problém člen združenia – bývalá „ poverená osoba „ je registrovaná ako platca DPH v Českej republike. Ako sa tam bude postupovať ? Člen združenia ako bude ostatným členom refakturovať dodanie tovaru ?

4. Spoločný bankový účet združenia .
Môj návrh k 1.1.2014 ho rozdeliť medzi členov združenia .
Máme jednoduché účtovníctvo – čo bude s platbami ktoré sa týkajú roka 2013 ?
Prichádzajúce a odchádzajúce platby .
Môj návrh rozdeliť platby medzi členov združenia – preposlanie úhrad na účty či sa jedná o plusy alebo o mínusy a zaúčtovať ich cez interné doklady podľa zákona o dani z príjmu.

5. Spoločný majetok združenia – odpisovaný.
Môj návrh – urobiť dodatok ku zmlúve združenia .
Odpisovať majetok bude každý člen združenia podľa podielu.

6. Sklad
Problém . Sklad nie je možné rozdeliť nakoľko nebude dochádzať k dodaniu tovaru . Bude stále len refakturácia. Dodanie tovaru robí u nás len jeden člen združenia .
Ako účtovať sklad ?

7. Výkazy na životné prostredie.
Kto bude posielať výkazy ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pochváliť
Združenie by malo robiť zmenu len podľa zákona o DPH a nie o inom ...to znamená neviem prečo by nemohli mať napr.spoločný účet ....však platby nebudú chodiť podľa podielov ......toto ja vôbec neriešim, lebo to je už veľmi prekombinované a ani nemusí byť ..ani riešiť nebudem spoločný účet im zostane ...pre mňa zmena z pohľadu DPH nie je zmenou napr. Zákona o dani z príjmu ...Dohoda je prvoradá , dohodli sa , že budú používať spoločný účet ....ten im rušiť nebudem .
3 0
Načítať ďalšie

Porady, ktoré by ťa mohli zaujímať

Prihlás sa a sleduj na hlavnej stránke len Porady, ktoré ťa zaujímajú.

Podobné témy

  1. Príspevkov: 1, Posledný príspevok: 10.10.12
  2. Príspevkov: 19, Posledný príspevok: 15.02.10
  3. Príspevkov: 2, Posledný príspevok: 02.11.06
  4. Príspevkov: 1, Posledný príspevok: 08.02.06
  5. Príspevkov: 0, Posledný príspevok: 22.08.05