Zavrieť

Porady

apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pochváliť
Predchádzajúce príspevky vyčerpali snáď všetky problémy.
Príklad s Jožkom a Ferkom je logický, ja som si to zhodne predstavoval a metodický pokyn potvrdil moju predstavu ako správnu.
V mojej predstave bolo, ešte NAVIAC že budem prefakturovávať aj vstupy bez DPH a aj mzdy. Desila ma predstava, že na tieto položky pôjde DPH pri prefakturácii. Metodický pokyn - Oznámenie o zmenách ... rieši iba delenie DPH na výstupe A odpočítanej dane. Teda v čom nie je DPH to nebudeme prefakturovávať.

Poučenie pre mňa: nákupy bez DPH, odpisy a mzdy budem deliť na konci roka v uzávierkových operáciách tak ako sme to robili do konca roku 2013.

NA ZÁVER:
Mám pocit, že tento zmätok v združeniach je motivovaný len KONTROLNÝM VÝKAZOM DPH. Ak by to malo mať hlbší zmysel museli by sme počas roka prefaktúrovať úplne všetko a ešte k tomu aj rovnako robiť úhrady, aby vznikol v každom účtovníctve člena združenia pomerový podiel príjmov a výdavkov, a museli by sme dosiahnuť podľa pomeru aj výkazy majetku a záväzkov. Ten kto to dokáže by si zaslúžil čosi ako Nobelovu cenu za ekonomiku.

Riešenie:
Účtovný softvér Pohoda má možnosť záväzky a pohľadávky likvidovať bez väzby. To znamená, že pre daň z príjmu ako keby neexistovali a nebudú zahrnuté ani do Výkazu majetku a záväzkov, ale budú v evidencii DPH. V hlavnom účtovníctve v oddelených číselných radoch vytvorím prefakturačné zápisy na vstupe a výstupe a zlikvidujem ich bez väzby. V druhom účtovníctve urobím zápisy záväzkov a pohľadávok tak, aby kontrolné výkazy DPH z obidvoch účtovníctiev boli fifty fifty a viac sa týmto účtovníctvom nebudem zaoberať. No a keďže toto združenie nemá registračnú pokladňu mám to vybavené.
2 0
janasim janasim

janasim je offline (nepripojený) janasim

Pochváliť
Úplne presne takto to budem robiť. Dobrý tip pre mňa ohľadom inej číselnej rady v mojom softvéri.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pochváliť
Do konca roku 2013 som účtoval jedno zvláštne združenie.
Združenie bolo vytvorené z toho dôvodu, že Lesný závod chcel obmedziť počet subjektov s ktorými bude komunikovať. Z toho dôvodu lesné žienky a drevorubači vytvorili združenie s určením jedného drevorubača ktorý vystavil jednu faktúru za výkony všetkých členov združenia. V skutočnosti túto faktúru na základe poverenia vystavoval Lesný závod.

Tuto faktúru som zaúčtoval do účtovníctva združenia. Každý účastník združenia mal svoje účtovníctvo aj svoj bežný účet. Každý člen združenia vystavil faktúru za svoje vlastné výkony na povereného drevorubača, ktoré som zaúčtoval na vstupe v účtovníctve združenia. Výsledok bol ten, že združenie malo vždy na vstupe aj výstupe rovnakú sumu DPH, čiže povinnosť združenia bola nula a každý člen združenia odviedol svoj podiel DPH zo združenia. Docieliť nulu v účtovníctve združenia bol boj s centami zo zaokrúhlenia.

Na konci roka som medzi členov rozdelil iba stratu z účtovníctva združenia. Výška straty bola súhrnnou sumou bankových poplatkov a mojich faktúr za vedenie účtovníctva.

Uviedol som tento postup, lebo v podstate som postupoval tak ako sa to vyžaduje od združení v roku 2014. Lesný závod už netrvá na združení, akceptujú to, že celá agenda ide iba cez vybraného drevorubača a združenie som rozpustil.

Len ja viem koľko to bolo roboty kým som toto malé združenie každý mesiac skonsolidoval. Dvoch členov združenia som nezobral na účtovanie, lebo by mi z toho asi urobilo tralala.
0 0
Miska 1 Miska 1

Miska 1 je offline (nepripojený) Miska 1

Pochváliť
Ja som presne tak rozmýšľala že budem účtovať ako " apo " . Tiež som to chcela mať čo najľahšie ale podľa zákona . Budú len záväzky a pohľadávky ktoré sa nebudú uhrádzať ani nikde vstupovať len budú v podkladoch DPH . Len teraz doťahujem detail .
1- Platca DPH - poverená osoba predáva tovar do EU - oslobodený od DPH - člen združenia nebude môcť re fakturovať oslobodené od DPH , ale bude musieť na-fakturovať s DPH .
2- Platca DPH - poverená osoba predáva predáva kovový odpad - oslobodené od DPH - člen združenia musí tak isto na-fakturovať s DPH.
3- Platca DPH - poverená osoba príma služby od ne platcov DPH . Tieto služby sa nebudú re fakturovať lebo nemajú na výstupe DPH.
Dúfam že to tak bude správne, ak nie opravte ma .
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pochváliť
Domnievam sa, že to bude správne.

Neviem ako do kontrolného výkazu DPH naložím s tovarom nadobudnutým z EÚ. Odberateľ je iba 1. člen združenia. Neviem si predstaviť ako by som to delil medzi dvoch členov združenia. Okrem toho nevidím zmysel pre delenie nadobudnutého tovaru z EU lebo súhrnný výkaz napríklad z ČR by neladil s daňovým priznaním 1. člena združenia.
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

Pochváliť
[QUOTE="
1- Platca DPH - poverená osoba predáva tovar do EU - oslobodený od DPH - člen združenia nebude môcť re fakturovať oslobodené od DPH , ale bude musieť na-fakturovať s DPH .
Dúfam že to tak bude správne, ak nie opravte ma .[/QUOTE]

S tým si neviem rady od samého začiatku, nakoľko naša celá produkcia ide do EÚ.
Na DÚ mi bolo povedané že ďalší členovia presne podľa podielu odfakturujú od poverenej osoby bez DPH a podajú súhrnný výkaz podľa podielu. Takže keď sa spočítajú všetky SV všetkých členov dokopy tak to musí byť celá dodávka tovaru za združenie.
Usmernenie DÚ hovorí že každý člen združenia musí za svoj podiel podať DP, KV aj SV.
Ak by odfakturovali s DPH potom by SV podávala iba poverená osoba a ostatní členovia by si nesplnili povinnosť podať SV. Neviem ešte raz som si to dala preveriť.....????
1 0
Miska 1 Miska 1

Miska 1 je offline (nepripojený) Miska 1

Pochváliť
Toto by platilo ak by na faktúre do zahraničia boli uvedený všetci členovia združenia tak potom majú povinnosť si to podľa svojho podielu uviesť s v SV , KV a v DP.
Ale pokiaľ na faktúre bude uvedený len jeden člen združenia tak potom musia ostatný členovia žiaľ nafaktúrovať s DPH. Mam od metodičky .
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

Pochváliť
Ďakujem za vysvetlenie. Len mi to príde úplne nelogické proti všetkým zásadám DPH
veď predsa je to stále ten istý tovar, ktorý opustil SR a skončil v IČŠ EÚ a to je predsa podstatné. Daňová povinnosť vzniká tam, kde sa tovar spotrebuje a nie podľa toho čo je napísané na faktúre..........
A ešte úplne nespravodlivé pretože kým "poverená osoba" bude čakať za NO 3 mesiace druhému členovi vznikne DP hneď a musí ju uhradiť hneď, nie až vtedy keď ten prvý dostane NO. A uhradí DP do rozpočtu SR za tovar ktorý skončil mimo SR..... A pritom by stačilo tak málo dopísať druhého člena do faktúr. Ale ako dopísať to rukou, keď softwér to nepovolí?
0 0
Miska 1 Miska 1

Miska 1 je offline (nepripojený) Miska 1

Pochváliť
Ja to tiež nemôžem dať do softwéru a ani by mne odberatelia také faktúry neakceptovali.
Mne ich celý výmysel pripadá nelogický , lebo " poverená osoba " bude mať umelo navýšení obrat o dodania ku ktorím nedošlo. Ich celá refakturácia je totálny nezmysel. Štátny rozpočet nebude vôbec naplnený o väčší odvod DPH . Ja som si vypočítala že konečný výsledok je ten istý ako by sa to podávalo pred tým . Ak jeden člen zaplatí DPH ten druhý má nadmerný odpočet. No hlavne že sa naši zákonodarci pobavili.
0 0
mojto mojto

mojto je offline (nepripojený) mojto

Pochváliť
daniek
........
A ešte úplne nespravodlivé pretože kým "poverená osoba" bude čakať za NO 3 mesiace druhému členovi vznikne DP hneď a musí ju uhradiť hneď, nie až vtedy keď ten prvý dostane NO. .....
Udrel si "hlavičku po klinčeku" - práve o to ide, hoci v konečnom dôsledku sa to vyrovná, ale takto majú peniaze a až neskôr ich treba vrátiť, je to bezúročná pôžička.
0 0
nimex nimex

nimex je offline (nepripojený) nimex

Pochváliť
Pozdravujem, nakoľko som laik, chcem sa spýtať na riešenie, ktoré by som chcel uplatniť v našom združení - podnikatelia A a B (50/50), ERP, účtovníctvo a účet všetko na A.
B vytvorí v Alfe plus svoje účtovníctvo, kde bude evidovať faktúru od A a faktúru, ktorú vystaví B a vytvorí priznanie k DPH + KV. Úhrady zrobí cez interné doklady.
Takisto A urobí na faktúru od B a faktúru, ktorú vystavil B, úhrady cez interné doklady.
V účtovníctve A bude v záväzkoch zaevidovaný záväzok DPH tak člena A ako aj člena B. Podľa mňa by tým pádom nemal byť ovplyvnený výkaz o MaZ a o PaV a tiež pokladňa a účet. Mohlo by to tak byť?
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

Pochváliť
Miska 1
Ja to tiež nemôžem dať do softwéru a ani by mne odberatelia také faktúry neakceptovali.
Mne ich celý výmysel pripadá nelogický , lebo " poverená osoba " bude mať umelo navýšení obrat o dodania ku ktorím nedošlo. Ich celá refakturácia je totálny nezmysel. Štátny rozpočet nebude vôbec naplnený o väčší odvod DPH . Ja som si vypočítala že konečný výsledok je ten istý ako by sa to podávalo pred tým . Ak jeden člen zaplatí DPH ten druhý má nadmerný odpočet. No hlavne že sa naši zákonodarci pobavili.
To či by mi to odberateiia akceptovali som ešte neriešila ale dnes začnem či by to bol pre nich veľký problém vymeniť si Fa za 01/14 aj keď neviem ako do faktúry dostanem druhého člena združenia.
A áno máš pravdu štátny rozpočet sa nenavýši o odvod DPH ale 3 mesiace dostanú pôžičku samozrejme bezúročnú od "biedneho SZČO" ...............
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pochváliť
pre Daniek:
Došlo by k väčšiemu prímu z DPH do štátneho rozpočtu ak by členovia združenia navzájom prefakturovali všetko. Keď poviem všetko tak sú to nákupy bez DPH ako aj MZDY.

Takúto predstavu som mal pri prvých úvahách v tejto problematike. V tejto diskusii takto okrem mňa uvažovalo málo prispievateľov. Ja čakám na odpoveď z predplatenej služby na dopyty. Potom dám vedieť.

Momentálne zastávam ten názor, že ide iba o kontrolný výkaz DPH. Čím sa docieli to, že žiadny platiteľ DPH sa nevezie s nulovými DP k DPH, ale ako to pomôže daňovej kobre netuším.
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

Pochváliť
pre apo:
neviem či ide oba o KV pretože pracovníkov pracovísk DÚ školili ich nadriadení v tom zmysle, že "forma podnikania - Združenie FO" vraj v EÚ neexistuje. Takže združenia FO sú akousi citujem daniarov "anomáliou" a ich cieľom je dostať združenia postupne aj z Občianskeho zákonníka aby takáto forma už vôbec neexistovala a že zmena v DPH je len prvý krok.
Neviem čo je na tom pravdy, ale takto mi to reprodukovali u nás na pracovisku DÚ keď som sa bola informovať a to boli čerstvo vyškolení po ich internom školení k DPH..........
3 0
Alena Spišiaková Alena Spišiaková
Pochváliť
Povedzte mi, kto dal právo EÚ riešiť právnu úpravu združenia ako takú. To že to nemá iný členský štát, to je ich problém, však DPH bude stále o tom istom, ako keď ju odvedie jeden z členov a nemusí ju deliť 50/50. Sa opičíme. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale celá EÚ je nám na dve veci, len platíme aj tých našich eurodebilov (s prepáčením), ale ma riadne nahnevali. Niekto od stola (nie účtovníckeho) si zas niečo zmyslel a nemyslel ako na účtovné, tak i na právne dôsledky. O chvíľu budeme všetci kvákať ako oni (EÚ) chcú. Najprv sľubujú zjednodušenie administratívy a od kedy účtovníctvo robím, je papierovania čoraz viac. Nech idú všetci do kelu. Platíme neschopných ľudí, ktorí sa vôbec nerozumejú svojej robote a nie sú odborníkmi ani na účtovníctvo a dane.
4 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

Pochváliť
Veď práve, že DPH by mala byť stále o tom istom ale práve pri tejto zmene zákona to tak nie je.
Veď ak tovar opustí SR, dodaní ho odberateľ v IČŠ EÚ tak potom čo je to za "novovymyslený princíp DPH" že ak je na faktúre uvedený jeden člen druhý ho odfakturuje s DPH ale keď sú na faktúre obidvaja tak bez DPH. Veď to je stále ten istý tovar, rovnako prepravený do IČŠ EÚ, spotrebovaný v IČŠ EÚ, daňová povinnosť prenesená na odberateľa, to je predsa podstatné pre DPH a nie či ho tam predal SZČO alebo združenie FO alebo PO.......... Takúto "metodiku" by som nedokázala stvoriť ani v najodvážnejšom sne..........princípy DPH tomu metodikovi/čke asi nič nevravia.......
0 0
Almazia Almazia

Almazia je offline (nepripojený) Almazia

Vinotéka
Pochváliť
Zita5 , obdivujem Vás, že sa nevzdávate, ale je to podľa mňa vopred prehratý boj, karty sú už hodené, a je to tak, ako to tu už bolo spomenuté... potichúčky , pomaličky dotlačiť združenia k zániku.... a v konečnom dôsledku sa narobíte aj tak ....
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

Pochváliť
P.S. Už nenachádzam slov , ak sa spýtame všeobecne , tak nedá sa odpovedať , lebo sme neuviedli konkrétny príklad . Ak uvediem konkrétny príklad , tak odpoveď príde všeobecná a opäť s citáciami zákona a odvolaním sa na link ......to všetko vieme , vieme celý obsah Oznámenia ....

najlepšia na tom je formulka: "Veríme, že táto služba poskytovania informácií Vám pomôže pri plnení si Vašich daňových povinností."

neviem ako Vám ale mne ešte nikdy nepomohla.... takisto som sa pýtala konkrétne a odpoveď všeobecná a ešte aj od veci......
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pochváliť
Pre Daniek.
To že ide iba o KV som nemyslel, že je to zámer FS.
V kontrolnom výkaze naplníme požiadavky FS, v KV sa premietnu všetky prefakturácie medzi členmi združenia.

Združenie ako také budme robiť ako doposiaľ, na konci roku rozdelíme príjmy a výdavky pomermi podľa zmluvy o združení.
V metodike
https://www.financnasprava.sk/_img/p..._zdruzenia.pdf

sa nehovorí ako budeme združenie riešiť z pohľadu zákona o účtovníctve ani zo zákona o dani z príjmu. Budeme to robiť ako doposiaľ.
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Pochváliť
Volala som na DRSR, nevedia ešte stále ako riešiť mzdy a poštovné.
my máme aj spoločný úver a platíme aj úroky z úveru.
čo s tým ?
0 0
Načítať ďalšie

Porady, ktoré by ťa mohli zaujímať

Prihlás sa a sleduj na hlavnej stránke len Porady, ktoré ťa zaujímajú.

Podobné témy

  1. Príspevkov: 1, Posledný príspevok: 10.10.12
  2. Príspevkov: 19, Posledný príspevok: 15.02.10
  3. Príspevkov: 2, Posledný príspevok: 02.11.06
  4. Príspevkov: 1, Posledný príspevok: 08.02.06
  5. Príspevkov: 0, Posledný príspevok: 22.08.05