Zavrieť

Porady

petkor petkor

petkor je offline (nepripojený) petkor

Pochváliť
petkor
Ja budem prefakturovávať medzi "Jožkom a Ferkom" plnenia, čo sa týkajú DPH. Ostatné -mzdy, odpisy - budem deliť na konci roka. Ale vôbec momentálne neviem, ako to vyriešiť s tým účtom a úhradami DPH, resp. s nadmerným odpočtom.
Podľa mňa "tí hore" prídu na to, ako sa to má správne robiť, keď začnú chodiť na kontroly. Takže za pár mesiacov, príp. rokov. My to musíme dovtedy asi urobiť najlogickejšie, ako sa dá. Tak si držme palce.
Ešte som narazila na jeden problém, ako riešiť prijatú opravnú faktúru? Mám ju zahrnúť do celkovej sumy refakturácie Jožka na Ferka, takže vlastne ani nebude vidieť, že tam nejaká opravná faktúra je (keďže to bude jednou sumárnou sumou), alebo ju dať samostatne do C2, ale aký zasa uviesť pôvodný doklad? Veď ten už tam má uvedený Jožko.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pochváliť
petkor
petkor
Ja budem prefakturovávať medzi "Jožkom a Ferkom" plnenia, čo sa týkajú DPH. Ostatné -mzdy, odpisy - budem deliť na konci roka. Ale vôbec momentálne neviem, ako to vyriešiť s tým účtom a úhradami DPH, resp. s nadmerným odpočtom.
Podľa mňa "tí hore" prídu na to, ako sa to má správne robiť, keď začnú chodiť na kontroly. Takže za pár mesiacov, príp. rokov. My to musíme dovtedy asi urobiť najlogickejšie, ako sa dá. Tak si držme palce.
Ešte som narazila na jeden problém, ako riešiť prijatú opravnú faktúru? Mám ju zahrnúť do celkovej sumy refakturácie Jožka na Ferka, takže vlastne ani nebude vidieť, že tam nejaká opravná faktúra je (keďže to bude jednou sumárnou sumou), alebo ju dať samostatne do C2, ale aký zasa uviesť pôvodný doklad? Veď ten už tam má uvedený Jožko.
Práve že tento spôsob som ja nechcela, aby nebolo vidieť ,že tam je nejaká opravná FA. Účtujem dodanie dennej tlače a časopisov , kde mám aj dobropisy a za mesiac ich je cca 8 až 10 ks(Remitenda) . Takže Poverený člen predal druhému členovi tovar (časopisy a noviny ) vo výške 50% podielu .Vystavila sa súhrnná faktúra za mesiac január a zároveň som vystavila aj dobropis viažúci sa k tejto FA , ktorú považujem za pôvodný doklad.
0 0
janasim janasim

janasim je offline (nepripojený) janasim

Pochváliť
petkor
Ja budem prefakturovávať medzi "Jožkom a Ferkom" plnenia, čo sa týkajú DPH. Ostatné -mzdy, odpisy - budem deliť na konci roka. Ale vôbec momentálne neviem, ako to vyriešiť s tým účtom a úhradami DPH, resp. s nadmerným odpočtom.
Podľa mňa "tí hore" prídu na to, ako sa to má správne robiť, keď začnú chodiť na kontroly. Takže za pár mesiacov, príp. rokov. My to musíme dovtedy asi urobiť najlogickejšie, ako sa dá. Tak si držme palce.
Úhradu DPH za Jožka aj Ferka pošlem z jedného účtu...nadmerný odpočet mi príde na tento istý účet...mám u obidvoch nahlásený na DU tento spoločný....či nie?
0 0
lenkagiec lenkagiec

lenkagiec je offline (nepripojený) lenkagiec

Pochváliť
Poradáci ešte sa chcem opýtať, prefaturovávali ste jednou fakturou s viacerými položkami alebo ste vystavovali viac faktur(najomné jedna faktúra, PHL druhá, telefony tretia atd.)
0 0
petkor petkor

petkor je offline (nepripojený) petkor

Pochváliť
ja som vystavila jednu fakturu, do ktorej som dala jednotlive polozky, napr: tovar nakupeny od dodavatelov, tovar kupeny cez ERP, sluzby od dodavatelov, ... A k fakture prilozim podrobny rozpis jednotlivych faktur a blockov. Moze to takto byt?
0 0
petkor petkor

petkor je offline (nepripojený) petkor

Pochváliť
Zita5
petkor
Ešte som narazila na jeden problém, ako riešiť prijatú opravnú faktúru? Mám ju zahrnúť do celkovej sumy refakturácie Jožka na Ferka, takže vlastne ani nebude vidieť, že tam nejaká opravná faktúra je (keďže to bude jednou sumárnou sumou), alebo ju dať samostatne do C2, ale aký zasa uviesť pôvodný doklad? Veď ten už tam má uvedený Jožko.
Práve že tento spôsob som ja nechcela, aby nebolo vidieť ,že tam je nejaká opravná FA. Účtujem dodanie dennej tlače a časopisov , kde mám aj dobropisy a za mesiac ich je cca 8 až 10 ks(Remitenda) . Takže Poverený člen predal druhému členovi tovar (časopisy a noviny ) vo výške 50% podielu .Vystavila sa súhrnná faktúra za mesiac január a zároveň som vystavila aj dobropis viažúci sa k tejto FA , ktorú považujem za pôvodný doklad.
Ja mám vyúčtovanie za plyn - vratku, tak neviem, ako toto vyriešiť. Poradíte prosím?
0 0
janasim janasim

janasim je offline (nepripojený) janasim

Pochváliť
Ja asi vystavím jednu fa. kde bude rozpísaný nákup v členení podľa druhu a dalšiu by som vystavila na na tento konkrétny prípad ( opravná fa), aby sa mi dostala do KV C2 u obidvoch...
0 0
petkor petkor

petkor je offline (nepripojený) petkor

Pochváliť
Ale v tom prípade bude predsa opravná faktúra v C2 u Jožka vo výške 100%, a u Ferka vo výške ďalších 50%. Alebo nie?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pochváliť
petkor
Zita5
petkor
Ešte som narazila na jeden problém, ako riešiť prijatú opravnú faktúru? Mám ju zahrnúť do celkovej sumy refakturácie Jožka na Ferka, takže vlastne ani nebude vidieť, že tam nejaká opravná faktúra je (keďže to bude jednou sumárnou sumou), alebo ju dať samostatne do C2, ale aký zasa uviesť pôvodný doklad? Veď ten už tam má uvedený Jožko.
Práve že tento spôsob som ja nechcela, aby nebolo vidieť ,že tam je nejaká opravná FA. Účtujem dodanie dennej tlače a časopisov , kde mám aj dobropisy a za mesiac ich je cca 8 až 10 ks(Remitenda) . Takže Poverený člen predal druhému členovi tovar (časopisy a noviny ) vo výške 50% podielu .Vystavila sa súhrnná faktúra za mesiac január a zároveň som vystavila aj dobropis viažúci sa k tejto FA , ktorú považujem za pôvodný doklad.
Ja mám vyúčtovanie za plyn - vratku, tak neviem, ako toto vyriešiť. Poradíte prosím?
Kedy bola vystavená zo strany plynárni , aký dátum dodania ?
0 0
petkor petkor

petkor je offline (nepripojený) petkor

Pochváliť
Datum dodania tam nie je. Je tam fakturacne obdobie 19.1.2013 - 18.1.2014, Fa vyhotovena dna 22.1.2014, odoslana 22.1.2014 a splatnost.
0 0
petkor petkor

petkor je offline (nepripojený) petkor

Pochváliť
petkor
Datum dodania tam nie je. Je tam fakturacne obdobie 19.1.2013 - 18.1.2014, Fa vyhotovena dna 22.1.2014, odoslana 22.1.2014 a splatnost.
Nikto mi nevie poradiť, prosím?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pochváliť
Prišiel dobropis k službám , tak ho treba druhému členovi zohľadniť refakturovať .Len horšie je , že tam nemáte dať aké číslo pôvodnej FA ...tak do KV uvediete 0...je to len naozaj hovadina čo vymysleli .
0 0
petkor petkor

petkor je offline (nepripojený) petkor

Pochváliť
A nemohla by som to zahrnúť do súhrnnej sumy, ktorú budem mať v jednom riadku za vyfakturované služby? Tam by mi vyšla plusová suma a tým pádom by to išlo celé do B2, a do C2 by som neuvádzala u druhého člena nic. Tak by to nemohlo byť?
0 0
janasim janasim

janasim je offline (nepripojený) janasim

Pochváliť
petkor
Ale v tom prípade bude predsa opravná faktúra v C2 u Jožka vo výške 100%, a u Ferka vo výške ďalších 50%. Alebo nie?
máš pravdu, nevedela som to vyriešiť, tlačil ma čas, dala som to do súhrnnej faktúry...
0 0
petkor petkor

petkor je offline (nepripojený) petkor

Pochváliť
Ďakujem, aj ja som to tak urobila. Snáď to bude ok.
0 0
KloferHladny KloferHladny

KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

Pochváliť
lenkagiec
celé na hlavu, moje združenie robí služby, pri ktorých je prenesná povinnosť DPH, teda spadaju do suhrnného výkazu, ale pri prefakturácii som musela zaťažiť DPH, takže my sme presne tí, ktorí požičiavajú štátu peniaze...(jeden člen daňová povinnosť, a druhý "poverená osoba" nadmerný odpočet)
.. ale mne sa zdá, že pre účely vykazovania DPH nie je povinnosť prefakturovávať služby, ktoré majú miesto dodania mimo SR. Podľa mňa to nemáte fakturovať od poverenej osoby na ostatných členov združenia. To rozdelíte až na konci roka pre účely dane z príjmov.
0 0
lenkagiec lenkagiec

lenkagiec je offline (nepripojený) lenkagiec

Pochváliť
KloferHladny
lenkagiec
celé na hlavu, moje združenie robí služby, pri ktorých je prenesná povinnosť DPH, teda spadaju do suhrnného výkazu, ale pri prefakturácii som musela zaťažiť DPH, takže my sme presne tí, ktorí požičiavajú štátu peniaze...(jeden člen daňová povinnosť, a druhý "poverená osoba" nadmerný odpočet)
.. ale mne sa zdá, že pre účely vykazovania DPH nie je povinnosť prefakturovávať služby, ktoré majú miesto dodania mimo SR. Podľa mňa to nemáte fakturovať od poverenej osoby na ostatných členov združenia. To rozdelíte až na konci roka pre účely dane z príjmov.
a kto by mi vedel k tomuto dat záväzné stanovisko že je to tak??? pretože pri službách vyvážaných mimo republiky je "povinnosť prenesenej danovej povinnosti" to znamená že sa to týka zákona o DPH, ibaže tieto služby sa uvádzaju v suhrnnom výkaze.
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

Pochváliť
pre lenkagiec:

to je zo stanoviska FS ktoré som tu prilepila:

Ako postupovať pri fakturácii do EÚ? Aký bude postup pri fakturácii „poverenou osobou“ napr. pri dodaní služby do IČŠ v zmysle § 15 ods. 1 zákona o DPH? Ak bude fakturovať jeden člen združenia za všetkých v zmysle bodu 3 písm. b) Oznámenia voči inej zdaniteľnej osobe z iného členského štátu, pričom miestom dodania bude iný členský štát napr. v zmysle § 15 ods. 1 zákona o DPH, potom ak bude fakturovať časť služieb každý z členov združenia svojím „podielom“, bude sa miesto dodania služieb určovať rovnako v zmysle § 15 ods. 1 zákona o DPH (samozrejme za podmienky, že pôjde o určenie miesta dodania služieb v zmysle tohto ustanovenia). To by inak znamenalo, že „poverená osoba“ by fakturovala dodanie služieb bez DPH z dôvodu, že miesto dodania by bolo určené v inom členskom štáte, ale jej subdodávatelia (ostatní členovia združenia)by fakturovali s DPH, nakoľko miestom dodania služieb by pre nich bolo tuzemsko v zmysle § 15 ods. 1 (miesto, kde má sídlo osoba, ktorá koná navonok voči tretím osobám)?Ďalej požadujete zaujať stanovisko k určeniu dňa vzniku daňovej povinnosti v danom prípade.
Z pohľadu uplatňovania zákona o DPH každý platiteľ dane (teda aj ten, ktorý podniká spoločne v rámci združenia, ktoré nemá právnu subjektivitu) dodanie a prijatie zdaniteľných plnení posudzuje samostatne, či už pri určení vzniku daňovej povinnosti, určení miesta dodania, vyhotovení faktúr, uplatnenia oslobodenia od dane, záznamovej povinnosti,.. atď. V prípade obstarania služby (jednorazovej, opakovanej alebo čiastkovej) s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby so sídlom, miestom podnikania, prevádzkarňou alebo bydliskom v štáte inom, ako je štát obstarávateľa služby sa deň vznik daňovej povinnosti určí podľa § 19 ods. 2 zákona o DPH a dňom dodania je deň, keď je službadodaná, resp. keď je jej dodanie skončené.V tomto prípade platiteľ dane fakturuje službu do iného členského štátu bez DPH. Pri dodaní službys miestom dodania v tuzemsku,ak platiteľ dane koná vo vlastnom mene na vlastný účet, vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods.2zákona o DPH.

Teda každý člen združenia bude fakturovať členovi združenia, ktorý vystupuje navonok voči tretím osobám službu uvedenú v § 15 ods.1 zákona o DPH s miestom dodania v tuzemsku, vo výške svojho podielu a uplatní postup podľa § 69 ods.1 zákona o DPH.

Máme zato, že najneskorším dňom vzniku daňovej povinnosti pri dodaní službyu ostatných členoch združenia, by mal byť v danom prípade deň dodania službyurčený osobou, ktorá koná navonok voči konečnému odberateľovi.
0 0
mayuška mayuška

mayuška je offline (nepripojený) mayuška

Pochváliť
chcem sa uistiť .....členovi A a aj B mi vyšlo po prefakturovaní platiť rovnaka čiastka DPH....mám to správne?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pochváliť
mayuška
chcem sa uistiť .....členovi A a aj B mi vyšlo po prefakturovaní platiť rovnaka čiastka DPH....mám to správne?

Áno, pokiaľ vykonávajú len spoločnú činnosť a majú dohodnutý pomer 50:50, tak to má aj byť , obaja odvedú rovnako.
Však to je o tom, že si niekto myslel, že od združenia dostane štát viac na DPH . Nič nezískali , pretože poverená osoba v minulom roku odviedla za mesiac napr. 1000 euro a tento rok to bude tak , že pri dvoj člennom združení s pomerom 50:50 odvedie jeden 500 euro a druhý 500 euro .
2 0
Načítať ďalšie

Porady, ktoré by ťa mohli zaujímať

Prihlás sa a sleduj na hlavnej stránke len Porady, ktoré ťa zaujímajú.

Podobné témy

  1. Príspevkov: 1, Posledný príspevok: 10.10.12
  2. Príspevkov: 19, Posledný príspevok: 15.02.10
  3. Príspevkov: 2, Posledný príspevok: 02.11.06
  4. Príspevkov: 1, Posledný príspevok: 08.02.06
  5. Príspevkov: 0, Posledný príspevok: 22.08.05