Zavrieť

Porady

Písanie bakalárok, diplomoviek a dizertačiek - kto je v práve?

Stala sa mi taká vec. Vypracovala som polovicu z odbornej témy (dizertačky) a na žiadateľov pokyn poslala na skontrolovanie. Následne sa mi klient neozval a po mojom telefonickom dohovore som zistila, že ďalej so mnou nepočíta a že to nemalo zmysel. Poslala som mu výstražný e-mail, že buď zaplatí polovicu peňazí alebo zverejním mnou vypracovanú časť ako moju vlastnú tvorbu. (praktickú časť som rátala sam, s tým, že som vychádzala z dotazníkov od klienta) Na to bol poslaný mne výstražný e-mail, že sa mám stiahnúť, pretože pôjde do mojej školy robiť poriadky za plagiátorstvo... mám e-mailovú komunikáciu o tom, že klient (napísal mi prvý) po mne žiada vypracovanie stanovenej témy ako dizertačnej práce, dohodnutú sumu, približné podmienky a následnú komunikáciu o potyčkách. - môžem mať z toho problém ja alebo klient? - kto je v práve?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    advokát Bános
    logo
    Advokátska kancelária BÁNOS
    Dobrý deň,

    môj osobný názor je, že viac problémov z prevalenia Vami opísaného by mohol mať Váš klient. Jednak by mohol mať problémy na VŠ, kde svoju dizertačku robí, tiež ak by vydával Vašu prácu za svoju bez Vášho súhlasu, porušil by tým Vaše autorské práva k textu a celé jeho konanie by mohlo prerásť do trestnoprávnej roviny. Na druhej strane písanie dizertačnej práce pre iného by mohla aj Vaša škola posúdiť ako neetické konanie (treba si pozrieť interné predpisy Vašej VŠ, študijný poriadok a pod.). Tiež ak by sa preukázalo, že vypracovanie dizertačky pre iných vykonávate sústavne (dlhodobo) a platia Vám za to peniaze, mohli by ste sa aj Vy vystaviť nebezpečenstvu trestného stíhania pre trestné činy neoprávneného podnikania príp. nezaplatenia dane.

    Mgr. Róbert Bános, advokát
    miseli Ďakujem pekne za odpoveď, nebolo to pravidelne, toto bol prvý vážny záujemca za peniaze, keď robím tak iba ako protihodnotu za niečo iné (väčšinou niečo vybaviť a tak). Toto bolo aj prvý krát že vážna práca (predtým len seminárka keď tak a za nefinančnú protihodnotu). Dań som plánovala vyriešiť systémom, že by som vystavila faktúru od známeho, ktorý ma v predmete činnosti podnikania aj vypracovávanie projektov, dohodla som sa s ním, že by som mu za to daň odviedla, on by ju len oficiálne zaplatil) - tu by sa dalo realizovať aj tak, že pokiaľ robím len napr. jednu za rok(viac sa aj tak nedá stíhať, tak by to stačilo dať do daň priznania alebo musím zakladať vlastnú živnosť? - určite keby som chcela robiť pravidelne tak by nebol ochotný mi vystavovať stále faktúry...
    alaya1 Ak vystavis fakturu na meno ineho podnikatela, on bude autorom, nie ty. A myslim si, ze hoci je to "mozno" v sulade zo zakonom, v sulade s etikou to nie je. Pisat za niekoho a brat za to peniaze a on sa potom prezentuje, ako autor. Robi sa to hojne, bola by som urcite za to, aby sa zname pripady riesili.

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    normálne ti aj verím, že si to robila prvý krát. Tí, čo to robia pravidelne, majú takéto záležitosti ošetrené.

    Je to smola, že hneď prvý "klient" s tebou takto vytrie podlahu... Riziko povolania.

    Ak tomu dobre rozumiem, ty si spracovala jeho podklady - dotazníky. Hm, hm, ťažko tu hovoriť o práve. Je to pol na pol. To by dosvedčila aj mailová komunikácia.

    Ak by to jeden zverejnil, druhý dokáže, že má buď dotazníky, alebo výpočty. Obaja vinní. Tadiaľ cesta nevedie, alebo si trúfaš?

    Každopádne, predpokladám, že ani jeden ani druhý nechcete, aby sa to prevalilo. Tak musíte obaja držať hubu, ako sa hovorí. Si v nevýhode. Prišla si o pár hodín roboty. A si o skúsenosť bohatšia. To je k nezaplateniu.

    Do budúcna treba mať vopred premyslené, ako sa poistiť voči takýmto vypočítavcom. Odhliadnuc od toho, že robíš neetické a tvrdo postihované veci. Tému by si mohla nazvať "ako podviedli podvodníka - kto je v práve". Ale nám neprináleží posudzovať ťa.

    mimochodom, s tou vystavenou faktúrou si robíš srandu, že? Skús založiť tému "ako môžem oficiálne fakturovať vypracúvanie dizertačiek pre klientov". By sme sa pobavili
    buchač Dig šun more ...
    Ja iba čítam a ani neprispievam ...

    Ale bavím sa dokonale ...

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Aký požič - taký vráť!
    Zverejni hneď a keď on bude obhajovať - ups - veď to už je verejné a on to ošľahol..... a plagiátor bude ON!

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Ak za niekoho pises prace, no...nemala by si sa s tym chvalit. verim, ze mas na to zivnost a odvadzas dan

    Písanie bakalárok, diplomoviek a dizertačiek - kto je v práve?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.