Zavrieť

Porady

Má živnostník, neplatca DPH pri fakturácii do EU povinnosť viesť účtovníctvo?

Dobý deň, potrebovala by som poradiť. Som živnostník, neplatca DPH, uplatňujem si paušálne výdavky a vediem si daňovú evidenciu. Chcela by som začať fakturovať do zahraničia-EU (som prekladateľka, teda dodávam len službu). Podľa toho, čo som našla, sa musím: 1. prihlásiť sa za osobu identifikovanú pre daň, dostanem číslo IČ DPH. 2. IČ DPH uvádzať na faktúrach do EU, ale suma na faktúre zostáva bez DPH. 3. Faktúry do SR sú bez IČ DPH a suma je bez DPH. Mám pravdu? Musím si v takom prípade viesť účtovníctvo, keďže sa priradením IČ DPH nestávam automaticky platcom DPH? Aké ďalšie veci ešte musím spraviť? Výkazy DPH? Vzťahujú sa prípadné výkazy DPH aj na faktúry vystavené do SR, alebo len do EU? ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Nedá sa súčasne uplatňovať paušál, aj viesť daňovú evidenciu. Buď jedno, alebo druhé. Evidencia príjmov, pohľadávok a zásob ešte nie je daňová evidencia. Tá sa týka najmä daňových výdavkov a záväzkov. Máš tri stupne vedenia, paušál, daňová evidencia a účtovníctvo. Paušálne výdavky nemôže uplatniť iba platiteľ, osoba podľa § 7 a ich môže. Teda účtovníctvo nie je povinné. Ku faktúram do inej krajiny EU musíš podať súhrnný výkaz za uplynulý štvrťrok, mesiac sa ťa zrejme ešte netýka.

    Má živnostník, neplatca DPH pri fakturácii do EU povinnosť viesť účtovníctvo?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.