Zavrieť

Porady

strata kartičky (povolenie pobytu cudzinca na uzemí SVK)?

Zdravím Vás
môjmu manželovi dnes ukradli v práci peňaženku,kde mal svoj Poľský OP a aj kartičku povolenia na pobyt u nás.
Po práci išiel na príslušnú cudzineckú políciu,kde nahlásil stratu.Stratu nahlásil z toho dôvodu,že sa chcel vyhnúť opletačkám na polícii a nakoľko nemal v peňažekne žiadne peniaze,nechcel situáciu komplikovať.
Policajti boli veľmi neochotný,manžel strávil vyše hodinu a pol na polícii kým ho vypočuli,inak sa tvárili že ich tento problém nezaujíma,dokonca posielali manžela domov,že nemajú na neho čas.Nakoniec sa manžela ujal 25 ročný mladík policajt a spísali stratu a naparili manželovi blokovú pokutu v sume 165e.Podotýkam že manžel tu žije už 10 rokov a kartičku stratil prvý krát.Zaujíma ma ,či je táto suma opodstatnená a ak áno,či sa dá nanu nejakou súdnou cestou odvolať,nakoľko sme sociálne slabšia rodina,čo vieme aj dokázať z príjmov a nemáme ako túto sumu zaplatiť.Manželovi bolo povedané,že pokiaľ pokutu nezaplatí,tak mu nevydajú náhradný doklad.Navyše máme na úhradu len 15 dní,čo je absolútne nemožné,pri našich pomeroch.
Ďakujem pekne za akúkoľvek info
Naposledy upravil Lesana3006 : 28.08.14 at 21:08
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac právnik-probono
    Vidím rozpor medzi nadpisom a obsahom zadania. V nadpise píšete o strate dokladu o pobyte, pričom z obsahu zadania je pre zmenu zrejmé jeho odcudzenie. Práve tento rozpor robí zadanie otázky neprehľadným a jeho rozuzlenie je veľmi podstatné pre spoľahlivú odpoveď. Budem však vychádzať z tej priaznivejšej situácie, teda zo skutočnosti, že manželovi doklad o pobyte odcudzili.

    Podľa §112 ods. 1 zákona o pobyte cudzincov (zákon č. 404/2011) je váš manžel povinný chrániť doklad o pobyte vydaný podľa tohto zákona pred stratou, krádežou, poškodením alebo zneužitím.

    Z uvedeného teda vášmu manželovi vyplýva za daný doklad objektívna zodpovednosť, ktorej by sa podľa mňa vedel zbaviť, ak aby vedel preukázať, že danej krádeži zabrániť nevedel. Analogicky by sa ešte dalo argumentovať napr. zákonom o občianskom preukaze, podľa ktorého je občan SR takisto povinný chrániť OP pred krádežou, avšak v prípade ak nášmu občanovi OP odcudzia, nie je za tento priestupok sankcionovaný.

    Pokuta bola vášmu manželovi udelená v blokovom konaní súladne s §118 ods. 7 zákona o pobyte cudzincov, avšak v procesnej stránke veci mi nie je celkom jasné, že prečo bol váš manžel postihnutý v zákonom maximálne prípustnej výške pokuty 165,-Eur, najmä prihliadajúc nato, že sa jednalo o krádež, za ktorú možno ani nemohol.

    Policajt, ktorý prejednával v blokovom konaní priestupok bol povinný prihliadnuť na §12 ods. 1 zákona o priestupkoch, podľa ktorého pri určení druhu sankcie a jej výmery sa prihliadne na závažnosť priestupku, najmä na spôsob jeho spáchania a na jeho následky, na okolnosti, za ktorých bol spáchaný, na mieru zavinenia, na pohnútky a na osobu páchateľa, ako aj na to, či a akým spôsobom bol za ten istý skutok postihnutý v kárnom alebo disciplinárnom konaní.

    Ďalší nepomer prísnosti sankcie vidím aj v tom, že keď daný doklad stratí občan tzv. "tretej krajiny", v blokovom konaní môže dostať taktiež pokutu maximálne do výšky 165,-Eur, pričom v správnom konaní by takémuto občanovi hrozila pokuta až do výšky 1600,-Eur. Vášmu manželovi, ako občanovi krajiny EÚ by bolo možné v správnom konaní uložiť pokutu maximálne do výšky 300,-Eur.

    Nakoľko vo veci prebehlo blokové konanie a váš manžel s pokutou súhlasil vlastnoručným podpisom (s možnou úvahou či ho k tomu súhlasu neprinútili okolnosti, že sa sám bez právnika nevedel účinne brániť), nie je možné sa proti pokute už odvolať, ani ju preskúmať v mimoodvolacom konaní.

    Jedinou možnosťou je sa obrátiť v zákonom stanovenej lehote 2 mesiacov odo dňa uloženia pokuty na súd tzv. "správnou" žalobou.

    Šancu na úspech vo veci by som videl minimálne v znížení výšky sankcie pokuty, eventuálne v jej zmene na sankciu pokarhania, bez uloženia pokuty.

    V prípade ak by sa podarilo preukázať skutočnosť, že váš manžel krádeži nedokázal zabrániť, súd by mohol prejednávajúcemu orgánu dokonca prikázať vášho manžela zbaviť obvinenia z priestupku.

    Záverom uvádzam, že ak nemáte dostatok finančných prostriedkov na zabezpečenie si právneho poradenstva vo vlastnej réžii, obráťte sa na centrum právnej pomoci, ktoré vaše pomery preskúma a ak budete splňovať podmienky na priznanie bezplatného (alebo za zníženú odmenu) právneho poradenstva, toto vám bude následne rozhodnutím priznané.

    strata kartičky (povolenie pobytu cudzinca na uzemí SVK)?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.