Zavrieť

Porady

otázka o vysporiadanie dedičstva po nebohom ockovi s takým problémom že v osvedčení nebolo zahrnuté vyplatiť sumu

Jedná sa o to že som zdedila čiastku27500 eur t.j.1/4 z domu mama chcela aby som jej darovala s tojo dôvodu aby neplatila veľa.Ale ja mám ešte jednu nevlastnú sestru a ona tam býva s ňou.No ale odvtedy sa somnou mama nerozpráva nechce byť so mnou v kontakte a ja by som chcela aby vyplatila ale v osvedčení o dedičstve tam nie je zahrnuté že mi to musí vyplatiť.Ja mám teraz 2 mesačné dievčatko na advokáta nemám peniaze ked môžte poradiť budem vdačná dakujem
Naposledy upravil palaščáková : 14.09.14 at 11:54
ivka70 A čo tam bolo? Kto a ako dedil?
arizona Aku sumu?Komu?Preco? Myslis, ze ludia maju vestecku gulu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Takže ste uzavreli dedičskú dohodu? Teda v osvedčení je ako dedička len mama?
    Ak je to tak, môžeš sa len pokúsiť vymáhať od nej dlh na základe ústnej dohody.

    doplnenie

    Ak ste spoluvlastníčky a neviete sa na predaji dohodnúť, musí rozhodnúť súd.
    Podaj návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva podľa § 142 obč.zákonníka s návrhom, aby prikázal celý dom do vlastnístva matky a teba aby vyplatila.
    Súd pôjde v poradí: 1) Môže rozdeliť dom na dva byty a spoluvlastníctvo spoločných častí a zraiadení 2) môže ti zrušiť právo a jej prikáže vyplatiť ťa ...

    Zároveň žiadaj od nej vydanie bezdôvodného obohatenia za užívanie tvoej čiastky - dva roky dozadu (akoby nájomné).

    Prikladám ti vzory návrhu - samozrejme ty popíšeš svoj problém.

    http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/...oriadanie.html
    http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/re...luvlastnictva/
    Naposledy upravil Mária27 : 14.09.14 at 12:57
    palaščáková nie moja je1/4 z domu v hodnote 27500eur ale ustne sa nedá lebo sa so mnu vôbec nebaví

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Ja tomu rozumiem tak,že ty chceš,aby si od teba tú 1/4 odkúpila a ona chce,aby si jej ju darovala.Ak nechce,nechce,bude to tvoje.Môžeš ju písomne vyzvať na platenie nájmu za tvoju štvrtinu,ale zase počítaj s tým,že budeš musieť prispievať na opravy.Možno ju tvoja žiadosť postrčí na súhlas s predajom.Nevzdávaj sa svojho podielu po otcovi.Dám ti príklad;obvyklá cena nájmu v tvojom okolí je napr.1,5€/m2 mesačne.Dom má 100m2 a tvojich je 25m2.Môžeš žiadať od matky 37,50€ mesačne ako nájom za užívanie tvojej časti.Presne si to môžeš zistiť napr. na VZN mesta,ktoré mávajú obecné byty alebo zo svojho okolia,od ľudí,ktorí bývajú v takom byte.Majú to v zmluvách.A žiadať to môžeš odo dňa úmrtia ocka (najviac 3 roky dozadu).A s predajom je to tak,že ak nemáš istotu,že matka má peniaze,netlačila by som.Možno ona sama príde nato,že bude pre ňu výhodnejšie odkúpiť tvoju čiastku,ako platiť nájom.A komunikuj len písomne a doporučene!
    Naposledy upravil Peggynka : 14.09.14 at 13:59 Dôvod: doplnenie

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Mas v tom trochu chaos. Ty si nezdedila ciastku /ako pises/, ty si zdedila 1/4 domu v danej hodnote.
    Takze ako spolumajitel mas rovnake prava na uzivanie domu,ako aj ostatni spolumajitelia. mas ale aj povinnosti platit primeranou ciastkou dane, ci nevyhnutne opravy domu atd.
    Mozes pisomne navrhnut matke odpredaj svojej ciastky. Ak nebude suhlasit, asi budes musiet riesit vysporiadanie cestou sudu...

    otázka o vysporiadanie dedičstva po nebohom ockovi s takým problémom že v osvedčení nebolo zahrnuté vyplatiť sumu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.