Zavrieť

Porady

Účtovanie preplatku za energie-rozpočtová organizácia

Prosím poraďte ako správne zaúčtovať preplatok za plyn, sme RO obce, prišla nám vyúčtovacia fa za plyn za obdobie od 19.9.2013 do 18.9.2014 preplatok. Peniaze nám plynári vrátili v októbri 2014 na výdavkový účet, odtiaľ som celú sumu previedla na príjmový, potom na obec a obec nám celú sumu vrátila. Bolo to správne? Ja z tej faktúry neviem vyrátať koľko z toho preplatku sa týka roku 2013. Mala som na obec previesť celú sumu? Vie mi niekto poradiť celý postup aj z predkontáciou a RK? Ďakujem.
Naposledy upravil katkadss : 10.10.14 at 07:36
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Papierniková je offline (nepripojený) Papierniková

    Papierniková
    Pekný deň, nakoľko nie je možné z faktúry zistiť, aká časť sa týka predchádzajúceho obdobia, faktúra nemusela byť prevedená na príjmový účet a následne na účet zriaďovateľa, mohla byť zúčtovaná priamo ako zníženie nákladov tohto účtovného obdobia ako :
    MD 321 D 502
    MD 22X / X - podľa toho ako máte označený výdavkový účet / RK 632 001 D 321
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    katkadss Ďakujem za odpoveď, na faktúre je to napísané takto:
    faktúrované celkom napr. 2000
    zaplatené platby za dodávku -2500
    preplatok -500
    A keď som to už previedla ako to zaúčtovať?
    katkadss A keby som si u plynárov zistila koľko z tej sumy sa ktorého obdobia týka, potom by bol aký postup?
    Papierniková Neviem, či by to vedeli povedať, len v prípade, že by robili odpis meračov k 1.1.2014 ... ale mohol sa aj preplatok vydeliť počtom kalendárnych dní a následne podľa počtu dní určiť ... niečo ako pri časovom rozlíšení ... neviem aký má Vaša organizácia výšku obratu a či je tých 500 € výzmnamná položka
    Papierniková Vo Vašom prípade príjem na výdavkom účte zaúčtujete ako : MD 648 D 22X RK 292 012 ... následne výdavok na príjmový cez 261 resp. 379 neviem ako máte určené a odvod vlastných príjmov MD 588 D 351 a MD 351 D 22Y
    katkadss Ďakujem pekne za odpoveď.
    Irona súhlasím s pani Papiernikovou, suma nemusela byť odvedená na účet zriaďovateľa. Účtovať môžeš aj s mínusovým znamienkom (ak to softvér dovolí), potom účtuješ napr. preplatok vo výške 50 eur: 502/321 -50, 321/222RK -50 a nezabudnúť na zúčtovanie bežného transferu, t.j. 691/354 50 eur (prostriedky zriaďovateľa) alebo 693/357 (prostriedky ŠR)
    katkadss a keď som to už otočila cez zriaďovateľa? Ako to zaúčtovať.
    Peniaze od plynárov prišli na VÚ -321/-222 RK energie
    prevod z VÚ na PÚ 261/222 alebo cez 379?
    príjem na PÚ 223 bez RK/261 alebo 379?
    odvod z PÚ na obec 351/223 + 588/351
    príjem na Vú od zriaďovateľa 222bez RK/351
    + 691/354? Alebo ako?
    Papierniková To prvé účtovanie nie je dobré ... tam má byť ... až teraz som si všimla že v tom prvom príspevku som to dala opačne ... MD 222 RK 292 012 D 648
    katkadss čiže môj postup je zlý? 222 292012/648 mám dať hneď na VÚ keď prišli od plynárov alebo až keď som ich otočila cez obec a vrátili sa mi?
      zbaliť
    luja5 10.10.14 11:56 priradil do Porady

    Účtovanie preplatku za energie-rozpočtová organizácia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.