Zavrieť

Porady

rozpočtová organizácia účtovanie

ahoj

od zajtra začínam pracovať v rozpočt. organizácii.doteraz som robila podvojné účtovníctvo pre firmy..takže neviem či to budem zvládať...nevie mi niekto povedať základ. rozdiely medzi tymito dvoma účtovaniami? a kde by som mohla nájsť účt. osnovu pre rozp. org. skúšala som ju hľadať!

poprípade kto by bol ochotný mi odpovedať na moje otázky občas cez mail? len aby som sa trošku do toho účtovania dostala!bola by som vdačná
Usporiadat
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
timejka200 Pozri príspevok
ahoj

od zajtra začínam pracovať v rozpočt. organizácii.doteraz som robila podvojné účtovníctvo pre firmy..takže neviem či to budem zvládať...nevie mi niekto povedať základ. rozdiely medzi tymito dvoma účtovaniami? a kde by som mohla nájsť účt. osnovu pre rozp. org. skúšala som ju hľadať!

poprípade kto by bol ochotný mi odpovedať na moje otázky občas cez mail? len aby som sa trošku do toho účtovania dostala!bola by som vdačná
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4515

A veľa sa dá vyčítať z tejto knihy:
Kovalčíková, A. – Kordošová, A.: Účtovníctvo rozpočtových organizácií, príspevkových organizácií a obcí. Praktikum. Bratislava : IURA EDITION, 2005.
Ak nenájdeš - hoď mi do SS mail a skúsim ti to nájsť.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Veľmi dobrá pomôcka je aj od vydavateľstva VERLAGDASHŐFER - Praktický sprievodca účtovníctvom pre obce, rozpočtové, príspevkové a neziskové organizácie ( s praktickými vzormi riešených príkladov z praxe).
0 0
Sojka 007 Sojka 007

Sojka 007 je offline (nepripojený) Sojka 007

Ak budeš mať nejaké otázky ohľadom účtovania v rozpočtovej organizácii kľudne mi môžeš napísať či už súkromne alebo tu,verejne.
Ak budem vedieť, tak Ti odpoviem.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

ďakujem za ochotu..zajtra nastupujem tak dúfam že to zvládnem určite budem mať otázky lebo rozpočt. som ešte neúčtovala už som si objednala aj knihu tak dúfam že mi pomôže

v rozpočt. účtovníctve sú aj rovnaké účty ako v podobnom však?
0 0
Sojka 007 Sojka 007

Sojka 007 je offline (nepripojený) Sojka 007

timejka200 Pozri príspevok
ďakujem za ochotu..zajtra nastupujem tak dúfam že to zvládnem určite budem mať otázky lebo rozpočt. som ešte neúčtovala už som si objednala aj knihu tak dúfam že mi pomôže

v rozpočt. účtovníctve sú aj rovnaké účty ako v podobnom však?
Rozpočtové účtovníctvo sa podľa mňa veľmi od účtovníctva podnikateľov nelíši. Má však svoje špecifiká na ktoré si budeš musieť zvyknúť. Odporúčam Ti zo začiatku účtovať presne ako tvoja predchodkyňa. Nespoliehaj sa však na to , že všetko účtuje dobre. Časom prídeš určite na kopec chýb.Ak nie potom ďakuj bohu je to výnimka. Nezabudni si naštudovať zákon o rozpočtových pravidlách, postupy účtovania rozpočtových organizácií,ak ste škola aj zákon o financovaní škôl.Všetky nájdeš na stránke www.zákony.sk. A tiež si zožeň finančného spravodajcu č.14/2004.Je tam metodické usmernenie a vysvetlivky k ekonomickej klasifikácii rozpočtovej klasifikácie- moja biblia.Tam si hľadám, keď neviem čo kam zaradiť. Tvoja najdôležitejšia pomôcka pri práci by mali byť aj vnútorné smernice. Tam by mal byť presný postup ako rozpočtovka pracuje. Ak máte dobre napísané smernice kde je presne určené kedy , ako , čo má kto urobiť s presne stanovenými právomocmi a zodpovednosťou tiež ďakuj bohu- ste výnimka.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

chcem sa spýtať ako sa účtuje v rozpočt. organizáciách pokladna aj tam je 211

2. účtovanie - výplata miezd zamestnancom zo štát. pokladnice?
0 0
blazonko blazonko

blazonko je offline (nepripojený) blazonko

Pokladňa je 211. Mzdy zo štátnej pokladnice však netuším.
0 0
uctovnicka uctovnicka

uctovnicka je offline (nepripojený) uctovnicka

Veľmi dobrou pomôckou pri účtovaní je aj kniha Ing. T.Urbanovej - Účtovné súvzťažnosti v samospráve.
0 0
judita1971 judita1971

judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

timejka, v akej rozpočtovej organizácii si začala pracovať ? kto je jej zriaďovateľom, lebo sú tam mierne odlíšnosti. Základ je však rovnaký. Aby ťa to potom skôr nepoplietlo, ako pomohlo. Napr. obce a školy zriadené obcou neúčtujú cez štátnu pokladnicu.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

pracujem v pedagogicko-psycholog. centre zriadovate je krajský školský úrad...
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

chcem sa spýtať že čo všetko je povinnosť v takejto orangizcácii vykonávať ,,,viem že nejaké finančné výkazy štvrťročne sa odovzdávaj/aké sú to vlastne výkazy/


a budem robiť aj zo štátnou pokladnicou
0 0
judita1971 judita1971

judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

timejka200 Pozri príspevok
chcem sa spýtať že čo všetko je povinnosť v takejto orangizcácii vykonávať ,,,viem že nejaké finančné výkazy štvrťročne sa odovzdávaj/aké sú to vlastne výkazy/


a budem robiť aj zo štátnou pokladnicou

veľmi dobré by bolo,keby ti určité veci poukazovala predchodkyňa, aj ako sa pracuje so štátnou pokladnicou. tá čo bola pred tebou, by mala odovzdať agendu. Veľmi by ti pomohlo, aby si pre začiatok mala nejakú pani, ktorá by bola v blízkom okolí na konzultácie.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

no ved práve ona mi to ukazuje lebo ešte týžden je tu..tak hádam do toho prídem....objednala som si aj knihu akor pomôcku pre účtovanie dúfamže pomôže
0 0
Jarmila Lisková Jarmila Lisková
Prečítala som si príspevky na tému rozpočtová organizácia a účtovanie,
som účtovníčka v takejto organizácií a pracujem aj so štátnou pokladnicou,
ak by ste potrebovali niečo poradiť ozvite sa
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

takže môžem Vám napísať poštu aj súkromne? potrebovala by som len niečo o tej štátnej pokladnicy, pani čo odchádza mi niečo ukazovala že na štátnej pokladnici si sleduje aktuálny zostatok na čerpanie to je vždy na jeden mesiac alebo rok? a

2. ak je na nejakom účte napr. 610 prečerpanie penaznýcn prostriedkov dá sa to vyrovnať čerpaním z iného účtu?


3. neviem ako sa odborne volajú tie čísla 610 620 atd.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
timejka200 Pozri príspevok
takže môžem Vám napísať poštu aj súkromne? potrebovala by som len niečo o tej štátnej pokladnicy, pani čo odchádza mi niečo ukazovala že na štátnej pokladnici si sleduje aktuálny zostatok na čerpanie to je vždy na jeden mesiac alebo rok? a

2. ak je na nejakom účte napr. 610 prečerpanie penaznýcn prostriedkov dá sa to vyrovnať čerpaním z iného účtu?


3. neviem ako sa odborne volajú tie čísla 610 620 atd.
Len malé postrehy:
- na štátnej pokladnici si nesleduje aktuálny zostatok na čerpanie, ale cez ŠP čerpáš a pracuješ s rozpočtom celý rok. Vykonávaš všetky úhrady cez aplikáciu manex a v aplikácii RIS sleduješ a upravuješ rozpočet podľa vlastných potrieb, do RISu ti prichádzajú úpravy rozpočtu od zriaďovateľa
apod.

2. účet asi myslíš výdavkový a 610 a 620 nie sú čísla ale rozpočtová klasifikácia a je jej oveľa viac (Finančný spravodaj 14/2004 tam nájdeš aj metodiku). Ak máš 610 ky v mínuse, je to veľmi smutné, lebo je to záväzný ukazovateľ a peniaze na tejto položke sú na jeden rok. Každý mesiac môžeš čerpeť z nich1/12, doplňať ich z iného "účtu" nemôžeš.Ak ti chýbajú niekde bude chyba, alebo ste dostali málo, alebo ste zle účtovali.

3. Ale nemaj strach ono to tak strašne len vyzerá. Prídeš do toho a keď niečo potrebuješ tak sa ozvi
0 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

Sabadka Pozri príspevok
Len malé postrehy:
- na štátnej pokladnici si nesleduje aktuálny zostatok na čerpanie, ale cez ŠP čerpáš a pracuješ s rozpočtom celý rok. Vykonávaš všetky úhrady cez aplikáciu manex a v aplikácii RIS sleduješ a upravuješ rozpočet podľa vlastných potrieb, do RISu ti prichádzajú úpravy rozpočtu od zriaďovateľa
apod.

2. účet asi myslíš výdavkový a 610 a 620 nie sú čísla ale rozpočtová klasifikácia a je jej oveľa viac (Finančný spravodaj 14/2004 tam nájdeš aj metodiku). Ak máš 610 ky v mínuse, je to veľmi smutné, lebo je to záväzný ukazovateľ a peniaze na tejto položke sú na jeden rok. Každý mesiac môžeš čerpeť z nich1/12, doplňať ich z iného "účtu" nemôžeš.Ak ti chýbajú niekde bude chyba, alebo ste dostali málo, alebo ste zle účtovali.

3. Ale nemaj strach ono to tak strašne len vyzerá. Prídeš do toho a keď niečo potrebuješ tak sa ozvi
ja by som len doplnila, že sa dá sledovať v ManExe cez Rozpočet na záväzných ukazovateľoch - Detail ekonom.klasifikácia napr.610,620,630,640,710
Aktuálny rozpočet
Alokovaný/vyčerpaný/ rozpočet
Alok.v %
Voľný zostatok
0 0
Sojka 007 Sojka 007

Sojka 007 je offline (nepripojený) Sojka 007

timejka200 Pozri príspevok
pracujem v pedagogicko-psycholog. centre zriadovate je krajský školský úrad...
Môj zriaďovateľ je obec, ale pri rozpočte sa na obci riadia rozpočtom ktorý nám pridelí KŠU. Preto viem, že KŠU má aj pre nás vždy schválený rozpočet nižší ako skutočné čerpanie na mzdy. Na to slúži dohodovacie konanie. Predpokladám preto,že budete podávať na KŠU návrh na dofinancovanie miezd. Tohto roku dohodovacie konanie nemá pevný termín,ani formulár. Vybavuje sa v priebehu roka. Viem však len toľko, že zatiaľ všetky návrhy ležia na KŠU na stole. Čakajú na dopady hospodárskej krízy.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Sojka 007 Pozri príspevok
Môj zriaďovateľ je obec, ale pri rozpočte sa na obci riadia rozpočtom ktorý nám pridelí KŠU. Preto viem, že KŠU má aj pre nás vždy schválený rozpočet nižší ako skutočné čerpanie na mzdy. Na to slúži dohodovacie konanie. Predpokladám preto,že budete podávať na KŠU návrh na dofinancovanie miezd. Tohto roku dohodovacie konanie nemá pevný termín,ani formulár. Vybavuje sa v priebehu roka. Viem však len toľko, že zatiaľ všetky návrhy ležia na KŠU na stole. Čakajú na dopady hospodárskej krízy.
Súhlasím, len predsa je to z iného cesta, vy patríte pod obec a my čo patríme priamo pod KŠÚ to máme trošičku iné. V tomto prípade neplatí, že blizšia je košeľa ako kabát. To čo nám dal zriaďovateľ(kšú) do rozpočtu už nejak extra navyšovať nebude ak aj niečo prihodia tak maximálne v novembri. Upravuje sa rozpočet podľa zahajovacieho výkazu v septembri teda vravím úprava okolo novembra a aj to sa čaká s malou dušičkou, či pridajú alebo uberú. A ak aj na 610 prihodia, ubero zo 630, takže z ľavého vrecka vyberú a preložia do pravého, ale čo už, nezmeníme to ani my ani nikto iný. Ostáva len uťahovať opasky, aby bolo aspoň na základné platy. Záležitosti ako odmeny a osobné sú ako v rozprávke : kde boli, tam boli, raz boli a možno raz ešte budú ...."
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
adi11 Pozri príspevok
ja by som len doplnila, že sa dá sledovať v ManExe cez Rozpočet na záväzných ukazovateľoch - Detail ekonom.klasifikácia napr.610,620,630,640,710
Aktuálny rozpočet
Alokovaný/vyčerpaný/ rozpočet
Alok.v %
Voľný zostatok
Ja už len doplním, že v manexe vidíš stav voľného zostatku rozpočtu ( nevyčerpaný rozpočet) hneď ako zazáväzkuješ platbu a v RISE len po uhradení platby, teda v detailnom rozpočete cez manex máš vždy na sekudnu a cent presný rozpočet, teda zostatok finančných prostriedkov.
Naposledy upravil Sabadka : 25.05.09 at 13:02 Dôvod: preklep
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať