Zavrieť

Porady

Zahraničný cestovný príkaz

Som 23 ročná, slobodná, minulý rok som dokončila EU v Bratislave, Fakultu hospodárskej informatiky, odbor účtovníctvo - audítortvo a v tejto oblasti som i zostala pracovať. ...viac
Ahojte všetci, zasa tu mám malý problémik s ktorým by som potrebovala poradiť. Ešte som takýto prípad nemala. Kolega bol na školení v Rakúsku a teda má nárok na zahraničné cestovné. To, že je rozhodujúci prechod cez hranice a že mu prináleží 45 eur za deň, ktorý sa kráti podľa počtu hodín v zahraničí som si už naštudovala v zákone. On tam jeden deň ráno išiel a na druhý deň večer došiel domov. Prepravu mal zabezpečenú, autom išiel jeden pán z inej firmy, ktorý sa tiež bol školiť, ale späť išiel z Bratislavy už vlakom. Ale ja mám takúto triviálnu otázku. To cestovné mu vyplatím v eurách alebo v SK? A akým kurzom to prepočítam? Zaúčtovať to aj tak musím v SK a tam aký kurz? Prosím nenechajte ma v štichu a ak robíte zahraničie, píšte!!!
Díky moc.........
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Marykayka
Ahojte všetci, zasa tu mám malý problémik s ktorým by som potrebovala poradiť. Ešte som takýto prípad nemala. Kolega bol na školení v Rakúsku a teda má nárok na zahraničné cestovné. To, že je rozhodujúci prechod cez hranice a že mu prináleží 45 eur za deň, ktorý sa kráti podľa počtu hodín v zahraničí som si už naštudovala v zákone. On tam jeden deň ráno išiel a na druhý deň večer došiel domov. Prepravu mal zabezpečenú, autom išiel jeden pán z inej firmy, ktorý sa tiež bol školiť, ale späť išiel z Bratislavy už vlakom. Ale ja mám takúto triviálnu otázku. To cestovné mu vyplatím v eurách alebo v SK? A akým kurzom to prepočítam? Zaúčtovať to aj tak musím v SK a tam aký kurz? Prosím nenechajte ma v štichu a ak robíte zahraničie, píšte!!!
Díky moc.........
Ak som dobre pochopil, ide o to, že do z AT do BA ho niekto doviezol a z BA do miesta pracoviska išiel vlakom. Cestovný lístok si asi zakúpil v BA za SKK. Ak je to správne, tak platí nasledovné:

To, že je to zahraničná cesta, neznamená, že nemôže vzníknúť nejaký cestovná náhrada v SKK a tiež to neznamená, že všetko musí byť vyplatené v EUR. V cudzej mene vyplatíš tie náhrady, ktoré mu prináležia v EUR (stravné, vreckové) a v SKK mu vyplatíš hodnotu toho lístka na vlak.

Na vyúčtovaní budú uvedené dve náhrady v dvoch rôznych menách. Robíme to tak aj my.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
.......súhlasim a náhrada sa môže namiesto v EUR vyplatiť aj v SKK.
0 0
Marykayka Marykayka

Marykayka je offline (nepripojený) Marykayka

Som 23 ročná, slobodná, minulý rok som dokončila EU v Bratislave, Fakultu hospodárskej informatiky, odbor účtovníctvo - audítortvo a v tejto oblasti som i zostala pracovať. ...viac
Díky moc, ste zlatí, a keď môžem vyplatiť aj v Sk tak akým kurzom? V deň vyúčtovania cesťáku, alebo v deň ukončenia cesty, alebo aký? A keď dávate obe meny na jedno vyúčtovanie, v akej pokladni to zaúčtuješ? Aj v slovenskej aj vo valutovej? Som otrava, ja viem, ale takéto cenné rady nikde inde nenájdem. Ste fakt zlatí.......
0 0
pama pama

pama je offline (nepripojený) pama

Kurz eura by mal byť z toho dňa ,na ktorý náhrada
pripadá. Nájdeš si ho na www.nbs.sk.
Najlepšie by bolo prepočítať eurá na SK a všetko to vyplatiť z korunovej pokladne.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Marykayka
Díky moc, ste zlatí, a keď môžem vyplatiť aj v Sk tak akým kurzom? V deň vyúčtovania cesťáku, alebo v deň ukončenia cesty, alebo aký? A keď dávate obe meny na jedno vyúčtovanie, v akej pokladni to zaúčtuješ? Aj v slovenskej aj vo valutovej? Som otrava, ja viem, ale takéto cenné rady nikde inde nenájdem. Ste fakt zlatí.......
ak budeš vyplácať v SKK, tak kurzom vyúčtovania cesťáku. Ak sa bude vyplácať v EUR a aj v SKK, tak EUr sa vyplatí z valut.pokladni v EUR a cestovné v SK zo sloven.pokladni.
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

ja mam tiez takyto pripad. kolegovia boli na sluzobke v nemecku, tiez nesli svojim autom, ale aj do nemecka aj z nemecka sa zviezli s jedným znamym. zo slov.odisli vo stvrtok rano o 4 hod. o 7 rano presli ceske hranice. o 14. presli cesko-nemecke hranice. domov isli v piatok poobede o 19 presli nemecko-ceske hranice,o 2 rano presli cesko-slov. hranice a v sobotu rano o 5 boli doma.
viete mi prosim poradit na ake náhrady maju narok a v akej vyske. citala som aj o vreckovom, v akej výske?
dikes
0 0
Marykayka Marykayka

Marykayka je offline (nepripojený) Marykayka

Som 23 ročná, slobodná, minulý rok som dokončila EU v Bratislave, Fakultu hospodárskej informatiky, odbor účtovníctvo - audítortvo a v tejto oblasti som i zostala pracovať. ...viac
No, ako som to ja teraz študovala, tak rozhodujúce je práve to, kedy prešli hranicu. Cestovné vyplácaš v takej mene krajiny, kde sa zdržali najdlhšie. Vreckové sa dáva od 5-40 % v závislosti od času, koľko v tej krajine boli. Priznám sa, hľadala som v programe a Nemecké cestovné tu nemám, čo je mi divné, ale české mi vyhodilo, že do 6 h - 150 CZK, od 6-12 h - 300 CZK a nad 12 h - 600 CZK. Ostatné ti hádam niekto doplní, prípadne ma opravia. Inak toto som vyčítala zo zákona o cestovných náhradách, ktorý je publikovaný aj tu na porade.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Nemecko je 45 EUR nad 12 hod. a tak isto sa podľa počtu hodín kráti.
0 0
mariana71 mariana71

mariana71 je offline (nepripojený) mariana71

Prepočítava sa kurzom, aký platí v deň vyúčtovania.My to robíme tak. S ostatným súhlasím.
0 0
stefany2505 stefany2505

stefany2505 je offline (nepripojený) stefany2505

cestovné účtuješ v Sk a stravné účtuješ cez devízovú pokladňu, ale musíš to prepočítať kurzom Národnej banky Slovenska - udávaš ten kurz, v ktorom dni sa vrátil /čiže ak sa vrátil 21.4.2006, tak použiješ na prepočítanie kurz z 21.4.2006 NBS.
Pekné účtovanie a prepočítavanie.
PS: cestovné preplatíš v Sk a stravné ako chceš - ak v cudzej mene, tak neprepočítavaš, ale ak v Sk tak musíš prepočítať.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Danka Kosibová
ja mam tiez takyto pripad. kolegovia boli na sluzobke v nemecku, tiez nesli svojim autom, ale aj do nemecka aj z nemecka sa zviezli s jedným znamym. zo slov.odisli vo stvrtok rano o 4 hod. o 7 rano presli ceske hranice. o 14. presli cesko-nemecke hranice. domov isli v piatok poobede o 19 presli nemecko-ceske hranice,o 2 rano presli cesko-slov. hranice a v sobotu rano o 5 boli doma.
viete mi prosim poradit na ake náhrady maju narok a v akej vyske. citala som aj o vreckovom, v akej výske?
dikes
Tu máš presný výpočet náhrad:
1. deň (štvrtok)
04:00 - 07:00 (3 hodiny) - SK
07:00 - 14:00 (7 hodín) - CZ
14:00 - 24:00 (10 hodín) - DE
náhrada (základ DE): stravné nad 12 hodín - 45 EUR, vreckové minimálne 5% (ak v internej smernici nemáte inak uvedené, maximálne môže byť 40%) = 2,75 EUR

2. deň (piatok)
00:00 - 19:00 (19 hodín) - DE
19:00 - 00:00 (5 hodín) - CZ
náhrada (základ DE): stravné nad 12 hodín - 45 EUR, vreckové minimálne 5% = 2,75 EUR

3. deň (sobota)
00:00 - 02:00 (2 hodiny) - CZ
02:00 - 05:00 (3 hodiny) - SK
náhrada (základ CZ): stravné do 6 hodín - 150 CZK, vreckové minimálne 5% = 7,50 CZK

Spolu: 95,50 EUR + 157,50 CZK

Nakoľko nepoužili na dopravu firmený automobil, môžu sa so zamestnávateľom dohodnúť, že im bude preplatená náhrada vo výške ceny cestovného lístka (autobus, vlak) z miesta začiatku SC do cieľového mesta a späť. Zákonný nárok však na to nie je, pretože podľa správnosti to mali dohodnúť so zametnávateľom vopred.
Naposledy upravil Chobot : 25.04.06 at 08:53
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

Chobot, dakujem Ti, velmi si mi pomohol.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Ja sa pripájam k tejto debate, hoci s odstupom času. Sú tu dva názory na deň prepočtu kurzom NBS. Či prepočítavať dňom predloženia vyúčtovania, alebo dňom skončeia pracovnej cesty. Moja auditorka zastáva názor, že treba prepočítavať dňom skončenia pracovnej cesty. Ja som doteraz prepočítavala všetko dňom predloženia vyúčtovania. Budem rada, keď napíšete váš názor, resp. oporu v zákone. Ďakujem
Naposledy upravil tonkat : 02.10.06 at 07:49 Dôvod: oprava chýb
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

tonkat
Ja sa pripájam k tejto debate, hoci s odstupom času. Sú tu dva názory na deň prepočtu kurzom NBS. Či prepočítavať dňom predloženia vyúčtovania, alebo dňom skončeia pracovnej cesty. Moja auditorka zastáva názor, že treba prepočítavať dňom skončenia pracovnej cesty. Ja som doteraz prepočítavala všetko dňom predloženia vyúčtovania. Budem rada, keď napíšete váš názor, resp. oporu v zákone. Ďakujem
Najprv sa pozrieme na to z hľadiska zákona o cestovných náhradách. Ten v § 36 ods. 6 umožňuje vyplatenie resp. doplatenie rozdielu cestovných náhrad aj v inej zahraničnej mene alebo po dohode so zamestnancom v slovenskej mene. Tento odstavec, ani iný, bližšie neupresňuje, akým spôsobom prepočítať inú menu na slovenskú.

V iných miestach sú náhrady poskytované zamestnancom, na ktorých sa vzťahuje osobitný predpis (napr. § 22 - Náhrada výdavkov spojených s prepravou vecí, § 25 - náhrada liečebných výdavkov..). Vyplatenie týchto náhrad upresňuje § 29 ods. 2 podľa osobitných pravidiel, pričom sa odvoláva na zákon č. 145/1995. Tento spôsob prepočtu sa ale nevzťahuje na bežne poskytované stravné a vreckové, preto musíme pátrať ďalej.

Pokiaľ tento zákon nič nehovorí o spôsobe prepočtu, musíme sa pozrieť na zákon o účtovníctve, ktorý v § 24 ods. 2 hovorí:

"(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, a k inému dňu, ak to ustanovuje osobitný predpis. 34)"

Keďže osobitný predpis v tomto prípade je zákon o bankách, na cestovné náhrady sa teda vzťahuje ustanovenie, že sa prepočítajú kurzom platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Teraz už zostáva len si ujasniť, čo je účtovný prípad, či skončenie služobnej cesty alebo zaúčtovanie vyplatených náhrad.

Podľa mňa z účtovného hľadiska to bude deň, kedy sa náhrady zaúčtovali na príslušné účty. Ale tu sa môžem mýliť.
Naposledy upravil Chobot : 02.10.06 at 08:39
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Prosím Vás v akom kurze prepočítavate preddavok na služobnú cestu do zahraničia, dňom kedy bol poskytnutý alebo dňom vyúčtovanie CP?
0 0
olio olio

olio je offline (nepripojený) olio

Mikolajova Pozri príspevok
Prosím Vás v akom kurze prepočítavate preddavok na služobnú cestu do zahraničia, dňom kedy bol poskytnutý alebo dňom vyúčtovanie CP?
V zmysle § 36 ods.2 Zákona o cestovných náhradách sa výška preddavku na stravné určí prepočtom hodnoty stravného v slovenskej mene na dohodnutú cudziu menu podľa kurzu vyhláseného NBS platného v deň určenia sumy preddavku.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Mám otázku, ak sa dáva preddavok na zahraničnú pracovnú cestu, účtujem o ňom aj cez valutovú pokladňu? pretože tu sa kurzové rozdiely nerobia.
Uvediem príklad:

Dňa 3.10.2007 ide na služobnú cestu do ČR, dá sa mu 2000,-Kč. Vráti sa 4.10.2007, a urobí sa vyúčtovanie k tomuto dňu, vyúčtovanie je 1680,-Kč.

Zúčtujem 1680,Kč (v prepočte: 1680Kč x 1,200 = 2016,Sk) z pokladne Kč dňa 4.10.2007....... 512 / 211 xx

I keď sa mu peniaze dali, neúčtovali sme o nich ako o poskytnutom preddavku, lebo mnohokrát si ich vybral aj kartou z účtu priamo v ČR (ide o konateľa-zamestnanca).

Ak by sa účtovalo o preddavku, malo by to byť takto? :
3.10.2007 .... 2000,Kč ( prepočet 2000 x 1,190 = 2380Sk) 335 / 211 xx
4.10.2007.....1680,-Kč ( 2016Sk) vyúčtovanie PC............ 512 / 335
4.10.2007..... 320,-Kč (prepočet 320,-Kč x 1,200=384,-Sk)
vrátenie do pokladne .................................................. . 211 /335

rozdiel na 335.................. 20,-Sk na strane MD - čo s tým? nestretla som sa tu s účtovaním kurzových rozdielov. Prosím o radu.
Ďakujem.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Posúvam,.....neskúsi niekto sa vyjadriť?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Mikolajova Pozri príspevok
Prosím Vás v akom kurze prepočítavate preddavok na služobnú cestu do zahraničia, dňom kedy bol poskytnutý alebo dňom vyúčtovanie CP?
Prečítaj si môj príspevok hneď pred tvojím. Nie je tam náhodou odpoveď?
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
Ahojte!

Viete mi niekto povedat ako je to s tym kratenim diet pri preukazane poskytnutej strave pocas sluzobky?

Dakujem pekne!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať