Zavrieť

Porady

Stupačky aj radiatory su studene, co s tym?

Zdravim,
byvam v Bratislave v Dubravke, mame novo kupeny byt. Vykorovanie uz zacalo, ale my mame stale studene radiatory. Sme vrchne posschodie takze mame aj odvzdusnovacie ventily. Ked dam termostaticku hlavicu na 6 tak sa nic nedeje a stupacky aj radiator su stale studene. Ked zacnem odvzdusnovat, tak ide len voda, ziadny vzduch ale stupacka sa zohreje a aj radiator trocha. Ked prestanem tak po case sa zas ochladi. Skusal som aj ci nie je zatvoreny ventil na spiatocke a nie je. Myslim ze by to kurenie urcite malo ist vzhladom na to, ze stupacka v kupelni ktora nema ziadny ventil je velmi tepla. Ostatne radiatory v byte su vsak studene. Neviete co s tym?

P.S.: V lete sme robili rekonstrukciu bytu, majster aj zhodil riadatory a robil za nimi stierku a namaloval ich.

Dakujem za rady
6 komentárov     zbaliť
sosak Podarilo sa povoliť ten celý štvorhran na ventile na spiatočke, ako som písal včera o 18:31 ?
wlamik Nepodarilo. Skusal som to povolit kliestami, kupil som si aj ten kluc na odvzdusnenie, ale to je len taky pseudokov, ktory hned povolil ked som sa to ssnazil uvolnit. Skusal som to aj klucom 5kou, ale tym sa tam neviem poriadne dostat a bojim sa aby som to cele nestrhal. Uz fakt nevie co mam robit, vobec to nejde uvolnit
wlamik tu je fotka, ako vyzera ten ventil. Ten stvorhran sa mi nejak neda uvolnit, nemal by sa uvolnit cely ten sesthran? ospravedlnujem sa za kvalitu foto, https://dl.dropboxusercontent.com/u/2496859/fotka.JPG
sosak Keď dávali majstri dole radiátory, aby za nimi robili stierku, tak spätný ventil riadne zatiahli, aby netiekla voda. Neskúsiš kontaktovať majstrov, čo ti dávali dolu radiátory, aby ti ich povolili ?
wlamik budem musiet, aj ked neviem ako to spravi vzhladom na to ze mam pocit ze sa tym neda ani len trochu pohnut. Takze otacam spravny vec, ten stvorhran, len to proste nejde uvolnit?
Žabinka tú fotku som si nevšimla.. a čo teda treba skúsiť otočiť?? to úplne v strede najmenšie štvorhranné? to keď pootočím, tečie voda odtiaľ..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Keď ste robili rekonštrukciu a radiátory boli odmontované, tak je s najväčšou pravdepodobnosťou uzatvorený ventil na spiatočke. Tomu napovedá aj skutočnosť, že pri odvzdušňovaní radiátora sa na chvíľu oteplí a následne ochladí. Treba skúsiť ventil na spiatočke otočiť do inej polohy a chvíľu čakať, či sa radiátor nezohreje. Samotný ventil sa nachádza pod kovovou krytkou zo šesťhranom na radiátore a ovláda sa imbusovým, alebo herz kľúčom, podľa prevedenia.
    http://www.empiria.sk/e-shop/Ventily...typ-Verafix-E/
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    wlamik S ventilom na spatocke mi to napadlo, skusal som ho vytocit von ako to len slo ale nepomohlo, ako tam funguje ten ventil? musi byt natoceny do spravnej polohy aby voda prudila alebo musi byt proste uvolneny? lebo uvolnil som ho skoro na maximum, pri dalsich otockach uz z neho tecie voda.
    wlamik aj ked pod kovovou krytkou je stvorhran v ktorom je vnutri kovovy "koli" so zarezem, uvolnoval som tem s klasickym priamim srobovakom. Je potrebne uvolnit cely ventil herzovym?
    sosak Najlepšie je ho nechať asi v polovici chodu závitu, tak by z neho nemala vytekať voda. Ešte ma napadlo, že novšie byty majú hlavné uzávery na kúrenie v stúpačkách spolu s pitnou vodou. Ak je to vo vašom prípade tak, treba otvoriť guľový ventil, asi len jeden, pretože druhý je otvorený - pri odvzdušňovaní ide teplá voda. Netreba zabúdať na skutočnosť, že v terajšom období začínajú len temperovať, tj cez deň môže byť vykurovanie vypnuté a zapnuté na večer, podľa vonkajšej teploty. To len na okraj, aby ste činnosti pri sprevádzkovaní radiátorov nerobili pri vypnutom centrálnom vykurovaní, spýtajte sa susedov, či majú teplé radiátory.
    sosak Stačí uvoľniť štvorhran skrutkovačom.
    wlamik odvzdusnujem vzdy vecer, tyc v kuplni je vzdy dost tepla, takze by to nemalo byt tym ze len temperuju. Byt je starsi asi z konca 70. rokov. Ten ventil na stupackach pozriem ale kedze je to starsi byt, tak to tam asi nebude.

    S tym uvolnenim je to to co prave neviem, uvolnit to stvorhrannym srobovakom cele alebo len ten piest vnutry, ktory viem uvolnit aj klasickym srobovakom? ked sa k tomu vecer dostanem tak to aj nafotim.
    wlamik No prave som hovoril so susedmi pod nami a im kurenie ide. Skusal som otvorit ventil na vratke, ale nic nepomaha. Nevie niekto kde by mohol byt problem? Za vsetky rady dakujem.
    sosak @vlamik, aby sme sa rozumeli, je treba povoliť smerom doľava celý štvorhran až na doraz, koľko ide, ktorý sa nachádza na spätnom ventile, pod krytkou. Dá sa to povoliť namiesto nástrčkového kľúča aj kliešťami zo špicatými hrotmi.
    Žabinka čítam si vašu debatu, a neviem stále, čo máš na mysli, že treba povoliť.. nedal by sa priložiť obrázok s popisom?? tiež mám totiž radiátor ktorý nehreje, tak ma to zaujíma..
    wlamik to je iba zla fotka, nic nie je znicene. Zvonka je to iba gulate, tam to hadze iba divne svetlo, sestrhran ni je zvonka, je iba taky vnutorny takze gula kluc by nepomohol
      zbaliť

    lapejko je offline (nepripojený) lapejko

    živnostník remeselník lapejko
    Ahoj, je to Herz regulačné šrubenie a v tomto je to zákerná sviňa, už som pár kľúčov polámal...treba zobrať kvalitný tenký plochý skrutkovač a najprv povoliť tú maličkú skrutku na vrchu štvorhranu, potom pôjde povoliť kľúčom aj štvorhran do potrebnej polohy, skrutku zase dotiahnuť.
    wlamik Kedze som sa sem dlhsie nedostal pisem az teraz. Keby to niekto v buducnosti riesil tu je to co pomohlo mne. Naozaj boli uzavrete ventily na spiatocke a bolo ich treba povolit tym klasickym odvzdusnovacim klucom. BOli vsak velmi utiahnute a nikolko sme ich zlomili. Doporucenie treba tie kluce kupit v Baumaxe, ten vydrzal a treba si ho dat do kombinaciek a netlacit priamo na kluc. Vtedy sa da vyvinut vacsi tlak na kluc bez toho aby sa zlomil. Nakoniec sa nam to teda podarilo povolit a radiatory pekne hreju
    misoft Malá technická poznámka: nikdy nepoužívať na "zažraté" ventily násilie (hrubú silu) - hrozí utrhnutie (následne vytopenie).
    Je jednoduchý (ale trochu zdĺhavý) postup: uvoľňovať primeranou silou a zároveň kolmi na ventil mierne poklepkávať. Ak sa o trochu povolí, opäť s poklepávaním zatvoriť. Opakovať do tej doby, kým sa celkom neuvoľní. Poklepávanie má za následok, že prípadne zažratie (hrdza a pod) mierne povolí a pohybmi tam a späť sa prekoná odpor. Potom už ventil bude fungovať - do ďalšieho obdobia .

    T.František je offline (nepripojený) T.František

    T.František
    Ahoj wlamik!
    Ja bývam na 3. poschodí 7-poschodového bytového domu. V kuchyni mám taktiež regulačný ventil zn.HERZ. Predstav si, že keď ventil nastavím na stupeň "O", stúpačka aj spiatočka je studená ako Baltické more! Keď ventil otvorím napr. na "3" alebo "5", radiátor začne odovzdávať teplo, stúpacie potrubie je horúce, spiatočka je vlažná, ALE LEN 30-40 cm od napojenia radiátora!!! Stúpacie potrubie a spiatočné potrubie "nad radiátorom", alebo 1,5 - 2 m od podlahy, sú naďalej studené! Zaujímavé, že? Podľa môjho názoru to celé znamená, že ja som ten posledný na treťom poschodí, ktorí v kuchyni kúri,....susedia nado mnou ANI JEDEN "nepustí kúrenie" v kuchyni. Znamená to, že hlavne suseda nado mnou "dotujem" teplom...ale nie dlho! Ako som už nižšie písal "sito-vi", najprv navštívim susedov, a keď situácia sa nezmení, uzavriem v pivnici CELÚ STÚPAČKU ! Keď potom susedia začnú vykrikovať, že prečo "neide kúrenie", môžeme začať osvetu a vysvetlenie súvislostí !
    Naposledy upravil T.František : 28.10.14 at 10:06
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dodo1001 Keby ste si poriadne pozreli pripojenie Vášho radiátoru k stúpačke ťažko by ste prišli na tieto úvahy. Keď susedia uzavrú ventily do radiátorov, prestanú odoberať teplo a teplota spiatočky by sa rovnala takmer teplote stúpačky. Príčinu studeného potrubia treba najpravdepodobnejšie hľadať v zavzdušnení vykurovacej sústavy, nízkom tlaku (spôsobeného napr. zanesením potrubia), prípadne chýbajúcom hydraulickom vyvážení.
    K ostatným príspevkom k studeným radiátorom. Pri nesprávne položenom radiátore - odvzdušňovací ventil nie je v najvyššom bode, je niekedy potrebné radiátor odvzdušniť povolením šróbenia pri uzatváracom ventile.
    T.František Ja to uznám, čo ste napísali pán DODO! Lenže: Treba vychádzať z toho, že susedia nado mnou určite nekúria, lebo jednak by už reklamovali, že prečo im neide kúrenie)?), a druhá vec:stúpačka ako aj spiatočka u mňa by boli teplé, ale nie sú...sú rovnako studené!
    Poprosil som 1. suseda nado mnou, aby pustil radiátor ( mal zatvorený, lebo na jeseň maľoval), no a vtedy aj stúpačka aj spiatočka bola teplá aj u mňa ( a až pod stropom ),samozrejme stúpačka viac. 2. a 3. sused nado mnou má "odmontovaný" radiátor z kuchyne, a sused na vrchu zrejme tiež ho má uzatvorený. Preto som písal, čo som písal, že zrejme ja som ten posledný na 3. poschodí, ktorý v kuchyni pustil kúrenie.
    Treba ešte podotknúť aj skutočnosť, že sa jedná o maloplošné miestnosti, 12-15 m2, a je veľkou módou v našom dome, že susedia buď odstránia vykurovacie teleso z kuchyne a z malej izby, alebo radiátory nechajú trvalo uzatvorené.
    Ale, samozrejme ďakujem za vaše odborné vysvetlenie. Pekný deň prajem!
    misoft Podobný problém..... sused na do mnou.... posledný, najvyšší..... nekúri, lebo nepotrebuje, má klimatizáciu. Vravel som mu, aby aspoň radiátory odvzdušnil. Tůdle! Ani ho nehne. Nechce. Nepotrebuje. Teplo má. A celá polovička vchodu cca od 3. poschodia má všetko studené. Smola je, že na našich radiátoroch sa odvzdušňovať nedá, len na samom vrchu.
    A jeho klíma hučí a hučí deň-noc. Aspoň sa nedoplatí.
    T.František Moje návrhy na vyriešenie situácie:
    - Vysvetliť susedovi, že vykurovacia sústava a radiátory nie sú jeho ale spoločným vlastníctvom. Minimálna jeho povinnosť odvzdušniť sústavu,to MUSÍ a nie MôŽE !
    - Keď to odmieta, treba nájsť vhodnéhohj majstra na kúrenie, vypustiť vodu, odrezať stúpačku a spiatočku pod nechápavým susedom, a ten hore predposledný sused bude "najvyšší"!
    - Okrem toho nechať namontovať odvdušňovacie armatúry-či šroby- aj na vaše radiátory.
    misoft Vďaka - povedal som mu dnes ráno - že se*iem na jeho klímu, ale že kým on má teplo, tí pod ním sú v chlade, lebo sa mu nechce odvzdušniť. A len som mu pripomenul, že vedia tí pod ním, že u neho končí stúpačka, že sa mu možno dostane zopár milých slov....
    Výsledok .... už to začalo bublať, ako vzduch unikal a po chvíli stúpačka sa oteplila (a samo i radiátor...) .
    axeco Presne ako pise dodo1001. Odvzdusnite si radiatory v celom bloku a nevymyslajte kraviny, ze mam studeny radiator, lebo sused nado mnou nekuri. Taketo napady sa nemozu zrodit ani v hlave zdravej zirafy
      zbaliť

    Stupačky aj radiatory su studene, co s tym?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.