Zavrieť

Porady

Zdanenie sumy vyplatenej v rámci vysporiadania BSM

S bývalým manželom sme po dvoch rokoch po rozvode zrealizovali vysporiadanie BSM – pred polrokom mi vyplatil polovicu hodnoty bytu, ktorý sme mali v spoločnom vlastníctve viac ako 10 rokov. Je táto suma (polovica hodnoty bytu) predmetom zdanenia? Ja som si v priebehu minulého mesiaca našla nové bývanie v úplne inom meste, za nový byt som zaplatila takmer celú sumu, ktorú mi vyplatil bývalý manžel, ostalo mi z nej necelých 5 tisíc EUR. Keďže obe transakcie prebehli v rámci jedného kalendárneho roka, je predmetom zdanenia len týchto 5 tisíc EUR, alebo musím zdaniť celú sumu, ktorú som dostala v rámci vysporiadania BSM?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

    zlatica76
    osobne si myslím, že takýto príjem nie je predmetom dane. Pozri si zákon o dani z príjmov § 6 a nasl. Zároveň je potrebné sa informovať na zdravotnej poisťovni, či náhodou ti nevzniká odvod tam.
    jdobra Ďakujem za radu. Na zdravotnú poisťovňu som úplne zabudla, opýtam sa priamo tam.
    jdobra Ďakujem za zaslanie hyperlinky, informácie tam prezentované mi veľmi pomohli. Keďže v odpovedi „od najkompetentnejšej inštitúcie“ sa priamo uvádza, že „samotné vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva medzi manželmi nie je zdaniteľným príjmom ani jedného z manželov, a teda ani nezakladá povinnosť platiť daň z príjmu“, tak mi z toho vychádza, že ma nemá právo zdaniť ani zdravotná poisťovňa...
    luja5 Zdravotná poisťovňa ani nemá na základe čoho. ZP to robí na základe oznámenia od daňového úradu a DÚ posiela oznámenie pre ZP na základe údajov z daňového priznania.
    luja5 03.11.14 11:56 priradil do Porady

    Zdanenie sumy vyplatenej v rámci vysporiadania BSM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.