Zavrieť

Porady

Zákonný zástupca dieťaťa, ktorého rodičia nie sú zosobášení

Triedna nášho syna mi na rodičovskom povedala, že mi nemôže poskytovať informácie, keďže ako zákonný zástupca je na zápisnom lístku (prihláške) uvedený jeho otec. Nie sme manželia, ale žijeme spolu a všetci máme rovnaké bydlisko.
Čím argumentovať, aby sa so mnou normálne bavila, akceptovala mnou písané ospravedlnenky a posielala informácie na môj mail?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Vytlač si http://www.minv.sk/swift_data/source...a/18112013.pdf, vyznač červeným pre Teba to podstatné (je tam toho dosť o rodičovských právach vyplývajúcich zo Zákona o rodine, aj o právach rodičov, ktorí nie sú zosobášení...), daj triednej učiteľke a trvaj na svojich právach ako jedného z rodičov.
    V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac právnik-probono
    Pani učiteľku nemá čo zaujímať sobášny list, deklatórnou listinou o rodičovských právach a povinnostiach toho ktorého rodiča je rodný list dieťaťa.

    Právo na informácie o dieťati je súčasťou masy rodičovských práv a povinností, na ktoré majú právo obaja rodičia. Takisto podľa zákona o ochrane osobných údajov je možné žiadať školu o poskytnutie informácie, že aké osobné údaje tvojho dieťaťa spracúvava a v akom rozsahu. Ako zákonný zástupca dieťaťa môžeš tento rozsah spracúvávania osobných údajov obmedziť iba na nevyhnutné údaje spojené s evidenciou žiaka.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Martina212
    ano, som jeho matka a rodným listom, ktorý v škole majú založený, som aj argumentovala... učiteľka odo mňa pýtala sobášny list...
    ďakujem, že ste mi potvrdili, čo som si myslela, že sme obaja jeho zak. zastupcovia
    dúfam, že budem v škole 'pochopená' a že s tým nebudeme mať žiadne problémy...
    Nech učiteľka nevymýšľa, na to, aby si bola zákonným zástupcom nemusíte byť zosobášení. Nemá právo pýtať od teba sobášny list. Vzťah k dieťaťu preukazuješ rodným listom.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Martina212
    ano, som jeho matka a rodným listom, ktorý v škole majú založený, som aj argumentovala... učiteľka odo mňa pýtala sobášny list...
    ďakujem, že ste mi potvrdili, čo som si myslela, že sme obaja jeho zak. zastupcovia
    dúfam, že budem v škole 'pochopená' a že s tým nebudeme mať žiadne problémy...

    Tá učiteľka ako mohla vyštudovať vysokú školu keď neakceptuje údaje z rodného listu?

    Vezmime si situáciu, že otec dieťaťa má novú manželku. Takže tejto novej manželke podá učiteľka informácie o žiakovi na základe sobášneho listu (ktorý neobsahuje informáciu o dieťati) a vlastnej matke žiaka nie???

    Ja by som išla za riaditeľkou a opýtala sa na spôsobilosť danej učiteľky učiť.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ďalší príklad - s akými nezmyselnosťami sa v škole stretneme!

    učiteľka dostala nakázané - tak vykonáva!
    tiež som tu pred časom písala, že tr učiteľka odmietla odovzdať koncoročné vysvedčenie, pretože vnučka nemala podpísanú riaditeľskú pochvalu od rodičov

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    AK si matkou dieťaťa, tak si zo zákona automaticky zákoným zástupcom dieťaťa. Treba to učiteľke len preukázať.
    ano, som jeho matka a rodným listom, ktorý v škole majú založený, som aj argumentovala... učiteľka odo mňa pýtala sobášny list...
    ďakujem, že ste mi potvrdili, čo som si myslela, že sme obaja jeho zak. zastupcovia
    dúfam, že budem v škole 'pochopená' a že s tým nebudeme mať žiadne problémy...

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Zákon o rodine:
    § 31
    Zastupovanie maloletého dieťaťa
    (1) Rodičia zastupujú maloleté dieťa pri právnych úkonoch, na ktoré nie je spôsobilé.

    Zober si rodný list dieťaťa.
    Je na zápisnom lístku miesto pre oboch rodičov ? Žiadaj dopísať aj seba - na základe predloženého rodného listu.
    Ak nie je miesto pre oboch rodičov, s rodným listom v ruke sa odvolaj na zákon o rodine.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    právnik-probono
    Pani učiteľku nemá čo zaujímať sobášny list, deklatórnou listinou o rodičovských právach a povinnostiach toho ktorého rodiča je rodný list dieťaťa.

    Právo na informácie o dieťati je súčasťou masy rodičovských práv a povinností, na ktoré majú právo obaja rodičia. Takisto podľa zákona o ochrane osobných údajov je možné žiadať školu o poskytnutie informácie, že aké osobné údaje tvojho dieťaťa spracúvava a v akom rozsahu. Ako zákonný zástupca dieťaťa môžeš tento rozsah spracúvávania osobných údajov obmedziť iba na nevyhnutné údaje spojené s evidenciou žiaka.
    Možno je pani učiteľka až priveľká katolíčka a vtedy všetky srandy a zákony idú bokom...
    luja5 04.11.14 14:46 priradil do Porady
    luja5 04.11.14 14:41 priradil do Porady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.