Zavrieť

Porady

Odvody SZČO

Dobrý deň,
mám trochu miš maš vo výpočte vymeriavacieho základu pre odvody. Keď sa počíta ten vymeriavací základ teraz pre rok 2015 tak sa tam počíta so Základom dane z minulého roka alebo z pred dvoch rokov?A s koeficientom pre ktorý rok?. Lebo v tých poučkách je že spred dvoch rokov, ale to sa počíta iba ten maximálny a minimálny asi?
A ako by to bolo v prípade, že SZČO začne podnikať v tomto roku 2015? Vtedy by vlastne odvádzal minimálne odvody vypočítané na základe tých minimálnych základov dane pre rok 213? Vtedy sa počíta už s koeficientom ale pre tento rok 2015?
Mám to ako štátnicovú otázku. Ďakujem =)
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Do 30.6.2015 sa platia odvody do SP zo základu dane, zvýšeného o zaplatené poistné do SP a ZP za rok 2013. Koeficient je 1,6, od 1.1.2015 sa však zvyšoval min. vymer.základ zo 402,50 na 412€. Od 1.7.2015 začne SZČO platiť odvody do SP zo základu dane zvýšeného o zaplatené poistné do SP a ZP za rok 2014 a koeficient bude 1,486.

Zdravotné poistenie - začínajúci živnostník platí preddavky z min. vymer.základu 412€.
Ostatní v období od 1.1.2015-31.12.2015 zo základu dane zvýšeného o zaplatené poistné do ZP a SP za rok 2013. Platí koeficient 1.486
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ivet007
Dobrý deň,
mám trochu miš maš vo výpočte vymeriavacieho základu pre odvody. Keď sa počíta ten vymeriavací základ teraz pre rok 2015 tak sa tam počíta so Základom dane z minulého roka alebo z pred dvoch rokov?A s koeficientom pre ktorý rok?. Lebo v tých poučkách je že spred dvoch rokov, ale to sa počíta iba ten maximálny a minimálny asi?
A ako by to bolo v prípade, že SZČO začne podnikať v tomto roku 2015? Vtedy by vlastne odvádzal minimálne odvody vypočítané na základe tých minimálnych základov dane pre rok 213? Vtedy sa počíta už s koeficientom ale pre tento rok 2015?
Mám to ako štátnicovú otázku. Ďakujem =)
Zadaj konkrétne znenie štátnicovej otázky aj s výškou základu dane a zaplateného poistného do ZP a SP
0 0
Ivet007 Ivet007

Ivet007 je offline (nepripojený) Ivet007

Mám tam iba zadané že ako sa vypočtíajú odvody SZČO všeobecne .... No som z toho pekne domotaná
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ivet007
Mám tam iba zadané že ako sa vypočtíajú odvody SZČO všeobecne .... No som z toho pekne domotaná
Tak si vymysli príklady. Pri odvodoch do SP treba poznať príjmy=tržby, na základe toho posúdime či vôbec povinná registrácia vznikla, základ dane za konkrétny rok a zaplatené poistné do ZP a SP.
Pri preddavkoch na zdr.poistenie začiatok podnikania, či náhodou neide o súbeh so zamestnaním alebo SZČO nie je poistencom štátu (dôchodca, študent, starostlivosť o dieťa), základ dane a zaplatené poistné do ZP a SP.
Naposledy upravil veronikasad : 13.04.15 at 15:23
0 0
Ivet007 Ivet007

Ivet007 je offline (nepripojený) Ivet007

Ďakujem už som tomu pochopila =D som si tu Vašu odpoved prešla asi 5 x ale už chapem =D =)
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať