Zavrieť

Porady

Chcem zhotovovať náramky, popri práci a zaujíma ma ma, či vôbec môžem doma len tak náramky vyrábať a na základe živnosti mať oprávnenie na takúto činnosť.

Dobrý deň máte niekto skúsenosť s tým, že si chcete doma len tak vyrábať náramky (mám nejký nápad), hlavne popri zamestnaní......či vôbec je možné takýto výrobok čo doma vyrobím predávať ďalej, samozrejme na základe ŽO, a do akej živnosti by to patrilo, keď ich chcem predávať ďalej len cez inzercie a pod., prípadne cez webstránku......potrebujem nejaké pôvod o výrobe, kvalite atĎ?

Ďakujem pekne ak niekto viete.
3 komentárov     zbaliť
marjankaj Myslíš takéto?
https://www.google.sk/search?q=polic...beyAPOkW12c%3D
Simi5 ?
Simi5 myslela som korálikové a pod. dámske bijou náramky, ale ďakujem aj tak.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    môžeš si zriadiť živnosť - len teda, ak to chceš predávať na jarmokoch, tak potom treba aj registračku. Alebo sa možno niekto vyjadrí k tomu, že by si sa registrovala ako remeselník (zrejme autorský zákon) a tí registračku nepotrebujú. Len teda možno otázka, koľko máš rokov (živnosť od 18) a si z nejakého dôvodu poistená alebo nezamestnaná?
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Simi5 Dobrý deň, ďakujem pekne, .....mám 32 rokov, a som zamestnaná. Ale baví ma to, a nechcem to predávať len tak.
    Dáša_ no, toto je tá lepšia situácia, do príjmu cca 5 tisíc€ änechce sa mi hľadať presnú hranicu) nemusíš platiť socialne poistenie, zdravotne platíš len z toho, čo zarobíš. Problem je len ked by si chcela predavať na trhoch, to by si musela mať registračku.
    Simi5 Áno ďakujem, veľmi pekne., Prajem krásny večer.
    kopretinka na toto neplatí autorský zákon,je to obyčajné kompletovanie bižutérnych komponentov-a taký názov má aj živnosť.
    Dáša_ no, niektoré šité korálky v pohode spadajú podľa mňa pod autorský zákon - napríklad toto http://www.sashe.sk/San-Tia/journal/...y-zo-zakulisia alebo napríklad takéto http://www.maybijoux.cz/images/galle...29_CEL%204.jpg
    kopretinka ja som sa vyjadrovala konkrétne k Simi5,ona si chce len tak doma vyrábať korálikové bijou náramky,len tak popri zamestnaní.......pochybujem,že myslela takéto niečo.Pod autorský zákon patrí autorský šperk,a myslím,žeby musela mať aj patričné vzdelanie,aby sa mohla registrovať ako umelec,a nie ako spájač komponentov
    Dáša_ hmm, ja som sice sama napísala, že registrovať sa ako remeselník, ale základná otázka - kde sa remeselníci registrujú ako umelci? toto je fakt pole neorané
    kopretinka remeselník nie je umelec,remeselník má remeselnú živnosť......umelci sa registrujú na štatistickom úrade
    http://www.podnikajte.sk/start-podni...ovolania.xhtml
    Dáša_ no toto mi práve nie je jasné - dám citáciu z portálu finančnej správy o registračkách: "Predaj remeselníckych výrobkov

    Za podmienky, že predaj remeselníckych výrobkov je predmetom autorského práva v zmysle zákona č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve [nové okno] a právach súvisiacich s autorským právom, pri predaji uvedených výrobkov nevzniká povinnosť používať pokladnicu, nakoľko tvorba autorských diel chránených autorským zákonom a ich následné rozširovanie predajom alebo inou formou prevodu práva sa nepovažuje za podnikanie a autor sa nepovažuje za podnikateľa. Ak ale predaj remeselníckych výrobkov sa realizuje na základe živnostenského oprávnenia, ide o predaj tovaru podnikateľom a vzniká povinnosť používať pokladnicu. "

    tu hovoria o predaji remeselných výrobkov podľa autorského práva. Ale čo to je a čo treba pre to urobiť, to už ďalej neviem.

    Ak vychádzam z tohoto, tak za istých predpokladov môže ísť remeselník podľa autorského zákona. A pár remeselníkov, ktorí podľa autorského zákona idú aj poznám. Len nie sú veľmi ochotní o tom rozprávať.
      zbaliť

    Chcem zhotovovať náramky, popri práci a zaujíma ma ma, či vôbec môžem doma len tak náramky vyrábať a na základe živnosti mať oprávnenie na takúto činnosť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.