Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Elenku trochu doplním: zákon priamo nestanovuje či to má alebo nemá byť vlastník bytu. V §7c, odst. 2 sa len hovorí, že za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná.
    (t.j. aj externý predseda).
    Pre dobro veci a domu je však výhodou, ak to bude niekto z vlatníkov bytu, nakoľko mu na dome bude určite viac záležať.
    Elena Navrátilová
    Janca
    Elenku trochu doplním: zákon priamo nestanovuje či to má alebo nemá byť vlastník bytu. V §7c, odst. 2 sa len hovorí, že za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná.
    (t.j. aj externý predseda).
    Pre dobro veci a domu je však výhodou, ak to bude niekto z vlatníkov bytu, nakoľko mu na dome bude určite viac záležať.
    Áno, presne tak to je uvedené v Zákone o SVB. Ale už len preto, že je to štatutár, je najlepšie aby bol členom SVB. Neviem, ale ešte som sa nestretla s tým, že by mali niekde predsedu, ktorý nie je členom SVB. Aspoň v mojom okolí.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Môže sa stať, že predseda nebude z vášho domu, pretože spoločenstvo môže tvoriť aj viacero domov.
    Vychádzajúc z toho, že zhromaždenie volí predsedu radu a pod. mi vychádza, že budú voliť niekoho kto je spomedzi nich, poznajú ho a spĺňa požiadavky zákona.

    Monika333 je offline (nepripojený) Monika333

    Monika333
    Môže nastať prípad, keď predseda SVB sa odsťahuje do iného domu, ale vzhľadom na jeho predošlú prácu si ho zvolia znova ...

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Záleží to hlavne od toho, či by bol ochotný ďalej robiť predsedu aj za takýchto podmienok. Predseda nemusí byť vlastníkom bytu v dome, o ktorý sa stará. Predsedom môže byť fyzická osoba atď podľa zákona o vlastníctve bytov, tam je to presne špecifikované. Ak by súhlasil, tak v podstate nemusíte nič meniť. Ale ak sa odchodom z domu vzdá aj funkcie, tam treba rokovať o zvolení nového predsedu. Nestačí, že si ho ľudia zvolia, on musí tiež súhlasiť.

    Soňula je offline (nepripojený) Soňula

    Soňula
    Prosím o pomoc poraďakov, ktorí sa venujú SVB. Zákon o SVB je jednotný pre všetky založené SVB?

    Soňula je offline (nepripojený) Soňula

    Soňula
    ďakujem za odpoveď. Potrebovala by som sa niak zorientovať, aké právomoci a povinnosti má predseda spoloč. bytov. Táto téma je pre mňa obšírna, stačí mi poradiť pár tém, ktoré by pomohli novému predsedovi SVB, ktorý nemá s touto prácou žiadne skúsenosti.
    ďakujem za pochopenie.
    Elena Navrátilová
    Priladám znenie celého zákona, platný k dnešnému dátumu. Nájdeš tam aj právomoci predsedu.

    Soňula je offline (nepripojený) Soňula

    Soňula
    ďakujem za ochotu, p. Navrátilová, važím si Vašu pomoc a ďakujem.
    /pridávam bodík/
    Elena Navrátilová
    Soňula Pozri príspevok
    ďakujem za ochotu, p. Navrátilová, važím si Vašu pomoc a ďakujem.
    /pridávam bodík/
    Ďakujem za úprimné slová.

    Polis je offline (nepripojený) Polis

    Polis
    P. Navrátilová neviete čoho sa bude týkať novelizácia zákona 182 ?

    Ďakujem! s pozdravom !

    vieruschka je offline (nepripojený) vieruschka

    žienka domáca momentálne na materskej ...viac vieruschka
    Už ju Jumil priložil treba si ju stiahnuť a prečítať.

    tami72 je offline (nepripojený) tami72

    tami72
    PaloC Pozri príspevok
    Môže ním byť majiteľ jedného z bytov? Alebo to musí byť niekto externý?
    Ak myslíš predsedu SVB, v tom prípade "za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná" - § 7c, ods.2 Zák. 182/93 Z.z. v platnom znení. Inými slovami za predsedu SVB môže byť vlastníkmi zvolená aj fyzická osoba, ktorá nie je vlastníkom bytu v bytovom dome, dokonca nemusí ani bývať v dome. Je to na vlastníkoch, koho si zvolia, musí spĺňať len kritéria vyššie uvedeného zákona.

    Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

    Adam xx
    PaloC Pozri príspevok
    Môže ním byť majiteľ jedného z bytov? Alebo to musí byť niekto externý?
    Ja by som tú otázočku len poopravil asi takto:

    Musí ním byť len majiteľ jedného z bytov (člen spoločenstva), alebo ním môže byť aj niekto externý?

    Odpoveď už bola podaná.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.