Zavrieť

Porady

Zalozenie pekarne/cukrarne

Dobry den prajem. Viem, ze tu uz pravdepodobne bola podobna diskusia, ale aj tak som sa velmi nedozvedel to, co chcem. Rad by som si zalozil malu pekaren/cukraren, nieco nove, co u nas na Slovensku este nie je velmi rozsirene (veganske torty, bezlepkove, ziadne puncaky a kremese - uplne nove chute... no ako som cital, podnikanie v tejto oblasti (jedlo) je veeelmi narocne, bohuzial vela podmienok aj znehcuti zacinajucich podnikatelov. Checm sa opytat, kedze ide o remeselnicku zivnost - je naozaj potrebne, aby som mal ukoncenu skolu v prislusnom zamerani, teda pekar/cukrar? Viem, ze sa to da riesit aj cez veduceho prevadzky, ktory bude tuto podmienku splnat, no najprv by som rad pracoval sam - a to je zbytocne zamestnavat dalsiu osobu len koli nejakym blbym podmienkam - teda ak som to spravne pochopil... nejdem sa velmi pytat na tie hygienicke veci, to mam nacitane a viem, ze je toho dost, ale chapem... len toto mi vrtalo hlavou, ze je tam potrebne to vzdelanie v obore alebo prax... neverim, ze kazdy, kto vlastni cukraren alebo pekaren je vyuceny cukrar takze ci nie je nejaka legalna moznost, ako sa to da aj bez toho vzdelania, resp. praxe. Dufam, ze sa najde niekto, kto mi to vysvetli "po lopate". Dakujem a pekny den prajem
Usporiadat
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Preukazovanie odbornej spôsobilosti
§ 21
Odborná spôsobilosť sa preukazuje výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príslušného učebného odboru alebo príslušného študijného odboru.
§ 22
(1) Doklady o odbornej spôsobilosti uvedené v § 21 sa pre potreby tohto zákona nahrádzajú
a) výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príbuzného odboru a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore alebo
b) vysvedčením o maturitnej skúške na strednej odbornej škole alebo na strednom odbornom učilišti alebo na gymnáziu s predmetmi odbornej výchovy alebo na nadstavbovom alebo pomaturitnom štúdiu v rovnakom odbore a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore31) alebo
c) dokladom o ukončení najmenej strednej školy, ak nejde o prípady uvedené v písmenách a) a b) a osvedčením o získanom vzdelaní pre príslušnú živnosť v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni31a) a dokladom o vykonaní následnej najmenej dvojročnej praxe v odbore alebo trojročnej praxe v príbuznom odbore alebo
d) diplomom o absolvovaní vysokej školy v príslušnom odbore31b) a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore alebo
e) osvedčením o čiastočnej kvalifikácii alebo osvedčením o úplnej kvalifikácii podľa osobitného predpisu31c) alebo
f) dokladom o vykonaní najmenej desaťročnej praxe v odbore, od ktorej ukončenia neuplynuli viac ako tri roky.

(2) Praxou v odbore alebo v príbuznom odbore podľa odseku 1 sa rozumie skutočné vykonávanie príslušnej činnosti, ktoré je v súlade s týmto zákonom a osobitnými predpismi.

31) § 9 ods. 1 a 2 a § 25 ods. 1 a 7 zákona č. 29/1984 Zb. o sústave základných a stredných škôl (školský zákon) v znení neskorších predpisov.
31a) Zákon č. 386/1997 Z. z. o ďalšom vzdelávaní a o zmene zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti v znení zákona č. 70/1997 Z. z. v znení neskorších predpisov.
31b) Zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
31c) Zákon č. 568/2009 Z. z. o celoživotnom vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov.


Bud odbornu sposobilost preukazes ty, alebo budes mat zodpovedneho zastupcu.
0 0
fuzatykocur fuzatykocur

fuzatykocur je offline (nepripojený) fuzatykocur

dakujem za odpoved, ale nenapisali ste nic, co neviem... existuje nejaky sposob, ako mozem legalne piect a nasledne predavat napr. torty bez toho, aby som si zalozil zivnost? predpokladam, ze nie, ale aj tak sa pytam. napr. torty a kolace na objednavku atd. viem, ze vela cukrarok to robi popri zamestnani, jednoducho pecu torty na rozne prilezistosti ked im niekto zavola - podla mna na tom nie je nic, kedze nikto nemoze dokazat za kolko ich predava a ci ich vobec predava... v tom pripade ale nemoze clovek mat we stranku s tym, ze pecie na objednavku, vsak? dufam, ze chapete, co mam na mysli.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Opýtam sa ťa takto. A keby som chcel aby si mi upiekol tri rožky upiekol by si mi?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Vieš aký je rozdiel medzi sústavným a príležitostným?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
To nie je ako kedysi na vojne.

Veliteľ sa pýta vojakov.
"Kto z vás už niekedy varil?"
Jeden sa prihlási.
Veliteľ: "Tak pôjdete do kuchyne. A čo ste varili?"
Vojak:"Asfalt."
0 0
fuzatykocur fuzatykocur

fuzatykocur je offline (nepripojený) fuzatykocur

jj chapem co mate na mysli. ale kedze nie som vyuceny cukrar/pekar, potom je to asi nemozne zalozit si zivnost a otvorit cukraren/pekaren, vsak? to neznamena, ze pokial niekto nie je uceny v obore, ze nedokaze upiect dobru tortu alebo kolac ja sa sice nerad chvalim, ale mozem povedat, ze piect viem... dobre a poctivo. ako som uz pisal vyssie, cital som, ze je mozne otvorit si takuto predajnu s tym, ze zamestnam zodpovedneho veduceho, ktory ma toto prislisne vzdelanie. lenze to je dalsi zamestnanec navyse, ktory by tam byt nemusel - takze to chapem ako nahlady navyse (mzda, odvody a tak).

otazka znie, ci predaj pekarenskych vyrobkov bez toho, aby som mal zivnost, je povazovany na nelegalny... aj ked by to teoreticky bolo prilezitostne. ano alebo nie? aj ked neviem preco sa pytam, ked aj tak tusim, ze by to bolo povazovane za "cierne" podnikanie, lebo ak by to bolo legalne, tak by to tak robil kazdy a ludia by nepodnikali - nemuseli by odvazdat dane atd... ale kto mi moze realne dokazat kolko tort predam dajme tomu za mesiac? len chcem vediet, ci je nieco nespravne na tom, ak by som mal napr. stranku s galeriou fotiek dezertov a tort, ktore by boli na predaj. bol by tam kontakt na mna, mail a telefonne cislo. ale neboli by tam uvedene ceny... je toto pravne v poriadku?

nechapte to prosim tak, ze sa snazim nejak obist zakon atd. to rozhodne nie, preto som aj zalozil tuto diskusiu. len mi to proste pride jednoduchsie takto, ako oficialne nieco zalozit a platit odvody atd a nakoniec aj tak byt v strate, lebo mne ani tak velmi nejde o nejake extra zisky - peciem preto, lebo ma to bavi.

kazdopadne dakujem za prispevky a pekny den prajem.
0 0
Kukinko81 Kukinko81

Kukinko81 je offline (nepripojený) Kukinko81

Ako si dopadol,fuzatykocur?podarilo sa?
0 1
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Chceš ho nasledovať či poradiť?
V podstate mu vtedy nikto neodpovedal, ako sa dá prísť pomerne ľahko a rýchlo k výučnému listu, najmä ak je v tej oblasti už zručný. Ale dá sa aj inak legálne a jednoducho spropagovať, rovnako, ako to robia mnohí íní.
0 0
Patron Patron

Patron je offline (nepripojený) Patron

Re: korela Mozete blizsie specifikovat tie pomerne lahke a rychle moznosti...? Dakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať