Zavrieť

Porady

Mám zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti?

Dobrý deň, súrne potrebujem radu.
Počas manželstva sme s manželom sme v roku 2005 kúpili nehnuteľnosť. A však na katastri bol ako vlastník zapísaný len manžel v podiele 1/1. Na kúpnej zmluve sa nachádza odsek „Manželka kupujúceho vyhlasuje, že s týmto právnym úkonom manžela súhlasí“ a ja som to podpísala.
V roku 2011 sme sa rozviedli a nehnuteľnosť som získala ja, čiže na katastri som ako vlastník zapísaná ja, v podiele 1/1.
Môj problém je ten, že tú nehnuteľnosť chcem predať, len mi nie je jasné, či musím zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti, keďže nie som zapísaná na katastri dlhšie ako 5 rokov pred predajom.
Ďakujem.
Consultix Ad poznamka na KZ: Bol tento majetok predmetom BSM, alebo ste sa dohodli, ze si ho nazel kupuje z prostriedkov nadobudnutych pred manzelstvom a nie je predmetom BSM?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Manžel uzavrel zmluvu sám s tvojím súhlasom, Nehnuteľnosť aj napriek tomu, že bol prevod vlastníctva zapísaný len kupujúcemu ako účastníkovi zmluvy, patrí do BSM. Čiže bolo to aj tvoje vlastníctvo po celý čas, o čom máš potvrdenie o vyporiadaní BSM.

    občiansky zákonník:

    § 143
    V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou ...
    § 145
    (1) Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný
    (2) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí sú oprávnení a povinní obaja manželia spoločne a nerozdielne.

    Mám zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.