Zavrieť

Porady

Dan z MV 2015 - pouzitie sukromneho auta u viacerych zamestnavatelov

Dobry den, konatel firmy pouzival sukromne auto na sluzobne cesty vo svojej sro a zaroven toto iste auto pouzival na sluzobne cesty u svojho zamestnavatela. Ak jeho zamestnavatel zaplati za jeho auto dan z MV za cely rok, on vo svojej sro uz nemusi? Dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Tu by sa malo testovat, v ktorej firme bolo vozidlo pouzite v jednotlivom mesiaci skor, ta firma sa potom stava danovnikom so vznikom DP v prvy den mesiaca a zanikom posledny den mesiaca. A kedze v tej prvej firme sa vozidlo pouziva na podnikanie, druha firma sa nemoze stat danovnikom za vozidlo zamestnanca v danom mesiaci.

    Doplnenie odpovede z FS SR:

    Otázka:
    Zamestnancovi sú vyplácané cestovné náhrady za použitie vozidla evidovaného v SR u viacerých zamestnávateľov (zamestnanec má viac pracovných pomerov/dohôd súbežne). Ako určiť daňovníka dane z motorových vozidiel a vznik a zánik daňovej povinnosti opakovane počas roka?

    Odpoveď:
    Zamestnávateľ je daňovníkom, ak vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie vozidla, ktoré sa nepoužíva na podnikanie. Ak daňovník napr. v jednom mesiaci použije vozidlo, ktoré sa nepoužíva na podnikanie na účely podnikania jedného zamestnávateľa, zamestnávateľ sa stáva daňovníkom a v súlade s § 8 ods. 1 mu daňová povinnosť vznikne 1. dňom mesiaca, v ktorom boli splnené rozhodujúce skutočnosti podľa § 2 ods. 1 zákona o DzMV a zanikne posledným dňom mesiaca, v ktorom došlo k ukončeniu použitia vozidla daňovníkom podľa § 3 ods. 1 písm. e) zákona o DzMV. V predmetnom mesiaci je vozidlo používané na podnikanie, a teda, ak by takéto vozidlo použil zamestnanec pre ďalšieho zamestnávateľa v tom istom mesiaci, i napriek vyplateným cestovným náhradám, by nebolo možné druhého zamestnávateľa považovať za daňovníka dane z MV. Nebola by totiž splnená pre daný mesiac podmienka § 3 písm. e) a to , že vozidlo sa nepoužíva na podnikanie.
    Tento prístup sleduje zamedzenie duplicitného zdanenia jedného predmetu dane.

    Zároveň poznamenávame, že v rámci daňových zásad, podľa ktorých daň za jeden predmet dane sa platí iba raz, sa môžu daňovníci dohodnúť, ktorý z nich zaplatí daň z motorových vozidiel. Zákon č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel podrobnejšie danú problematiku nerieši.
    Naposledy upravil avalik : 01.02.16 at 20:04
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sllimka Ani v jednej firme nie je auto zahrnute v obchodnom majetku. Auto je pisane na sukromnu osobu. Takze ak sa auto pouzivalo celych 12 mes. na sluzobne cesty zaroven v jednej aj druhej firme, kto plati dan z MV? Obe firmy? Alebo staci, len aby jedna z nich zaplatila a druha potom nemusi? Nejde mi o to, ktora firma, ale ci obe alebo iba jedna plati dan z MV za to iste auto? Dakujem.
    avalik v oboch firmach je to auto pouzivane bez zaradenia do majetku, ako vozidlo zamestnanca - tam sa ale pri urceni danovnika skuma ci sa vozidlo pouziva na podnikanie alebo nie - sposob testovania som ti uviedla v odpovedi - ak s tym nie si stotoznena, poziadaj o vyjadrenie financnu spravu
    sllimka Tym, ze auto je pisane na sukromnu osobu, som myslela, ze auto sa nepouziva na podnikanie (sorry, ze som sa zle vyjadrila). Auto sa pouziva v tychto firmach len pri sluzobnych cestach. Z tvojej odpovede mi teda vychadza, ze staci aby len jedna z firiem zaplatila dan. Oprav ma, ak som to zle pochopila.
    avalik ale ak auto pouziva aj v sro, tak ho pouziva na "podnikanie" ako "zamestnanec" rovnako ako u zamestnavatela
    ... ano, zaplati len jedna ... a urcis to postupom, ktory som uviedla v odpovedi
    sllimka ok, dakujem za radu
    pat mato a toto uz neplati ? http://www.epi.sk/priklad-z-praxe/Ko...cestna-dan.htm

    na druhej strane je § 3
    Daňovník
    Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá e) je zamestnávateľom a vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie vozidla, ktoré sa nepoužíva na
    podnikanie.

    ale nikde som nepostrehol v zakone kde sa to meni ze uz neplati to co je v EPI
    avalik pozri si datum platnosti informacie v tvojom linku, pozri si zakon v zneni z obdobia datumu publikacie

    plati to co je v zakone, v zakone nie je uvedene, ze sa mas riadit tym co publikuje EPI sro

    PS: definicia danovnika bola zmenena od 1.12.2007 zakonom c. 538/2007, takze spravne by na stranke malo byt uvedene "pravny stav do 30.11.2007".
    avalik doplnila som odpoved
      zbaliť

    Dan z MV 2015 - pouzitie sukromneho auta u viacerych zamestnavatelov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.