Zavrieť

Porady

Výtlky a poškodené auto

Čaute poraďáci
Chcem Vás poprosiť o radu, prípadne vašu skúsenosť. Dnes ráno cestou do práce sme sa na ceste pri športovej hale pasienky "stretli" s výtlkom dosť veľkých rozmerov a odniesla si to predná pneumatika. Volali sme políciu tá všetko zdokumentovala, odtiahli sme auto do servisu nech ho popozerajú či nie je niečo poškodené." Našťastie" si to odniesla len pneumatika a disk ale keĎ sa to všetko zráta tak to zatiaľ vychádza na cca 10.000 škodu. Najsmutnejšie na celej veci je to že auto sme mali od piatku úplne nové takže sme si ho v pohode užili len tri dni celý deň sme behali po servise a naháňali novú pneumatiku ktorá bude až zajtra takže aj nejaká geometria a podobné záležitosti čakajú na zajtra. Informovali sme sa v poisťovni a som z toho dosť smutná nakoľko nie je isté či to vôbec preplatia.
Nemáte niekto skúsenosti s vymáhaním škody od správcu cesty alebo ako najlepšie postupovať v tejto situácii? Človek si kúpi nové auto aby nemusel chodiť aspoň pár rokov po servisoch a takto to dopadne
Ďakujem už popredu za všetky rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    Katka, neviem, či sa Ti podarí uspieť, aj keď mi je to veľmi ľúto. Pred nejakým časom bol v niektorých televíznych novinách príspevok práve o tomto. Jeden názor je taký, že vodič má prispôsobiť jazdu stavu vozovky - a tu je dôležité, čo napísali policajti do správy. Druhý názor je taký, že správca cesty by mal označiť nebezpečné výtlky. Väčšinou to však, bohužiaľ, skončí tým, že na vine je vodič.
    Pozorne si prečítaj zápis policajtov, aký tam dali záver. Od toho záveru sa to bude odvíjať.
    Držím palce.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Eulalia
    Katka, neviem, či sa Ti podarí uspieť, aj keď mi je to veľmi ľúto. Pred nejakým časom bol v niektorých televíznych novinách príspevok práve o tomto. Jeden názor je taký, že vodič má prispôsobiť jazdu stavu vozovky - a tu je dôležité, čo napísali policajti do správy. Druhý názor je taký, že správca cesty by mal označiť nebezpečné výtlky. Väčšinou to však, bohužiaľ, skončí tým, že na vine je vodič.
    Pozorne si prečítaj zápis policajtov, aký tam dali záver. Od toho záveru sa to bude odvíjať.
    Držím palce.
    Policajti boli na moje počudovanie veľmi ústretoví a príjemní nedali žiadnu pokutu a urobili záver,že naozaj to bol výtlk ako hrom a bez označenia. Hneď aj volali na dispečing aby upozornili cestnú správu či ako sa to volá aby to dali do poriadku. stalo sa to v malej rychlosti v zákrute tak to bolo jediné šťastie že škoda nie je väčšia Ale aj tak sa mi zdá strašne smutné že človek si poctivo platí dane,poistenie a plní si všetky povinnosti, inak je pokutovaný a na druhej strane je tu niekto kto kašle na svoje povinnosti a nič sa nedeje a ešte si jeho nečinnosťou človek spôsobí škodu.
    Irónia osudu je v tom že priateľ si kúpil pred siedmimi rokmi nové auto a hned prvý deň mu nabúrali kufor. A teraz sme sa tešili že prvý deň prebehol v poriadku ...... Počkalo nás to na tretí deň.....

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    Katka, to je pre Teba dobré znamenie. Bolo to v Blave? Myslím, že tu je správcom ciest Magistrát, ale netvrdím to na isto. Ešte si obtelefonuj a pozisťuj, či je to tak, alebo je to nejaká iná organizácia pre správu mestských komunikácií. Vďaka tomu záveru policajnej správy by si mala mať šancu vydolovať zo správcu náhradu škody. Ak sa bude cukať, bohužiaľ, asi len súdne, ale mali by sa Ti na základe rozsudku vrátiť aj trovy konania.
    Daj vedieť, ako to dopadlo. A opakujem: držím palce.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Eulalia
    Katka, to je pre Teba dobré znamenie. Bolo to v Blave? Myslím, že tu je správcom ciest Magistrát, ale netvrdím to na isto. Ešte si obtelefonuj a pozisťuj, či je to tak, alebo je to nejaká iná organizácia pre správu mestských komunikácií. Vďaka tomu záveru policajnej správy by si mala mať šancu vydolovať zo správcu náhradu škody. Ak sa bude cukať, bohužiaľ, asi len súdne, ale mali by sa Ti na základe rozsudku vrátiť aj trovy konania.
    Daj vedieť, ako to dopadlo. A opakujem: držím palce.
    Hej stalo sa to v Blave pri športovej hale Pasienky. Určite to nenechám len tak a urobím všetko preto aby sa korunky za opravy vrátili. To zase ja sa len tak ľahko nevzdávam len človeka to tak zamrzí,že už chcel mať pokoj a kľud,predal staré auto a kúpil si nové aby nemusel každé dva týždne chodiť do servisu...... ale tak aj horšie sa mohlo stať.

    Ďakujem za povzbudenie.určite dám vedieť

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    katkaj
    Hej stalo sa to v Blave pri športovej hale Pasienky. Určite to nenechám len tak a urobím všetko preto aby sa korunky za opravy vrátili. To zase ja sa len tak ľahko nevzdávam len človeka to tak zamrzí,že už chcel mať pokoj a kľud,predal staré auto a kúpil si nové aby nemusel každé dva týždne chodiť do servisu...... ale tak aj horšie sa mohlo stať.

    Ďakujem za povzbudenie.určite dám vedieť
    Keď tie bratislavské cesty sú fakt otrasné. Cestou domov už poznám každú jamu, viem, kde sa mám vyhnúť. Ale ak idem po ceste, ktorou som dlhšie nešla, tiež ma to poriadne hádže.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    katkaj
    Čaute poraďáci
    Chcem Vás poprosiť o radu, prípadne vašu skúsenosť. Dnes ráno cestou do práce sme sa na ceste pri športovej hale pasienky "stretli" s výtlkom dosť veľkých rozmerov a odniesla si to predná pneumatika. Volali sme políciu tá všetko zdokumentovala, odtiahli sme auto do servisu nech ho popozerajú či nie je niečo poškodené." Našťastie" si to odniesla len pneumatika a disk ale keĎ sa to všetko zráta tak to zatiaľ vychádza na cca 10.000 škodu. Najsmutnejšie na celej veci je to že auto sme mali od piatku úplne nové takže sme si ho v pohode užili len tri dni celý deň sme behali po servise a naháňali novú pneumatiku ktorá bude až zajtra takže aj nejaká geometria a podobné záležitosti čakajú na zajtra. Informovali sme sa v poisťovni a som z toho dosť smutná nakoľko nie je isté či to vôbec preplatia.
    Nemáte niekto skúsenosti s vymáhaním škody od správcu cesty alebo ako najlepšie postupovať v tejto situácii? Človek si kúpi nové auto aby nemusel chodiť aspoň pár rokov po servisoch a takto to dopadne
    Ďakujem už popredu za všetky rady
    Predpokladám, že havarijné poistenie nemáte. Je to dosť odvážne jazdiť s novým autom bez havarijného poistenia. Ja mám necelý rok staré Picasso s havarijným a minule som oškrel lak na zadných dverách. Minulý týždeň mi to opravili a teraz čakám na faktúru - malo by to byť okolo 14000. Pôjde to na poisťovňu.

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    Aj to je riešenie - v tomto prípade by si náhradu škody vymáhala od správcu ciest poisťovňa. Ale myslím, že autopredajcovia sa dnes snažia predať auto spolu s poistkou. Aspoň ja som tak pred tromi rokmi kupovala auto, že z predajne som išla rovno s poistnou zmluvou - povinné aj havarijné.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Štátne organizácie typu správca komunikácie sami od seba dobrovoľne nedajú nič,treba mať súdne rozhodnutie-neviem či na to nie je aj nejaký zákon zakazujúci dobrovoľne niečo vyplácať.A predajcovi je to jedno či s poistkou alebo bez poistky,pokiaľ si človek kupuje len jedno auto je to pre nich ako keď si niekto kupuje rohlík

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Chobot
    Predpokladám, že havarijné poistenie nemáte. Je to dosť odvážne jazdiť s novým autom bez havarijného poistenia. Ja mám necelý rok staré Picasso s havarijným a minule som oškrel lak na zadných dverách. Minulý týždeň mi to opravili a teraz čakám na faktúru - malo by to byť okolo 14000. Pôjde to na poisťovňu.
    Havarijné aj zákonné máme. Nedovolili by sme si jazdiť bez poistenia. Len uvidíme ako sa k tomu postaví poisťovňa lebo čo sme zatial zisťovali tak to nechú preplácať. Dnes budeme múdrejší.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    katkaj
    Havarijné aj zákonné máme. Nedovolili by sme si jazdiť bez poistenia. Len uvidíme ako sa k tomu postaví poisťovňa lebo čo sme zatial zisťovali tak to nechú preplácať. Dnes budeme múdrejší.
    Zo zákonného určite nie, ale havarijné poistenie je práve na takéto prípady, to by mali uhradiť. Najprv skúste cez poisťovňu, tam vidím lepšiu priechodnosť náhrady škody (ešte keď máte aj záznam od polície). Vymáhanie od správcu ciest vidím na dlhé lakte.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Chobot
    Zo zákonného určite nie, ale havarijné poistenie je práve na takéto prípady, to by mali uhradiť. Najprv skúste cez poisťovňu, tam vidím lepšiu priechodnosť náhrady škody (ešte keď máte aj záznam od polície). Vymáhanie od správcu ciest vidím na dlhé lakte.
    Včera sme to tak priebežne zisťovali a musíme ešte presne zistiť čo poisťovňa preplatí lebo vo všeobecných podmienkach majú hocijaké výnimky Ale určite to budeme prvotne riešiť cez poisťovňu.
    Ďakujem

    ALDA je offline (nepripojený) ALDA

    stará mama, matka, manželka ALDA
    katkaj
    Včera sme to tak priebežne zisťovali a musíme ešte presne zistiť čo poisťovňa preplatí lebo vo všeobecných podmienkach majú hocijaké výnimky Ale určite to budeme prvotne riešiť cez poisťovňu.
    Ďakujem
    Držím palce, aby ste nemali výnimky..následne bude poisťovňa vymáhať od Správy ciest náhradu, ale to je už jej prolém

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    bepo
    Štátne organizácie typu správca komunikácie sami od seba dobrovoľne nedajú nič,treba mať súdne rozhodnutie-neviem či na to nie je aj nejaký zákon zakazujúci dobrovoľne niečo vyplácať.A predajcovi je to jedno či s poistkou alebo bez poistky,pokiaľ si človek kupuje len jedno auto je to pre nich ako keď si niekto kupuje rohlík
    S tymto nazorom nesuhlasim, nakolko z 1 rohlika neni takmer ziadny zisk /konkretne rohliky sa predavaju niekde za nakupnu cenu, ako taky "povinny" sortiment/, kdezto neviem, ci predavaju predajcovia aut za nakupne ceny, tam bude marza mozno niekde okolo 25 % by som si tipol, ak nie viac.
    Dalej predajca aut /myslim konkretnu osobu, nie majitela autopredajne/ maju na to velky zalusk, nakolko su to vacsinou externi spolupracovnici poistovne, a maju konkretne z havarijnej poistky velke provizie !!!

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Dávam do pozornosti prehľad z tlače k tejto téme:






    "Škody, ktoré si posťovne
    vymáhajú od krajov v prípade poškodenia áut na výtlkoch, zatiaľ nie sú veľké.„Občania sa našťastie pre nás ešte nezobudili. Ale do budúcnosti to môže byť veľmi vážna hrozba a záťaž pre rozpočet,“ tvrdí vedúci oddelenia dopravných služieb Banskobystrického kraja Milan Ozdinec. V ostatných krajoch je situácia obdobná. V Bratislave prostredníctvom platného súdneho rozhodnutia riešili za túto zimu 12 prípadov poškodených áut. Najvyššia náhrada bola desaťtisíc korún, priemerná sedemtisíc. „Zatiaľ sme sa ešte proti takýmto škodám nepoistili, poistka by bola určite vyššia,“ dodáva hovorkyňa bratislavského magistrátu Eva Chudinová."


    HN 15. 6. 2006 , str. 7






    Naposledy upravil Chobot : 15.06.06 at 10:34

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Chobot
    Dávam do pzornosti prehľad z tlače k tejto téme:

    "Škody, ktoré si pois
    ťovne vymáhajú od krajov v prípade poškodenia áut na výtlkoch, zatiaľ nie sú veľké.
    „Občania sa
    našťastie pre nás ešte nezobudili. Ale do budúcnosti to môže byť veľmi vážna hrozba a záťaž pre rozpočet,“ tvrdí vedúci oddelenia
    dopravných služieb Banskobystrického kraja Milan Ozdinec. V ostatných krajoch je situácia obdobná. V Bratislave prostredníctvom
    platného súdneho rozhodnutia riešili za túto zimu 12 prípadov poškodených áut. Najvyššia náhrada bola desaťtisíc korún, priemerná
    sedemtisíc. „Zatiaľ sme sa ešte proti takýmto škodám nepoistili, poistka by bola určite vyššia,“ dodáva hovorkyňa bratislavského
    magistrátu Eva Chudinová."

    HN 15. 6. 2006 , str. 7

    myslím že po tejto zime by im to poistenie pomohlo.

    Zatiaľ je situácia taká že poisťovňa uhradí škodu z havarijného poistenia ale je tam spoluúčasť 5.000. A teraz vybavujeme aby poisťovňa zaplatila aj spoluúčasť a vymáhala si to od magistrátu. A tiež aby to nemalo vplyv na zníženie bezškodového bonusu. Tak dúfam,že to všetko pôjde vybaviť bez nejakých súdnych konaní

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    katkaj
    myslím že po tejto zime by im to poistenie pomohlo.

    Zatiaľ je situácia taká že poisťovňa uhradí škodu z havarijného poistenia ale je tam spoluúčasť 5.000. A teraz vybavujeme aby poisťovňa zaplatila aj spoluúčasť a vymáhala si to od magistrátu. A tiež aby to nemalo vplyv na zníženie bezškodového bonusu. Tak dúfam,že to všetko pôjde vybaviť bez nejakých súdnych konaní
    Obávam sa, že tú spoluúčasť nevybavíte. Ide práve o to, že spoluúčasť musí hradiť majiteľ auta, nemôžeš to preniesť na iného (jedine súdnou cestou alebo zákonným poistením). Ale skúsiť to môžeš.

    Neber to osobne, ale všimol som si, že ľudia automaticky pri poistení pozerajú len na to, aby cenu poistenia (poistné) stlačili čo najnižšie aj za cenu vyššej spoluúčasti. Pri uzatváraní poistnej zmluvy si neuvedomia výšku spoluúčasti, tá ich začne trápiť až v prípade poistnej udalosti. Ja som volil najnižšiu spoluúčasť - 2000,- SK. Čo so spomínal to lakovanie, dnes som dostal faktúru (boli to pošriabané pravé zadné dvere o stĺp pri cúvaní) na 16000 SK!!!

    Dúfam, že mi čoskoro vrátia tých 14000. A dúfam, že aj tie Tvoje kolesá sa čoskoro vyriešia a potom si budeš môcť užívať nové auto bez nehôd.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    bepo
    Štátne organizácie typu správca komunikácie sami od seba dobrovoľne nedajú nič,treba mať súdne rozhodnutie-neviem či na to nie je aj nejaký zákon zakazujúci dobrovoľne niečo vyplácať.
    Ten citovaný článok len potvrdzuje Tvoje slová, že všetko sa vypláca len na základe právoplatného súdneho rozhodnutia.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Chobot
    Obávam sa, že tú spoluúčasť nevybavíte. Ide práve o to, že spoluúčasť musí hradiť majiteľ auta, nemôžeš to preniesť na iného (jedine súdnou cestou alebo zákonným poistením). Ale skúsiť to môžeš.

    Neber to osobne, ale všimol som si, že ľudia automaticky pri poistení pozerajú len na to, aby cenu poistenia (poistné) stlačili čo najnižšie aj za cenu vyššej spoluúčasti. Pri uzatváraní poistnej zmluvy si neuvedomia výšku spoluúčasti, tá ich začne trápiť až v prípade poistnej udalosti. Ja som volil najnižšiu spoluúčasť - 2000,- SK. Čo so spomínal to lakovanie, dnes som dostal faktúru (boli to pošriabané pravé zadné dvere o stĺp pri cúvaní) na 16000 SK!!!

    Dúfam, že mi čoskoro vrátia tých 14000. A dúfam, že aj tie Tvoje kolesá sa čoskoro vyriešia a potom si budeš môcť užívať nové auto bez nehôd.
    Len ja si neuvedomujem,že to poškodenie auta bola naša chyba. Hneď na druhý deň bol ten výtlk zaliaty. Nemohlo sa to urobiť už skor? Viem že veľa vecí už teraz nezmeníme a tiež si uvedomujem že tá spoluúčasť je vysoká ale bohužiaľ v dnešnej dobe veľakrát cena zohráva dôležitú úlohu

    Ešte som tak premýšľala či by nebolo jednoduchšie zaplatiť to z ich nejakého zákonného poistenia lebo v podstate oni nám spôsobili škodu ale to asi také poistenie nemajú.

    No snáď sa dopracujeme k nejakému výsledku a nech už to dopadne ako to dopadne máme poučenie do budúcna

    ALLL je offline (nepripojený) ALLL

    ALLL
    katkaj
    myslím že po tejto zime by im to poistenie pomohlo.

    Zatiaľ je situácia taká že poisťovňa uhradí škodu z havarijného poistenia ale je tam spoluúčasť 5.000. A teraz vybavujeme aby poisťovňa zaplatila aj spoluúčasť a vymáhala si to od magistrátu. A tiež aby to nemalo vplyv na zníženie bezškodového bonusu. Tak dúfam,že to všetko pôjde vybaviť bez nejakých súdnych konaní
    a aku mate poistovnu, ak sa mozem spytat? Mame podobny problem, len ta skoda bola o nieco vysia - prasknute listove pera.Nemali sme policajny zaznam, rovno to islo do poistovne - havarijne - Wustenrot, no neuznali nam to, vraj k prasknutiu doslo unavou materialu...Vraj sa mozme odvolat, no neviem ci bude z toho nieco...

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    ALLL
    a aku mate poistovnu, ak sa mozem spytat? Mame podobny problem, len ta skoda bola o nieco vysia - prasknute listove pera.Nemali sme policajny zaznam, rovno to islo do poistovne - havarijne - Wustenrot, no neuznali nam to, vraj k prasknutiu doslo unavou materialu...Vraj sa mozme odvolat, no neviem ci bude z toho nieco...
    Kooperatíva. U nás to zatiaľ predbežne vyzerá na škodu cca 13-14.000 čo si myslím nie je zanedbateľná suma kedže sa to stalo keď malo auto 3 dni. Máme aj policajný záznam aj záznam od obhliadača z poisťovne (či ako sa správne nazývajú) Takže zatiaľ je situácia taká že to preplatia okrem spoluúčasti.
    Ale zisťujeme ďalej čo sa s tým dá robiť.

    Tak to nepotesi ked Vam to poistovna vôbec nepreplatí

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.