Zavrieť

Porady

Pokuta - nerespektovanie dopravnej znacky - prezumpcia neviny

Zdravim,
chcem sa spytat na opravnenost pokuty:
- parkoval som v Bratislave na Viedenskej ceste pod Mostom SNP. Je to z nasledujuceho GoogleMaps pohladu kusok po cyklotrase a potom vlavo pod most.
https://goo.gl/qrxYtm
- bezne tam stavaju desiatky aut
- dostal som oznamenie za stierac o spachani priestupku porusenim zakona 8/2009 z.z. §3 ods. 2 pism. B.
- ina cesta ako cyklotrasa na plochu pod mostom nevedie
- za prejazd na danom useku po cyklotrase som uz raz dostal pokutu. Vtedy mi mestsky policajt vysvetloval, ze auta, ktore tam stoja pokutovat nemoze, lebo na ten priestor pod mostom sa ziadny zakaz nevztahuje
- pokutovatelny mal byt teda len samotny prejazd, nie statie

Pokuta je teda zalozena na predpoklade, ze som danym usekom musel prejst a teda porusit znacku. Nemala by prave v tomto pripade platit prezumpcia neviny kedze som stal az na mieste, kde ziadny zakaz nie je?
Naposledy upravil ivka70 : 22.10.16 at 15:37
buchač Dám sem ako komentár, nakoľko pôvodný príspevok už dostal pár neužitočných, tak aby sa nestratil.
Čiže :

1. Preštuduj si, čo je to prezumpcia neviny a kedy sa aplikuje
2. Preštuduj si vyhlášku http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/...tnej-premavke/
3. Že tam bežne stoja autá...Hm, takže to potom asi znamená, že keď niekto iný skočí z toho mosta, tak skočíš aj Ty.

DOPLNÍM :

by mal vedieť, že ak už raz zaplatil pokutu, tak sa môže sťažovať akurát na lampárni.

Tým, čo mi dali neužitočné ?
Môžu mi do riti múku fúkať...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Neviem presne ako je to v zakone, ale myslim ze "jazda" a predpokladam ze s nastartovanym motorom.
    Mohol by si sa hrat na blbecka, ze ta tam kamarati dotlacili a auto dole briezkom zislo same.
    Alebo: najmi si Weissovho advokata a ten zozenie 10 kamaratov, ktori dosvedcia ze ho tam doniesli. Ale vyjde ta to drahsie a stratis tolko casu ze asi lepsie je zaplatit a miestu sa vyhybat.

    Aj mna pokutovali (20 eur) za otocenie na ceste kde je to vraj zakazane. Na 90% som si myslel ze povolene. Ale 20 eur som vytiahol a zaplatil, moj cas je dost dolezity nez chodit po uradoch. Kedze sa tam otacam castejsie, vytlacil som si prislusnu stranu a nabuduce budem mat "dokazovy material".
    Oliwa Bude z teba taký osvetový pracovník... dobrovoľník... služba štátu... "dovzdelávanie" terénnych pracovníkov MV...
    Otázka znie, či tam pokutujú z neznalosti zákona alebo ťažia z neznalosti vodičov...
    vicktor aj aj, Oliwuocka

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Podľa oznámenia Vás polícia nepokutovala za státie, ale za nerešpektovanie dopravnej značky (=zrejme prejazd po cestičke pre cyklistov). Ak ste parkovali, ako tie dve autá, tak možno by ste sa mohli z priestupku vyviniť. Cestička pre cykistov začína až za autami (=viď značka), pričom značka v popredí sa zjavne týka výjazdu na most. Na druhej strane vodorovné značenie naznačuje, ako by tam cestička pre cyklistov bola. Je preto vhodné sa pozrieť na akutálny stav, ako to tam vyzerá.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sosak Aktuálny stav je taký, že je tam chodník pre cyklistov v oboch smeroch, na vodorovnom značení je to jasne vidieť.
    matej.moza Parkoval som este dalej, na mieste pod mostom, kde ziadny zakaz nie je, tak ako mi to v minulosti policajti potvrdili. Cize v danom momente som pocas statia ziadny predpis neporusoval. Pokuta je zalozena na predpoklade, ze aby som sa na to miesto dostal, musel som porusit znacku cyklotrasy. Nie je takyto predpoklad v rozpore napriklad s prezumpciou neviny?
    sosak Na cyklistickom chodníku je jazda motorovým vozidlom a motocyklom vylúčená. Keď si musel čo i len kúsok prejsť po cyklistickom chodníku, aby si sa dostal s autom pod most, tak si spravil priestupok.
    draik Ak ide o parkovanie pod mostom (pri červenom a tmavom aute), tak tam sa teoreticky mohol dostať medzi priestorom značkami priechod pre chodcov a zákaz odbočenia doprava.
    pavol54 nesúhlasím, zavádzaš
      zbaliť

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Mas pravo pokutu nezaplatit a ziadat prejednanie priestupku. Priestupok -ktory ti je kladeny za vinu ti musia v spravnom konani preukazat (napriklad kamerovym zaznamom s ktoreho sa da indentifikovat tvoje vozidlo + datum cas a miesto) Ja sam som osobne zvedavy akym sposobom ti preukazu prejazd cez tu cesticku pre cyklistou. Ja osobne s tvojim konanim vnutorne nesuhlasim.....ale ty nemusis dokazovat svoju nevinu......spravny organ ty musi vinu preukazat. (Fikcia: co ak si si zavolal zeriav a ten ti z cesty prelozil vozidlo na miesto kde parkovalo)
    matej.moza Tiez s tym vnutorne nesuhlasim, ale z principu mi ide presne o toto, ako mi ten prejazd cez cyklocesticku dokazu. Je to sice logicky predpoklad, ale rozhodovat by mali fakty a nie predpoklady.
    Oliwa A ja vnútorne nesúhlasím s Tvojimi špekuláciami... Keď pri dopravnej nehode havaruje na ceste vozidlo a pri náraze nebodaj vymrští vodiča na pole, polícia zdokumentuje dopravnú nehodu a podľa Teba ho majú brať ako chodca??? Lebo bol na oráčine a nie v aute...? To je tiež fakt, či...? Síce trochu premrštený príklad, ale o nič viac ako Tvoja "principiálna" snaha o nevinu...

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    matej.moza
    bezne tam stavaju desiatky aut
    ina cesta ako cyklotrasa na plochu pod mostom nevedie
    za prejazd na danom useku po cyklotrase som uz raz dostal pokutu
    ako mi ten prejazd cez cyklocesticku dokazu
    -----------------------------------------------------------------
    Taktiež zvyknem parkovať na Viedenskej ceste. Ale nie tak, ako ty. Máš pravdu v tom, že na Viedenskej ceste parkujú desiatky áut, ale vždy nájdem voľné miesto, kde môžem bez obáv z pokuty zaparkovať.Lenže u teba zvíťazila lenivosť prejsť niekoľko metrov peši. Za prejazd si na danom úseku po cyklotrase raz pokutu dostal, ale si sa nepoučil. Sám píšeš, že iný prístup na dané miesto kde si zaparkoval nie je, len prejazd po cyklistickom chodníku. Tak neviem, čomu nerozumieš. Na cyklistickom chodníku je jazda vylúčená pre motorové vozidlá a motocykle. Budem zvedavý, ako dokážeš, že si sa na dané miesto s autom dostal, aby si neprešiel po časti cyklistického chodníka.
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    matej.moza "Budem zvedavý, ako dokážeš" - dokazne bremeno ma byt na strane policie, nie mojej. Preto sa pytam na pravny nazor.
    misoft Dôkazne bremeno? Zoberú fotku tvojho miesta, zoberú fotku prístupu k tomuto miestu - bude tam dopravná značka - a dokážu ti, že inak, ako po cyklistickom chodníku si sa tam NEMOHOL dostať. Stačí? A zaplatíš dvojnásobok pokuty!
    matej.moza z pravneho hladiska si nemyslim, ze toto je dokaz, ze som tadial presiel. Dokaz by bol fotka mojho auta na cyklotrase. Preco by mi inak hovoril policajt ze auta, ktore tam parkuju pokutovat nemoze, lebo tam ziadny zakaz parkovat nie je? Podobne mi raz mestsky zavolali, lebo som mal otvorene okno, na tom mieste pod mostom.. k parkovaniu nemali jedinu pripomienku. Predpokladam teda, ze cele toto "dosetrenie" priestupku na ktore sa mam dostavit je len o tom, ze mi polozia otazku "kade som tam prisiel" a ked odpoviem "po cyklotrase" tak sa vlastne priznam k cinu, na ktory do toho momentu nemali ziadny dokaz. Vypovedat ale nemusim, a dokazne bremeno je na policajtoch. Preto znova opakujem, pytam sa na pravny nazor.
    matej.moza dalsi mozny pohlad je ten, ze pod ten most sa da dostat aj z druhej strany prejazdom cez travu... pokial teda nemaju moju fotku na cyklotrase, nevedia dokazat, kadial som tam presiel (hoci oba sposoby su porusenim nejakeho predpisu) a v zmysle "in dubio pro reo" (pri pochybnostiach v prospech obvineneho) by som pokutu dostat nemal.
    sosak 9. Viedenská cesta a priestor pod Mostom SNP - parkovanie a jazda vodičov áut na cyklotrase
    http://www.cas.sk/clanok/305390/uzit...-jedna-radost/
    Prečítaj si tento článok. To miesto, kde parkuješ svoje auto je pod zvýšeným dohľadom mestskej polície.
    „Zoznam lokalít vzišiel z návrhov Komisie mesta pre cyklistickú a pešiu dopravu, čo je poradný orgán primátora. Postrehy boli zozbierané od jednotlivých členov Komisie vrátane mestských častí, Cyklokoalície a Asociácie zdravotne postihnutých občanov,“ informovala Ivana Skokanová, hovorkyňa Bratislavy. Bratislavský magistrát argumentuje, že chce podporovať nemotorové spôsoby dopravy zvyšovať bezpečnosť cestnej premávky.Zameriava sa teda najmä na ochranu chodcov a cyklistov. Mesto taktiež od mestských strážcov zákona žiada, aby nekonali len na základe podnetov občanov a zamerali sa na lokality, kde ich ľudia volajú opakovane. „Tak, aby občania nemuseli volať pravidelne hliadky na to isté miesto,“
    matej.moza ten clanok som videl uz predtym.. netyka sa ale mojho pripadu, pretoze predmetneho priestoru pod mostom sa netyka ziadne obmedzenie (to mi povedal aj policajt ako som uz vravel). Cele je to teda o tom, ako mi dokazu, ze som po cyklotrase naozaj presiel.
    sosak https://www.google.sk/maps/@48.13651...2!8i6656?hl=sk
    Pozri sa, ako zasahujú zaparkované autá do cyklistického chodníka. Možno policajtov nebude ani zaujímať ako si sa tam dostal, ale majú takúto fotografiu aj s tvojou EČV.
    matej.moza ja som ale parkoval az dalej, z tohto pohladu "vzadu vlavo" https://www.google.sk/maps/@48.13651...2!8i6656?hl=sk

    a na ten plac sa ziadny zakaz nevztahuje, cize *pocas parkovania* ziadny predpis neporusujes.
    sosak To máš takých 50 - 60 metrov jazdy po cyklochodníku. Je tam vodorovné značenie a zvislá dopravná značka. Cez Inchebu si prejsť nemohol, tá je oplotená. Uvidíš čo na teba majú. Ak takto užívaš udané miesto na parkovanie pravidelne, tak môžu tam mať kameru, alebo ťa nafotil cyklista, ktorého si jazdou po cyklochodníku obmedzil, alebo ohrozil.
    buchač sosak

    ALE JEHO ZAUJÍMA PRÁVNY NÁZOR !!!

    Kuwa...a nebude to nejaký kámoš mladého Weissa ?
    misoft @matej.moza - darmo ty sem dávaš Street View fotky a niečim oponuješ, že na určené miesto sa nevzťahuje to a to.... podstata je, že na to miesto sa môžeš dostať jedine po cyklochodníku, alebo po chodníku - a to je už PORUŠENIE zákona o cestnej premávke.
    A keďže sa vzpieraš, policajti práve TOTO použijú ako dôkaz toho, že tam si sa mohol dostať jedine týmto spôsobom (ibaže by si mal vznášadlo, ktoré by sa vznášalo nad týmito komunikáciami).
    Jednoducho - PORUŠIL si zákon, policajti mali oprávnenie ťa pokutovať, ale nie za parkovanie, ale za to, že si sa tam dostal, porušujúc zákon.
    A že policajt tvrdil, že na priestor sa niečo nevzťahuje - logicky, že sa nevzťahuje, pretože tam nie je iná možnosť, ako sa motorovým vozidlom dostať, ako jazdou po uvedených komunikáciách.
    misoft https://www.google.sk/maps/@48.13654...2!8i6656?hl=sk
    Ani podľa tohto sa tam dostať nemohol - Zákaz vjazdu. A to policajtom stačí ako dôkaz porušenia zákona o cestnej premávke.
    vicktor Dal si nedobru fotku z druhej strany mosta, to je zakaz vjazdu do Sadu JK.
    Znova som pozrel prvu fotku celkom hore - ano, krizoval cyklo-cesticku, okrem toho par metrov pred nou je prikazany smer jazdy rovno.
    Ale ved kazdy kto ide rovno po Viedenskej ju krizuje. je tam plechova znacka Prechod (priechod) pre chodcov, ale nie Prejazd cyklistov - toto je konstatovanie, nie ako argument pre nepokutovanie.
    Lenze parkuju tam auta na lavej strane - ti sa tam ako dostali? Tiez museli auta preniest na chrbate.
      zbaliť

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    § 3
    Všeobecné povinnosti účastníka cestnej premávky

    b) poslúchnuť pokyn vyplývajúci z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia,

    zrejme aj značky na cestičke pre cyklistov sú dopravné, a je tam aj plná čiara, ak nie tak podľa Priestupkového zákona

    Zavinenie
    § 4
    (1) Priestupok je spáchaný z nedbanlivosti, ak páchateľ
    a) vedel, že môže svojím konaním porušiť alebo ohroziť záujem chránený zákonom, ale bez primeraných dôvodov sa spoliehal na to, že tento záujem neporuší alebo neohrozí, alebo
    vedel,si už v minulosti
    § 22
    Priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky
    (1) Priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky sa dopustí ten, kto
    k) iným spôsobom ako uvedeným v písmenách a) až i) sa dopustí porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom podľa osobitného predpisu

    ak sa priznáš, alebo ti dokážu, ak tak

    Priestupky proti verejnému poriadku § 47
    (1) Priestupku sa dopustí ten, kto

    g) poškodí alebo neoprávnene zaberie verejné priestranstvo, verejne prístupný objekt alebo verejnoprospešné zariadenie,

    zabral si priestor, zabral, vozidlo tam stálo

    § 60 (1) Orgány oprávnené objasňovať priestupky (§ 58 ods. 3) sú pri objasňovaní priestupkov oprávnené
    a) vyžadovať vysvetlenie od fyzických osôb alebo právnických osôb;
    b) c) vyžadovať odborné vyjadrenie od príslušných orgánov

    požiadajú "Poterov ústav" o vysvetlenie ako sa ocitlo auto na mieste pod mostom", "-))) , alebo si dajú tú robotu a nájdu znalca na prepravu tovaru

    § 73 Obvinený z priestupku
    (1) Občan je obvineným z priestupku, len čo správny orgán vykonal voči nemu prvý procesný úkon. Na takého občana sa hľadí ako na nevinného, kým jeho vina nebola vyslovená právoplatným rozhodnutím.
    (2) Obvinený z priestupku má právo vyjadriť sa ku všetkým skutočnostiam, ktoré sa mu kladú za vinu a k dôkazom o nich, uplatňovať skutočnosti a dôkazy na svoju obhajobu, podávať návrhy a opravné prostriedky. K výpovedi ani k priznaniu ho nemožno donucovať.

    keď nebudeš, hovoriť, sám im nahráš



    Doplnenie


    "Značka Cestička pre cyklistov (č. C 8) prikazuje cyklistom použiť v predmetnom smere takto označenú cestičku alebo pruh. Cestičku alebo pruh pre cyklistov môže použiť aj osoba pohybujúca sa na kolieskových korčuliach, lyžiach alebo na obdobnom športovom vybavení, ak tým neobmedzí ani neohrozí cyklistov; cestičku alebo pruh smie použiť aj osoba tlačiaca bicykel. Iným účastníkom cestnej premávky je používanie cestičky alebo pruhu zakázané," píše sa v definícii značky.

    Ak zákazová značka chýba a vodičovi nezakazuje vjazd na cestu iná skutočnosť, tak vodič pri chýbajúcej zákazovej značke predpisy o zákaze vjazdu nemôže nikdy porušiť.


    Stále melieš a krútiš okolo dopravnej značky, nezabudni, že dopravným značením je aj značenie na vozovke, keď som pozrel na google earth je tam plná žltá čiara, pekne stiahni a zaplať

    Prezumpcia neviny znamená, že každý občan, ktorý je obvinený v tvojom prípade so spáchania priestupku , je považovaný za nevinného dovtedy, kým nie je právoplatné vznesené rozhodnutie o jeho vine
    Naposledy upravil viktorviktor : 25.10.16 at 13:15
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    matej.moza Dakujem za dobry vypis paragrafov. Neviem ci som ale porozumel spravne "ked nebudes hovorit, sam im nahras" -- mate na mysli to, ze vtedy si zozenu spominane "odborne vyjadrenie od prislusnych organov" ? To by ale stale nedokazovalo, ci som presiel po cyklotrase, alebo z druhej strany cez zakaz vjazdu. Pokial ma naozaj niekto nenafotil na cyklotrase, tak nevidim sposob ako by dokazali, ktorou cestou som siel, a teda aku znacku som porusil.
    Oliwa A Ty im chceš tvrdiť čo? Že si sa tam teleportoval?
    willma presne to mi napadlo. A mimochodom také slovenské - spravím prieser a hľadám milonpäťsto výhovoriek, miesto toho aby som si uznal vinu ako chlap.
    matej.moza Ja im nechcem vraviet nic, beriem moznost nevypovedat. Oni maju dodat dokaz co, kedy a ako sa stalo.
    matej.moza Ide o princip, policajt mi vravel, ze auta, ktore tam uz stoja pokutovat NEMOZE.
    sosak A naďalej to miesto užívať, samozrejme zadarmo...
    Oliwa No matej.moza, ak si v každej oblasti taký "principiálny", život s Tebou je asi - hrôza... Vymeň auto za bicykel a máš po parkovacích problémoch pod mostom... A dobre to prevetrá hlavu...
    viktorviktor mám na mysli to, že nemusia nič dokazovať, auto je zaparkované na mieste kde nemôže stáť, verejné priestranstvo nieje určené na parkovanie, že ti to povedali mestskí policajti nič neznamená sto sudcov sto názorov, tak
    pavol54 viktor . mestskí policajti väčšinou predpisy nepoznajú, aj na nepráve dokážu vyrúbiť pokutu, takže sú nositeľmi nespravodlivosti.
      zbaliť
    lujza.j Snazi sa silno....tolko energie do toho dava.....ale kazdy ma ine hobby a nuda je svina
    matej.moza presne

    jelalim je offline (nepripojený) jelalim

    jelalim
    Normalne, treba sa s kamonou tvarou tvarit, ze cez cesticku si s autom nesiel, ale preniesol si to auto na zelenom bicykli v kosiku na nakup a si bez pokuty!
    sosak Alebo vyšiel na breh Dunaja z trajektu.
    pavol54 presne, alebo štyria silní chlapi

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Jedine že by si dokázal že si to auto tam dotlačil naložené na bicykloch, vtedy by ťa nemohli pokutovať za porušenie vyhlášky, lebo ani preprava vrtuľníkom by neobstála
    dmc - on ale nemusi nic dokazovat.
    Oliwa On už dokázal...

    Pokuta - nerespektovanie dopravnej znacky - prezumpcia neviny

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.