Zavrieť

Porady

Doplatenie dochodkoveho poistenia - od kedy a za ake obdobie sa to oplati?

Dobry den,

zvazujem doplatenie dochodkoveho poistenia za obdobie pred priznanim ID. Povinnu skolsku dochadzku som ukoncil 31..08.2005 (koniec 1. rocnika na strednej), 16 rokov som mal v decembri 2004, ID mi bol priznany od decembra 2006 (po dovrseni veku 18 rokov). Nie som si teraz isty pri nasledovnych bodoch:

1. na plnu vysku ID mam doplatit za 2 roky od decembra 2004-2006?
2. mam doplatit az po ukonceni 1 rocnika?
3. da sa doplatit povedzme od decembra do novembra, alebo len za kalendarny rok?

Vopred velmi pekne Dakujem
6 komentárov     zbaliť
Xanti Máš ID z mladosti neoplatí sa ti platiť. Nebude to mať žiaden vplyv na výšku ID.
Jan13 Dakujem za odpoved, k tomuto len 3 otazky:
1. je na 100% iste ze za obdobie kedy som studoval na strednej sa neoplati priplatit?
2. da sa dodatocne zmenit druh ID (ergo ID z mladosti (odsek 2 prislusneho paragrafu) na ID podla odseku 1?
Dakujem
3. ako zistim ci mam ID z mladosti, alebo nie?
veronikasad Čo rozumieš pod plnou výškou ID? Aké percento invalidity ti schválila posudkova komisia SP?
Jan13 percento je 0,41, mne vsak ide o POMB, ktory je 0,67 a tento by som chcel doplatenim poistneho zvysit
Xanti POMB o kt. píšeš tak taký mávajú invalidi z mladosti, ty si dostal ID od svojich 18 rokov, nikdy si nepracoval chorí si bol aj predtým, máš ID z mladosti.
veronikasad Výška invalidneho dochodku je ovplyvnená nielen POMB, alen aj percentom invalidity. To tvoje je úplne na spodnej hranici, aby ti vôbec mohol byť ID vyplácaný
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Hádam by si si najskôr mal prečítať niečo o ID ... neviem, že čo myslíš "plná výška ID"?
    Výška ID záleží od % zníženej schopnosti pracovať ...v tvojom prípade je to najnižšie možné percento (41%), aké je treba pre priznanie ID . Ale o tom rozhoduje posudková komisia SP - podľa zdravotného stavu a zákona o SP . Zdravotný stav sa znovu posudzuje v nejakých intervaloch (napr. ročne, trojročne ....) - pošlú ti pozvánku. Ak sa zdravotný stav zmení, môžu (alebo nemusia) prehodnotiť tvoju zníženú schopnosť pracovať ... ak by sa to % zvýšilo, zvýši sa o niečo aj dôchodok.
    klik sem: http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2015-a.html#70
    no a k doplateniu - doplatiť si môžeš celú dobu štúdia ... ale obávam sa, že v tvojom prípade (ID z mladosti) ti to bude nanič. .. mohlo by ti to možno pomôcť pri výpočte starobného dôchodku

    Doplatenie dochodkoveho poistenia - od kedy a za ake obdobie sa to oplati?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.