Zavrieť

Porady

Danove priznanie začínajuci živnostnik, ako?

dobry den, od 1.12.2016 som živnostnik, a sebe chcem sparvit danove priznanie, v decembri som uz mal prijem, len neviem ci co som vyfakturoval za december a dostla peniaze v Januari ci aj tie peniaze patria do danoveho priznanie za rok 2016 alebo uz bude za rok 2017..a odvody do všzp za december som platil v Januari, takze tiez neviem, ci patri do dan.priznania za rok 2016 alebo už za rok 2017 bude...a vydavky zatial nemam, ponukam službu, tak mozem uplatnit pausalne vydavky alebo ? Dakujem za radu
veronikasad okrem príjmov zo živnosti si v roku 2016 nemal žiadny iný (zdanitelný) príjem ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    A čo si robil od januára do novembra 2016? Bol si zamestnaný? Pretože ak áno, tak nakoľko si nemal príjem ani výdavok v r. 2016 (pretože si to hradil až v r. 2017, tak sa to počíta do r. 2017) môžeš požiadať býv. zamestnávateľa o RZD a na DU napíšeš len oznámenie, že si v r. 2016 nemal žiadny príjem, preto nie si povinný podávať DP.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zuzana1985A Od Januara do Novembra nezamestnany som bol...a v decembri vybral živnost.
    zuzana1985A prijem som mal v decembri 1450 eur...a v januari vyfakturoval som za december podobnu sumu ale tie mi uhradili koncom Januara...a do vszp som mal platit zaciatkom Januara za December.
    mondes Takže ak si v r. 2016 nemal zo živnosti žiadny príjem, teda zaplatené si mal až v januári, tak nie si za r. 2016 povinný podať DP. Ale tým, že si na DU vedený ako živnostník, podala by som čestné vyhlásenie na DU o tom, že v r. 2016 som ako živnostník nemal žiadne príjmy z podnikania. A to je všetko.
    zuzana1985A mal som prijem v decembri 1450 eur, ktore mi aj uhradili v decembri...len som nevedel ze potom este raz vyfakturoval za december inu cistku za druhu robotu ktoru mi zaplatili az v Januari ci patri do 2016 ale asi nie...
    mondes Aha, takže daňové priznanie budeš podávať a príjem tam uvedieš tých 1450 eur. To, čo si dostal v januári, do DP za r.. 2016 nezapočítavaš.
    zuzana1985A super diky, a co som zaplatil za december v januari do vszp tak nepatri do DP 2016, ze? Dufam nevyplnim tak aby som na to doplatil
    mondes nie, nepatrí
    zuzana1985A dakujem za odpovede
      zbaliť

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Fyzicky čo si zaplatil a čo si prijal v decembri bude patriť do roku 2016. Môžeš si uplatniť výdavky paušálne - 40% z príjmu max. sumu 420 €
    Ak Tvoj celoročný príjem nebol vyšší ako 1901,67 nemusíš podať DP.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zuzana1985A niekto mi povedal ze ak aj jeden den som bol na živnosti tak musim podat danove priznanie..
    mondes Nie, ešte raz. Ak si za december dostal až v januári a ZP si zaplatil tiež v januári, nie si povinný podať DP. Ale tak,ako píšem vyššie, čestné vyhlásenie by som zaniesla na DU.
    Katy a R hádam len nerobíš daňové priznanie podľa toho, čo ti "niekto " povedal? Ako živnostník si všetko robíš samostatne - tak si treba naštudovať aspoň základné veci ! Alebo si nájdi odborníka.
    zuzana1985A no mal by som naštudovat ano...ale som si myslel ze ak v r. 2016 len mesiac som podnikal tak to zvaldnem vyplnit DP, aspon to dufam, len neake veci neboli jasne...
    veronikasad Zakon o dani z príjmov platí rovnako pre živnostníka, ktorý podnika mesiac, aj celý rok... Ak nechceš narobiť zmätky a potom platiť vysoké preddavky na zdr.poistení, radšej si nájdi účtovníka, ktorý ti to prvé daňové priznanie odborne spracuje ...
      zbaliť

    Danove priznanie začínajuci živnostnik, ako?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.