Zavrieť

Porady

Excel - Pivot Table and PivotChart Wizard

Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu.
Mám v exceli klasickú maticu z ktorej potrebujem spraviť databazovu formu. Ako keby vzor kontigenčnej tabulky, chcem rozdeliť na "nekontigenčné data".
Presne ako vo videu

Riešenie by mohol byť "Pivot Table and PivotChart Wizard". Avšak problém je, že nikde v exceli túto funkcionalitu nemám.
(Skúšal som už hladať v možnostiach pridať na panel úloh aj tie, ktoré nie su zobrazené... Skratka ALT+D+P nefunguje tiež.)
Používam Excel 2016 Profesional.

Neviete mi prosím poradiť ako to najdem?
Viete iné riešenie, ktoré by mohlo byť nápomocné?

Vopred dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mepex je offline (nepripojený) mepex

    mepex
    Tento postup sa volá unpivot-ovanie (rozloženie kontingenčnej tabuľky=pivot table). Z už existujúcej kontingenčnej tabuľky sa dá (ako je aj vo videu) dostať k zdrojovej tabuľke poklikaním (2xľavé tlačidol myši) na agregovanú hodnotu=>zobrazí všetky vstupné hodnoty a všetky ich dimenzie. Vo videu kt nevykonáva žiadnu agregáciu a tabuľka neobsahuje iné dimenzie, tak to zafunguje skvelo. Ale asi previesť tabuľku na kt a rozkliknúť sumár nechcete. Nepoznám však inú cestu okrem tejto a nástroja Power Query.
    PQ je od verzie 2010 možné stiahnuť ako doplnok a v 2016 je automaticky. Všimol som si, že používate verziu 2016 a preto pripájam odkaz na video na dosiahnutie tohto cieľa. MePExG (.sk) PowerQuery UnPivot

    Prikladám makro aj súbor s ním, ktoré na vybranú pozíciu rozloží (zadanú dvojrozmernú) tabuľku.
    Sub UnPivot()
    Static ciel As Range, vstup As Range, c As Integer, s As Integer, r As Integer, stlpcov As Integer, riadkov As Integer
    Set ciel = Selection
    Set vstup = Application.InputBox(prompt:="Vyberte prosím," & Chr(10) & "z ktorej oblasti UnPivotovať?", Type:=8)
    riadkov = vstup.Rows.Count()
    stlpcov = vstup.Columns.Count()
    If stlpcov < 2 Or riadkov < 2 Then
    Exit Sub
    End If
    ciel = vstup(1, 1)
    ciel.Offset(0, 1) = "Atribut"
    ciel.Offset(0, 2) = "Hodnota"
    c = 1
    For r = 2 To riadkov
    For s = 2 To stlpcov
    If vstup(r, s) <> 0 Then
    ciel.Offset(c, 0) = vstup(r, 1)
    ciel.Offset(c, 1) = vstup(1, s)
    ciel.Offset(c, 2) = vstup(r, s)
    c = c + 1
    End If
    Next s
    Next r
    End Sub
    Naposledy upravil mepex : 12.02.17 at 20:45
    charles91 Ďakujem. Presne nad tou aktualizáciou dát som sa zamýlal, kedže s "rozloženou" ale aj "kontigenčnou" tabuľkou chcem pracovať.

    Neviete, ako by sa to chovalo, ak by som súbor posúval medzi osoby, ktoré majú starší Excel, a nemajú P.Query ?
    Inštalovať im ho nebude možné...
    mepex U užívateľov bez PQ, proces nebude funkčný. V ich prípade by som skôr navrhol uložiť ako napr. txt, alebo csv a spracovať pomocou PQ na inom PC.
    Na takom PC, sa dá PQ použiť na zhranie vstupných súborov z adresára.
    Ak (PQ) však chcete dať do rúk užívateľov, je to problém, lebo PQ priamo obsahuje iba 2016 a dá sa doinštalovať ako doplnok, od verzie 2010.
    Ešte by tu bola jedna možnosť a to je hľadať programátora, ktorý Vám UnPivotovanie urobí jednoúčelovo, iba pre Vaše údaje, Ovšem aspoň bez štruktúry, neviem či to niekto bude robiť.

    excel.sk je offline (nepripojený) excel.sk

    Lektor kurzov Excel excel.sk
    .
    Súbor, Možnosti, Panel s nástrojmi rýchly prístup, Oblasť výberu príkazov: Všetky príkazy, Vľavo vyberiete Sprievodca kontingenčnou tabuľkou a grafom, tlačidlo Pridať
    .
    charles91 Ďakujem pekne za odpoveď. Nevedel, som, že sa to takto vola v slovenčine.

    xxn je offline (nepripojený) xxn

    xxn
    Mal som podobný problém s kurzovým lístkom. Vyriešila ho upravená VBA procedúra. Prikladám vzorový neupravený súbor (excel) aj procedúru (txt). Procedúra funguje vtedy ak máme fixné údaje v prvom stĺpci a údaje ktoré chceme transponovať v prvom riadku (to bude druhý stĺpec) a poliach pod ním (to bude tretí stĺpec). Excel súbor treba otvoriť. Procedúru potom treba nakopírovať do modulu (napr. cez Alt+F11- Insert - Module) vba editora a spustiť (klávesa F5). Výsledkom je novovytvorený zošit s "normalizovanými" údajmi. Súčasťou txt súboru je aj adresa webstránky z ktorej som čerpal ...tú samozrejme do VBA kopírovať netreba .
    mepex PQ dokáže načítať údaje aj zo stránok, teda aj kurzový lístok a urobiť príslušný rozpad.

    Excel - Pivot Table and PivotChart Wizard

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.