Zavrieť

Porady

Treba hlásiť PN počas podpory?

Ahojte. Vyskytla sa mi zvláštna situácia. Dala som výpoveď ku koncu mája a medzičasom som našla prácu s nástupom od 15.8. Keďže budem od 1.6. nezamestnaná budem sa hlásiť na urade práce, mám nárok na podporu. Lenže začiatkom júla ma čaká operácia s cca mesačným zotavenim. Otázka je, či som povinná sa na mesiac júl hlásiť a žiadať PN, alebo to vôbec netreba? Ďakujem pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak sa zaeviduješ na UPSVaR ako uchádzač o zamestnanie - tak musíš aj dodržať ich pravidlá .... ak nie, môžu ťa vyradiť - a potom nebude ani dávka v nezamestnanosti.
    všetky povinnosti - aj čo treba robiť v takom prípade, ako si napísala dostaneš písomne keď sa pôjdeš zaevidovať na UPSVaR.
    Ak bez ospravedlnenia neprídeš na nejaký termín (ak ti ho dajú) - vyradia ťa. nebude ani dávka v nezamestnanosti - a budeš musieť platiť aj ZP.
    Tú PNku na ich tlačive si dať potvrdiť - to je ozaj maličkosť
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Eliotka Vďaka ale stále mi chyba odpoveď na moju otázku. Ja nie som uchádzač o zamestnanie. PrÁcu už mám. Takže hlásiť sa chodiť netreba. Pýtam sa ci niekto naozAj vie, ze ked budem poberat podporu od juna do 14.8. či niekto bude riešiť že som v tom rozmedzí mala operaciu a či zo zakon plynie povinnosť si PN hlásiť keď mám operaciu. Viac mi naozaj netreba.
    Katy a R OK - povinnosť zaradiť sa do evidencie UoZ nemáš - ale ani dávka v nezamestnanosti nebude v takom prípade ... pozri si podmienky!
    Eliotka Ale ani na toto som sa nepýtala .... prosim čítali ste moj príspevok? Ja sa iden zaradit na UP. Ale otazka znela uplne inak. Nevadí ak tak vdaka. Skusim sa opýtať u právnikov
    Katy a R Ak sa ideš zaradiť - tak musíš dodržať podmienky - inak ťavyradia. Čo ti má právnik vysvetľovať.?
    Eliotka Napríklad to, ci v tych podmienkach je nieco o nutnosti nahlasovat sa na PN... neviem koľkokrát to mam ešte písať....
    Katy a R stačí si ich prečítať - nájdeš na ich stránke ...
    Eliotka Ano to viem len to treba hľadať. Preto sa pýtam ci to niekto nevie
    Katy a R nemusíš vôbec nič nahlasovať, nemusíš ani ísť na UPSVaR ... ale potom neviem, načo si písala o dávke v nezamestnanosti? ....... odpoveď si dostala k takej situácii, že ju chceš poberať. či?
    veronikasad Nárok na dávku v nezamestnanosti má len uchádzač o zamestnanie. Ak nim chceš byť, tak musíš dodržiavať podmienky evidencie.
      zbaliť

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    http://www.upsvar.sk/obcan/skoncil-s...?page_id=12838

    V prípade, že uchádzač o zamestnanie je chorý a nemôže sa dostaviť na úrad PSVR, je povinný túto skutočnosť oznámiť úradu PSVR (osobne, telefonicky, poštou ...) a následne si dať vystaviť doklad o dočasnej pracovnej neschopnosti. Začiatok dočasnej pracovnej neschopnosti preukazuje uchádzač do 3 dní odo dňa vystavenia; ukončenie preukazuje osobne pracovným dňom nasledujúcim po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti.

    Ak uchádzač o zamestnanie predloží potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti nie je povinný preukazovať hľadanie si zamestnania a dostaviť sa na stanovené kontakty úradu PSVR.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Eliotka si našla zamestnanie s nástupom od augusta a je presvedčená, že keď pri zaradeni do evidencie predloží pracovnú zmluvu s nástupom o tri mesiace, žiadne kontakty počas PN mať nebude
    kn-alka veď to, ešte nepochopila, že ju budú posielať a bude musieť chodiť na úrad "na podpis", či má zmluvu, či nemá - os.skúsenosť: mali sme dohodára, ktorému sme vystavili potvrdenie na úrad práce, že ho po mesiaci zamestnáme na pracovnú zmluvu, aj tak musel každý týždeň chodiť "na podpis"
    veronikasad Neviem ako to teraz funguje na UP, ja som bola evidovaná pol roka pred dôchodkom (platila som si počas zivnosti dobrovoľne poistenie v nezamestnanosti), na kontakte som bola tuším len raz pre rozhodnutie o zaradení do evidencie, žiadnu prácu som si hľadať nemusela. To bolo pred 2.5 rokom...
    Katy a R veď za tú dobu jej dajú 1 možno 2 termíny??... ale ako už má napísané, že ak sa bez ospravedlnenia nedostaví ani na ten 1 termín - tak ju vyradia. neviem, či na to treba právnika? - a hlavne ak "padne" aj dávka v nezamestnanosti
    Eliotka Nuz take mam informácie. Je ťažké vedieť kde je pravda ked kazdy vraví inak ... a z up nikto neodpisuje
    Katy a R akú pravdu ešte hľadáš? noch einmal :
    - ak sa chceš zaevidovať - treba dodržať podmienky, ak nedodržíš, vyradia, nebude dávka v nezamestnanosti
    - ak sa nechceš zaevidovať - nemusíš, ale potom dávku v nezamestnanosti ani nespomínaj!
    veronikasad Ešte pripomeniem, že aj pri PN bez nároku na nemocenské je potrebné dodržiavať liečebný režim - kontrolujú pracovníci úradu práce. Ak zistia jeho porušenie, uchádzač o zamestnanie je vyradený z evidencie.
    misoft Katy a R (Dnes 14:37) akú pravdu ešte hľadáš? noch einmal :
    - ak sa chceš zaevidovať - treba dodržať podmienky, ak nedodržíš, vyradia, nebude dávka v nezamestnanosti
    - ak sa nechceš zaevidovať - nemusíš, ale potom dávku v nezamestnanosti ani nespomínaj!
    ----------------------------------------------------------------------------------
    A doplním tú prvú odrážku: ...zároveň zašlú hlásenie, že je opäť o jedného nezamestnaného v evidencii menej.... I takto sa robia štatistiky....
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Počas evidencie na úrade práce nie si nemocensky poistená, nárok na nemocenské ti nevznikne. V nemocnici si dáš vystaviť PN na tlačive Úradu práce, ktoré odovzdá na UP.

    Keďže ochranná doba už uplynula, ak by si chcela poberať nemocenské, musela by si sa 1-2 dní pred operáciou prihlásiť na celý balík dobrovoľného poistenia v sociálnej poisťovni a zaplatiť pomernú časť poistného. Vznikol by ti nárok na nemocenské z minimálneho vymeriavacieho základu.
    Počas poberania nemocenského sa pozastavi výplata dávky v nezamestnanosti, obnovila by sa až po ukončení PN.
    V tomto prípade treba lekárovi povedať že ide o PN z dobrovoľného poistenia, odovzdať ju do sociálnej poisťovne a kópiu na úrad práce. Nezabudni sa po skončení PN posledným dňom z poistenia odhlásiť.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Eliotka Ďakujem. Ale teda musím si vôbec PN pýtať? Co by sa stalo, ak PN nenahlasim? To ma zaujíma. Ďakujem
    veronikasad Ak budeš mať PN na tlačive UP, nemusíš chodiť na kontakty. Tlačivo ti dali na začiatku evidencie, treba si ho dať potvrdiť v nemocnici
    Eliotka Na tie chodiť ani nebudem, kedze ako som pisala prÁcu uz mam aj so zmluvou od 15.8. To bymalo stačiť hádam aby som im nic nenosila. Pytam sa teda ci vyplyva nejaka sankcia ak PN vobec nenahlasim? Vďaka
    veronikasad Neviem ako to funguje, ja by som si tu PN určite potvrdiť dala. Prácu ti sprostredkoval UP?
    Eliotka Nie. Ved este na urade ani nie som. Ved pisem ze az od 1.6. Budem nezamestnaná a az vtedy sa musim hlasit. A vie prosím niekto ako to teda funguje? Tie nemocenské positne si zaplatím to je najmenej
    veronikasad Ak chceš počas PN poberať podporu, nemusíš sa hlásiť na žiadne dobrovoľne poistenie, len si daj potvrdiť v nemocnici tlačivo, ktoré ti dajú na UP. Zostane ti dávka v nezamestnanosti, nárok na nemocenské ti nevznikne lebo ochranná doba zo zamestnania je len 7dni.
    Eliotka Takto. Podporu poberat predsa budem bezo zmeny. Niekto rieši aky je moj zdravotný stav? Prečo by mi nemali pokračovať dávky keď som po operacii?
    Eliotka Hovorim o tom, co by sa stalo, ak by som sa na PN vôbec nenahlasila, vie niekto čo by z toho plynulo prosím???
    veronikasad Nájdi si v zákone o službách zamestnanosti definíciu uchádzača o zamestnanie
    Eliotka Ale ja nie som uchádzač... Prosím vie ešte niekto pomôcť?
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ak po skončení PP budeš v evidencii a nastúpiš na DPN, doklad o tom musíš predložiť ÚP. Ten pozastaví dávku v nezamestnanosti. Ak ti vznikne nárok na nemocenské, tie ti vyplatí SP. Po skončení DPN bude úrad pokračovať vo vyplácaní podpory.
    Naposledy upravil Tweety : 21.05.17 at 18:36
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katy a R toto nebude prípad platenej DPN z OL... lebo až v júli bude tá PNka .. to jedine ak by sa dobrovoľne poistila. (asi ťažko v jej prípade)
    Tweety Ale aj tak musí tú PN nahlásiť. A to sa vlastne aj pýtala.
    Katy a R - a tak zase - keď nechce, nemusí - poradené už má ...
    Tweety Je to na nej.
    Eliotka Veľká vďaka
      zbaliť

    Treba hlásiť PN počas podpory?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.