Zavrieť

Porady

Nájom nebytových priestorov

Chcem všetkých veľmi pekne poprosiť o radu. Nájom nebyt.priestorov mám platcovi DPH faktúrovať s DPH alebo nie. Ako je to potom s platbami napr. za energiu,vodu,plyn, ak prenajímame iba časť budovy. Všetkým veľmi pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Ak nie ste platca DPH tak samozrejme nedavaš prenajom s DPH. Ak ste, môžeš aj nemusíš. Ak ale nedáš prenájom s DPH tak musíš na konci roka počítať DPH koeficientom. Ja by som radila s DPH. Ty odvedieš, on si odráta DPH. Je to čistejšie. Energie prerátaš na podiel v podnikaní a nie, napr. 50/50 faktúry zaplatíš ty, keďže sú adresované na tvoju firmu a prefaktúruješ ich v pomere úžívania nájomcom nájomcovi (napr. polovicu). Všetko by potom malo byť takto zakotvené aj v nájomnej zmluve.
    Pri zisťovaní skutočnej spotreby energií by bolo možno vhodné, ak je to technicky možné urobiť zvlášť elektro, vodo a plynomery na nájomcu, na jeho časť v nehnuteľnosti. Potom sa dá, že by energ.závody fakturovali nájomcom spotrebované energie priamo jemu, alebo tebe a ty vieš presne, koľko im máš prefakturovať. Záleží totiž od prevádzky nájomcu, v akej miere míňa energie.
    Dúfam, že som ti dostatočne poradila.
    Naposledy upravil Fany : 11.11.04 at 06:51

    jankaB je offline (nepripojený) jankaB

    jankaB
    Fany ďakujem veľmi pekne. A čo ak je v nájomnej zmluve uvedené , že nájom je už aj v rátane energií?

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    V tom prípade máš iba nájomné a energie si dávaš do nákladov. Nerobíš tým pádom žiadne vyúčtovanie spotreby, takže si treba pri stanovení výšky nájomného správne odhadnúť, koľko činí podiel energií v celkovom nájomnom. DPH na nájomné platiteľovi buď dáš alebo nedáš, podľa svojho rozhodnutia.

    Nájom nebytových priestorov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.