Zavrieť

Porady

Oznámenie PN SZČO

Zdravím, dokedy treba do ZP zaslať oznámenie o PN szčo. A či vôbec treba? Ďakujem moc.
8 komentárov     zbaliť
veronikasad Platíš odvody do sociálnej poisťovne, teda vznikne ti nárok na nemocenské? Predpokladás dlhodobejšiu PN?
lotina platím a PN už dnes končím
veronikasad Celá PN bola v 09/17?
lotina ano, to len od 5.9 do 18.9.2017
veronikasad Kópiu PN je zbytočné posielať, štát je platiteľom zdr.poistenia len za poberateľov nemocenského a potvrdenie ti SP vydá až po výplate nemocenského
lotina Tak ďakujem za všetky odpovede, pomohli mi, takže teraz budem čakať na rozhodnutie zo SP a potom budem ďalej riešiť. Moc všetkým dík.
kn-alka ja zasielam vyplnené oznámenie poistenca a fotokópiou práceneschopnosti. ZP si to potom overuje v SP, alebo SP oznamuje ZP, neviem. Zatiaľ som nemala žiadnu spätnú väzbu, že by chceli niečo iné a v ZP bola PN vždy akceptovaná.
veronikasad Oznámenie ZP Dôvera odomna nikdy nechcela, kópia PN jej nestačila. Nosila som potvrdenie o výplate nemocenského zo SP (to bolo pred dvomi rokmi, teraz už povinné poistená SZČO nie som)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    keďže píšeš asi o týždni DPN v tomto mesiaci - tak si pomerne zníž zálohovú platbu, ktorú budeš platiť do 8.10. Rozhodnutie o dávke dostaneš asi až budúci mesiac - najskôr potom to môžeš riešiť. Inak ohlasuje to aj SP - takže by ani nebolo treba?? - ale je to s veľkým opozdením. (zatiaľ by si figurovala ako neplatič).
    najjednoduchšie je to riešiť cez EP - naskenuješ 1. stranu rozhodnutia - a pošleš. A máš tam aj presný predpis zálohovej platby - na centy. Nemusíš počítať a nemusíš nikam chodiť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak celá PN bola v mesiaci september, za 09/17 úhrad pomernú časť poistného do SP a preddavkov na zdravotné poistenie (prepočítané na kal.dni)

    Po vyplatenie nemocenského (okolo 15.10.) choď do SP a vyžiadaj si potvrdenie o výplate nemocenského pre účely zdravotného poistenia a pošli ho do zdravotnej poisťovne (osobne alebo doporučene a urob si z neho kópiu)

    Oznámenie o poberaní nemocenského zasiela ZP aj SP, ale so značným časovým odstupom...

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    § 24 písm. c) zákona o zdravotnom poistení
    lotina ok, tak to som teda múdrejší, ale dík. Viete som PN prvýkrát po x rokoch, tak by som potreboval povedať po lopate, či do 8 dní odo dňa začatia PN, alebo až ten ďalší mesiac.
    avalik precitaj si ten paragraf, mas to tam po lopate

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Pre účely preukázania skutočnosti, že si poistencom štátu ako SZČO čo sa týka zdravotného poistenia je podmienkou poberanie , v tvojom prípade, nemocenského. Buď sa preukážeš rozhodnutím o priznaní dávky, ktoré ti bude zaslané alebo ti SP vydá potvrdenie, že dávku poberáš. Takže o termíne sa tu budeme baviť asi ťažko, keďže skutočnosť je taká aká je. Musíš mať priznanú dávku nemocenské - potom túto skutočnosť oznámiš. Takže: čo najskôr po priznaní dávky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.