Zavrieť

Porady

Nákup tovaru v zahraničí

Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

uvažujem dobre,ak si myslím, že ak SZCO neplatca DPH nakúpi tovar v zahraničí (v EU), má faktúru, prípadne blok z reg. pokladne (v cudzom jazyku - cudzej mene), celá táto čiastka mu ide do nákladov, však? sleduje sa len obrat do1500000 kvoli dph... Do účtovníctva mu to ide prepočtom na Sk kurzom platným v deň úhrady v hotovosti. Treba nejaký preklad toho bločku z ERP?
na tomto tovare by mal byť uvedený aj distribútor? či len výrobca?
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ten obrat je myslím 420.000,- Sk za 12 mesiacov. Teda v SR platí povinnosť registrácie pri obrate 420.000,- Sk pre zdaniteľnú osobu. Mylím, že by si mala naštudovať zákon o DPH príslušnej krajiny, z ktorej tovar nakupuješ. Tam môže byť obrat stanovený v inej výške.
Naposledy upravil Monika Kováčová : 26.07.06 at 12:33 Dôvod: Doplnenie.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Heni
uvažujem dobre,ak si myslím, že ak SZCO neplatca DPH nakúpi tovar v zahraničí (v EU), má faktúru, prípadne blok z reg. pokladne (v cudzom jazyku - cudzej mene), celá táto čiastka mu ide do nákladov, však? sleduje sa len obrat do1500000 kvoli dph.
Obrat 1500000 je dôležité sledovať kvôli povinnej registrácii platiteľa dane podľa § 4. Ale v prípade, že nadobúdate tovar zo zahraničia a vozíte ho na Slovensko, tam je stanovená maximálna hranica 420000 Sk. To je maximálny rozsah dovezeného tovaru. Pred dosiahnutím tejto hranice, v prípade, že sa to predpokladá, by ste boli povinní registrovať sa podľa § 7. Nestali by ste sa síce platiteľom, ale daň by ste z tovaru už museli odviesť ako osoba registrovaná na daň v tuzemsku.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Heni
uvažujem dobre,ak si myslím, že ak SZCO neplatca DPH nakúpi tovar v zahraničí (v EU), má faktúru, prípadne blok z reg. pokladne (v cudzom jazyku - cudzej mene), celá táto čiastka mu ide do nákladov, však? áno
sleduje sa len obrat do1500000 kvoli dph... nie v takej výške
Do účtovníctva mu to ide prepočtom na Sk kurzom platným v deň úhrady v hotovosti. áno
Treba nejaký preklad toho bločku z ERP?
na tomto tovare by mal byť uvedený aj distribútor? či len výrobca? neviem
Môj názor je červený.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ermon
Mylím, že by si mala naštudovať zákon o DPH príslušnej krajiny, z ktorej tovar nakupuješ. Tam môže byť obrat stanovený v inej výške.
Ak tovar nadobúda z iného ČŠ v tuzemsku, nie je potrebné študovať zákony iných členských štátov. Vyplynie z toho v prípade splnenia spomínanej výšky nadobudnutého tovaru povinná registrácia na Slovensku.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ermon
Môj názor je červený.
A môj zelený. .-)
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Medzitým som sa už škrtla... Pekná motanica by z toho bola...
Už ti nebudem do toho kybicovať AVO. Profík je profík...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Heni
Sleduje sa len obrat do1500000 kvoli dph...
Obrat sledujete pre účely povinnej registrácie na platiteľa, avšak zároveň pred dosiahnutím objemu nadobudnutého tovaru z EÚ vo výške 420 tis. Sk ste povinní sa registrovať podľa § 7 zákona o dani z pridanej hodnoty.
Heni
Treba nejaký preklad toho bločku z ERP?
Na požiadanie DÚ.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ak je podnikateľ zaregistrovaný ako platiteľ dane v SR a začne nakupovať v zahraničí, vyplýva pre neho nejaká povinnosť, ak by nákup v zahraničí presiahol 420.000.- alebo táto suma sa týka len tých, čo doteraz neboli platcami DPH ?
0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

abel
Ak je podnikateľ zaregistrovaný ako platiteľ dane v SR a začne nakupovať v zahraničí, vyplýva pre neho nejaká povinnosť, ak by nákup v zahraničí presiahol 420.000.- alebo táto suma sa týka len tých, čo doteraz neboli platcami DPH ?

§ 7

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk.

(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 420 000 Sk.
Takže povinnosť - registrácia sa týka len tých.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Jaj, Zdenka, ale mne mozog už odišiel na víkend a mňa tu nechal. Preto mám radšej zákon s komentárom. Ale len tak ma napadlo, či nemá povinnosť napr. zaregistrovať sa v tom štáte, kde nakupoval, keď už tam dosiahol ten obrat. Lenže ak už je zaregistrovaný doma, tak zrejme nie.
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Prosím Vás, poraďte!
Konateľ=zamestnanec s.r.o. bol na služobke v USA a priniesol mi bločky za drobné nákupy - mapy, nejaký obraz do firmy a prívesky na kľúč pre zamestnancov. Samozrejme ich chce všetky preplatiť. Poraďte, ako účtovať, čo s DPH, prípadne čo všetko mi z toho vyplýva...prosííím
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

silvia
Prosím Vás, poraďte!
Konateľ=zamestnanec s.r.o. bol na služobke v USA a priniesol mi bločky za drobné nákupy - mapy, nejaký obraz do firmy a prívesky na kľúč pre zamestnancov. Samozrejme ich chce všetky preplatiť. Poraďte, ako účtovať, čo s DPH, prípadne čo všetko mi z toho vyplýva...prosííím
Dala by som to ako náklady na reprezentáciu - čiže mimo dane, záleží však aj od toho, čím sa firma zaoberá. A ešte je tu §21 ods.1 písm.h) Zákona o dani z príjmu, ktorý hovorí, že daňovými výdavkami nie sú:
h) výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa v hodnote neprevyšujúcej 500 Sk za jeden predmet,
Ale tie predmety čo kúpil asi nebudú označené obchodným menom, že?
Naposledy upravil sta : 11.10.06 at 07:45 Dôvod: doplnenie
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Vďaka za odpoveď, sta!

Nie, nie su označené obchodným menom. Takže všetko (mapy,obraz,prívesky) mám zaúčtovať na 513? v celkovej cene vratane americkej dane? a bude to pripoč.položka? Žiadne povinnosti mi pri kúpe tovaru v zahraničí nevyplývajú?
Vďaka, nemám zatiaľ skúsenosti so zahraničím.
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

silvia
Vďaka za odpoveď, sta!

Nie, nie su označené obchodným menom. Takže všetko (mapy,obraz,prívesky) mám zaúčtovať na 513? v celkovej cene vratane americkej dane? a bude to pripoč.položka? Žiadne povinnosti mi pri kúpe tovaru v zahraničí nevyplývajú?
Vďaka, nemám zatiaľ skúsenosti so zahraničím.
Pokiaľ účtuješ v PÚ tak áno, dala by som to celé na 513 vrátane dane. Išiel ten tovar oficiálne cez colnicu, alebo to bolo len menšie množstvo prepravené normálne v rámci batožiny?
Ešte ma napadlo, ak by si dal tie predmety (mapy a prívesky) označiť obchodným menom, a cena jedného predmetu nepresiahne 500 Sk môže si ich dať do daňových nákladov.
Naposledy upravil sta : 11.10.06 at 09:32
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Diky, sta!
Bolo to prevezené normálne v batožine. Takže to zaúčtujem všetko na 513 a hotovo.

Teraz som si všimla, že na bločku za obraz nie sú uvedené údaje predajne - iba názov, potom je tam dátum a čas nákupu, suma bez dane, dan, suma celkom, zaplatené a výdavok. Môže ísť vôbec takýto bloček do účtovníctva?
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Môžeš ho dať do účtovníctva, veď ho zaúčtuješ aj tak mimo dane. Horšie by to bolo, keby išlo o daňovo uznaný výdavok, vtedy by som takýto blok dala tiež mimo dane, kvôli chýbajúcim údajom.
Ešte by si mohla napísať čím sa firma zaoberá, aký má predmet činnosti, či by si niečo z toho nákupu nemohla dať do daňových výdavkov, napr. tie mapy....
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Znova diky.
Sme montazna firma - realizacia kabelazi, montaz pocitacovych sieti, elektroinstalacie...
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Prajem všetkým pekný piatkový deň a len dúfam, že ešte niekto pracuje, aby mi poradil...
Sme s.r.o., neplatca DPH. Šéfovia nakúpili v poľsku v hotovosti, doniesli mi bloky, samozrejme v PLN. Ako to mám prosím účtovať? Vždy som mala valutovú pokladňu a bolo to jasné, ale teraz nemám. Musím ju kvôli tomuto jedinému nákupu založiť? Alebo to prepočítam kurzom NBS v daný deň a zaúčtujem v Skk? Nepotrebujem k tomu už nič?
Vopred všetkým ďakujem!
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Musíš ju založiť.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

ermon
Musíš ju založiť.
Krátke, výstižné a dostatočne to pokazí náladu... Dúfala som, že to pôjde aj inak

Ale samozrejme ďakujem a pekný deň!
0 0
Načítať ďalšie