Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel - dátum vzniku daň.povinnosti

poprosím o upresnenie:
aký bude dátum vzniku daňovej povinnosti pri vozidle, ktoré bolo kupované ako nové, bolo však u predajcu ako predvádzacie vozidlo a malo EČV.
Ja som vozidlo kúpil v auguste, prepis vozidla z predchádzajúceho majiteľa bol 28.8.2017.
Vznik daňovej povinnosti je k 1.9.2017 alebo už k 1.8. ????
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    speedy_vw mna pomylilo toto: Daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca, v ktorom boli splnené podmienky pre posúdenie predmetu dane, t.j. došlo k použitiu vozidla príslušnej kategórie (L, M, N a O) evidovaného v Slovenskej republike na podnikanie, okrem nasledujúcich výnimiek, a to:

    vzniku daňovej povinnosti, ak došlo k zmene v osobe daňovníka pri tom istom predmete dane (napr. predaj vozidla). - predajca vozidiel bol prvý držiteľ (daňovník) a ja som vozidlo kúpil od neho - teda bola zmena v osobe daňovníka pri tom istom vozidle (predmete dane) tak ci by v tomto prípade nemal byť vznik 1.9. ?
    speedy_vw Novému daňovníkovi, pri zmene osoby daňovníka pri tom istom predmete dane, vzniká daňová povinnosť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dôjde k zmene v osobe daňovníka.
    Tweety Predajca nebol daňovníkom.
      zbaliť

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    tiež si myslím že 1.8. nakoľko predajca neplatil DzMV za predvádzacie vozidlo, ktoré evidoval ako tovar..
    a kedy bolo použité na podnikanie? vznik DP nesúvisí len s prepisom..
    Naposledy upravil Žabinka : 31.01.18 at 14:09
    speedy_vw Dakujééém, takto presne "polopatisticky" som to potreboval vysvetliť...... tak davam 1.8. díkes ešte raz

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Ak malo vozidlo pred prepisom zvláštne EČV obsahujúce písmeno M, tak vznik daňovej povinnosti po prepise k 1.8., ak malo riadne EČV, tak k 1.9.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    speedy_vw malo normalne ECV.... len skoda ze som toto nevedel skor..... uz som to podal a dal som 1.8.
    speedy_vw ale aj tak dakujem za ochotu a radu...... moja chyba a dufam ze to nieje az tak velky problem ze som to dal tak..... okrem toho ze som zaplatil par eur viac....
    Onko Dá sa podať aj dodatočné priznanie a opraviť to, ale neviem, či to za tých pár € stojí. Je to cena za ponaučenie nenechávať si všetko na poslednú chvíľu Problém to nie je, finančná správa bude len rada, že vybrala viac.
    speedy_vw nie nebudem to riesit a zbytocne "putat pozornost" pripravene vypisane som to uz mal dva tyzdne, pripraveny subor na export na e-dane..... len som to podaval dnes a dako som sa na poslednu chvilu zamyslel nad tym datumom, ci je to spravne...... skoda nemal som sa zamyslat a nechat tam 1.9.....
    Žabinka podlož svoje tvrdenie zákonom.. lebo podľa ZoDzMV konkrétne:
    Vznik daňovej povinnosti (§ 8)
    Daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca, v ktorom boli splnené podmienky pre posúdenie predmetu dane, t.j. došlo k použitiu vozidla príslušnej kategórie (L, M, N a O) evidovaného v Slovenskej republike na podnikanie, okrem nasledujúcich výnimiek, a to:
    1.v prípade vzniku daňovej povinnosti pre právneho nástupcu daňovníka, ktorý bol zrušený bez likvidácie a
    2.vzniku daňovej povinnosti, ak došlo k zmene v osobe daňovníka pri tom istom predmete dane (napr. predaj vozidla)...
    predávajúci nebol daňovníkom DzMV týkajúcej sa toho konkrétneho vozidla.. predal síce vozidlo, ale bol to tovar..
    Onko Vychádzam z § 2 toho zákona a tvrdenia speedy_vw, že auto už malo riadne EČV, takže nešlo o tovar. Tovar nemá EČV alebo pre potreby skúšobnej jazdy má zvláštne EČV s písmenom M.
    Žabinka to chceš tvrdiť že za autá v autobazároch, ktoré majú EČV, a predávajú sa ako tovar, sa platí Daň z motorových vozidiel?
    píše o predvádzacom vozidle..
      zbaliť

    Daň z motorových vozidiel - dátum vzniku daň.povinnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.