Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie študenta pracujúceho v ČR

Zdravim, mám taký problém. Začal som pracovať v ČR na DPČ takže odvádzam aj zdravotné aj sociálne poistenie v ČR. Zákon hovorí, že sa musím do 8dni odhlásiť zo slovenskej VšZP. Zamestnávateľ má prihlásil do českej a hlavný problém je, že v Čechách mi povedali, že mi nemôžu poskytnúť plnú zdravotnú starostlivosť na SVK keďže nemám HPP a nemôžu si byť istí, či si na seba zarobím. Viete mi poradiť čo s tým? Nemôžem byť poistený aj doma keďže som stále študent?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nie, nemozes. V EU je povinne ZP mozne len v jednom z clenskych statov. Ak by si sa zo slovenskej ZP neodhlasil, neskor by od teba mohla vymahat kapitacie a osetrenia, ktore zaplatila, hoci si bol poistencom ceskej ZP
    Kedze si poistencom ceskej ZP, musi ti poskytnut taku starostlivost ako potrebujes, kolko za nu z dohody zaplatis, to nema na zdravotnu starostlivost vplyv.
    Celkom by ma zaujimalo, kto ti to povedal a ci to vie podlozit aj nejskym zakonom. Podla mna nie a su to len reci.
    Poziadaj si v ceskej ZP o formular S1, na zaklade ktoreho ti slovenska ZP vystavi preukaz zahranicneho poistenca, s ktorym budes mat ZP hradene u slovenskych lekarov. SK poistovna to ceskej ZP preuctuje.
    Naposledy upravil ivka70 : 17.02.18 at 08:02
    Jakub95 No tam mi povedali že tým že som len na dohodu mi preplatia len akútnu starostlivosť nie bežné vyšetrenie a v Čechách mi povedali že s1si musím vypýtať tu na SVK
    ivka70 To nesuvisi s dohodou ale s ceskym europskym preukazom poistenca. Ked si vybavis tu S1 z ceskej poistovne a v SK poistovni ten preukaz zahranicneho poistenca / tam, kde sa odhlasis/ s nim, mozes mat na sk vsetkych lekarov aj osetrenia

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    av celej EÚ existuje len jeden jediný štandard verejného zdravotného poistenia. Bez ohľadu na to, koľko platíš. Ak si účastníkom verejejného zdravotného poistenia kdekoľvek v EÚ, máš v každej krajine EÚ nárok na zdravotnú starostlivosť za rovnakých podmienok, ako domáci. Ak využiješ zdravotnú starostlivosť v krajine mimo tej, kde platíš ZP, tak zdravotná poisťovňa uhrádza náklady na odkladnú zdravotnú starostlivosť do takej hodnoty, v akej by ju uhradilla domácemu poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, neodkladnú hradí v plnej výške.

    Napr. Ak si ppistený v ČR a využiješ zdravotnú starostlivosť vo Francúzsku, ak výkon vo Francúzsku stojí 10.000 Eutlr a v ČR 7.000 Eur, tak ak ide o odkladnú zdravotnú starostlivosť, tak poisťovňa uhradí 7.000 a ty doplatíš 3.000.

    Ale napr. v SR sú sadzby nižsie ako v ČR, takže logicky, česká ZP ti uhradí všetku zdravotnú starostlivosť v SR v plnej výške.

    Vyššie uvedené neplatí pre výkony z osobitného sadzobníku. Tam sú niektoré výkony z tohto princípu vyňaté. Napr. umelé oplodnenie, výmena bedrového kľbu a pod. Tie musíš absolvovať tam, kde platíš poistenie, alebo na podstúpenoe v zahraničí musíš mať vopred súhlas ZP, alebo si ho zaplatíš v plnej výške.
    ivka70 17.02.18 08:02 odstránil(a) z Porady

    Zdravotné poistenie študenta pracujúceho v ČR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.