Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
jennyka jennyka

jennyka je offline (nepripojený) jennyka

katkaj Pozri príspevok
Znížiš o toto poistné zaplatené poistné vo výdavkoch.
Napr. si zaplatila poistné do ZP v sume 10.000 a po RZZP ti vrátili preplatok 1.500. K paušálnym výdavkom teda prirátaš poistné v sume 10.000 - 1.500
Urobila som to tak a už som aj odniesla DP, aj som pani na daňovom povedala, že som to takto urobila a povedala, že je to v poriadku. Tak uvidíme.
0 0
Viba Viba

Viba je offline (nepripojený) Viba

Zdravím, potrebujem poradiť:
1. môžem uplatniť paušálne výdavky u živnostníka, ktorý mal živnosť v roku 2007 len v januári, mal nejaký príjem, žiadne výdavky, len zaplatenú zdravotnú. Od polovice februára ma živnosť pozastavenú a bol zamestnaný až do konca roka.
2. Zamestnávateľ mu podľa potvrdenia znížil základ dane o nezdaniteľnú položku za 11 mesiacov vo výške 87 648 Sk.
Môžem v daňovom priznaní typu B mu uplatniť nezdaniteľnú položku za 1. mesiac vo výške 7968 Sk_?????

Dakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Viba Pozri príspevok
Zdravím, potrebujem poradiť:
1. môžem uplatniť paušálne výdavky u živnostníka, ktorý mal živnosť v roku 2007 len v januári, mal nejaký príjem, žiadne výdavky, len zaplatenú zdravotnú. Od polovice februára ma živnosť pozastavenú a bol zamestnaný až do konca roka.
2. Zamestnávateľ mu podľa potvrdenia znížil základ dane o nezdaniteľnú položku za 11 mesiacov vo výške 87 648 Sk.
Môžem v daňovom priznaní typu B mu uplatniť nezdaniteľnú položku za 1. mesiac vo výške 7968 Sk_?????

Dakujem
Ad.1 Ak nebol platiteľom DPH tak môžeš.
Ad.2 Na nezdaniteľnú čiastku má nárok v plnej výške, ak nebol starobný, predčasne starobným dôchodcom.
0 0
Viba Viba

Viba je offline (nepripojený) Viba

Platcom DPH nebol
Takže v daňovom priznaní mám uviesť celú výšku nezdaniteľnej čiastky, alebo len za jeden mesiac
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Viba Pozri príspevok
Platcom DPH nebol
Takže v daňovom priznaní mám uviesť celú výšku nezdaniteľnej čiastky, alebo len za jeden mesiac
Celú výšku
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Viba Pozri príspevok
Zdravím, potrebujem poradiť:
1. môžem uplatniť paušálne výdavky u živnostníka, ktorý mal živnosť v roku 2007 len v januári, mal nejaký príjem, žiadne výdavky, len zaplatenú zdravotnú. Od polovice februára ma živnosť pozastavenú a bol zamestnaný až do konca roka.
2. Zamestnávateľ mu podľa potvrdenia znížil základ dane o nezdaniteľnú položku za 11 mesiacov vo výške 87 648 Sk.
Môžem v daňovom priznaní typu B mu uplatniť nezdaniteľnú položku za 1. mesiac vo výške 7968 Sk_?????

Dakujem
Robíš DP typu B, do ktorého uvedieš aj príjem zo závislej činnosti. Základom dane bude súčet ZD podľa § 5 /zamestnanie/ a § 6 /podnikanie/. ZD znižuješ o 95 616,- sk.

-------
Veronika
0 0
Viba Viba

Viba je offline (nepripojený) Viba

Ďakujem pekne
prajem príjemný deň a dobrú chuť k nedeľnému obedu.
A nepracujte dnes veľa
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

BUC Pozri príspevok
super Muska, myslím ze tento výklad je spravny..riadok 9 je sučet riadka 1 až 8, a teda aj na r.2 ma byt suma 40%+poistne
Tiež som si to myslel, ale pri vyplňovaní tlačiva DP na internete to vyzerá tak, že tento spôsob nie je správny.

Správne je teda:

40 % výdavky na riadku 2

a

40 % výdavky + poistné na riadkoch 9, 11


Chcel som to vyplniť nejako logicky, avšak daňové priznanie ma nepustí(poučenie ešte ako tak), bohužiaľ
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
.....ak to čítam dookola dáva mi to zmysel

Som im aj písala cez drsr, a tu je odpoveď:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov, uvádza sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov uvedených na riadku 1 až 8 podľa § 6 ods. 10 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov úhrnom na riadku 9 vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov.

Váš dopyt:

Dobrý deň, akým spôsobom mám uviesť paušálne výdavky v DP typ B, oddiel VI. na r. 2: uviesť len 60 % (príp. 40%) bez výšky preukázateľne zaplateného poistného alebo uviesť výdavky (60%, príp. 40%) spolu so zaplateným poistným?
0 0
Vikt Vikt

Vikt je offline (nepripojený) Vikt

Vsetkych zaujima ako uplatnit pausalne vydavky.... Mna skor zaujima ci musim uplatnovat vobec nejake vydavky. Ide mi o to, ze uvazujem o hypo uvere. Banku zaujima moj ZD-dan a ked si tam dam 40% + poistenie tak mi banka ziadny uver neschvali. Vyhovovalo by mi, keby som len od prijmu odpocitala zaplatene poistenie a tento rozdiel zdanila, prip. cely prijem zdanila.
Je takyto postup mozny?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Vikt Pozri príspevok
Vsetkych zaujima ako uplatnit pausalne vydavky.... Mna skor zaujima ci musim uplatnovat vobec nejake vydavky. Ide mi o to, ze uvazujem o hypo uvere. Banku zaujima moj ZD-dan a ked si tam dam 40% + poistenie tak mi banka ziadny uver neschvali. Vyhovovalo by mi, keby som len od prijmu odpocitala zaplatene poistenie a tento rozdiel zdanila, prip. cely prijem zdanila.
Je takyto postup mozny?
Tak potom choď na skutočné výdavky a tam je to možné.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

....a nebola by Ti lepšia banka, ktorá pozerá na OBRAT ??? a nie na ZD
0 0
Vikt Vikt

Vikt je offline (nepripojený) Vikt

Fakt - ved skutocne vydavky mam len to zaplatene poistenie.
Dostala som 3 ponuky na uver a kazda banka ziada ZD. Nestretla som sa, aby ziadali obrat.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Tak moja dcéra brala hypoúver z TB a chceli obrat
0 0
Eva-ucto Eva-ucto

Eva-ucto je offline (nepripojený) Eva-ucto

Snazila som sa vsetko precitat, sice po castiach, ale snaha bola. Napriek tomu vas prosim o radu: zivnostnik, mal z roku 2006 neuhradené faktúry, ktore boli zaplatene v roku 2007. Tento rok
(2007) by si chcel prvý krát uplatnit pausalne vydavky. Ako je to prosim s fakturami vystavenymi v roku 2006? Mam ich pripocitat k tohtorocnym? Ak nie, tak kedy sa dodania tie z roku 2006? A tie vystavené faktúry, ktoré budú uhradené v roku 2008?
A ešte jedna otázočka: zváračské práce, zhotovenie kovových konštrukcií, výroba brán - môže si uplatniť 60% alebo 40%. Mne to vychádza na 40%. Mám pravdu?
Moc ďakujem.
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Chcem poprosiť skúsenych poraďákov o radu. Je nutné pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné podávať dodatočné daňové priznanie za predchádzajúci rok, ak tam ostali neuhradené pohľadávky, záväzky a nespotrebované zásoby? Nestačí to uviesť v DP za aktuálny rok? Ďakujem.
0 0
Miminabb Miminabb

Miminabb je offline (nepripojený) Miminabb

Čítaj trpezlivo príspevok č.22 od Johanky.


Miriam
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Dakujem za rychlu odoved, mna len poplietli niektore prispevky v podobnych temach.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

dajana16 Pozri príspevok
Dakujem za rychlu odoved, mna len poplietli niektore prispevky v podobnych temach.
klikni http://www.porada.sk/635151-post6.html
sú tam pricapené 3 linky na prechod
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Muška, ďakujem, ešte pred zadaním otazky som si prečítala tie témy. Viem, že pri prechode z preukázateľných na paušalne sa robí DDP, ale ja mam prechod z paušalu na preukázateľné výdavky, a to som si nebola ista, lebo niektore odpovede si odporovali. Takže v obivoch pripadoch sa musí robiť DDP za predchádzajúci rok, ak som to správne pochopila.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať