Zavrieť

Porady

fa za službu vykonanú v zahraničí

Ahojte poraďáci!
Potrebovala by som poradiť :Sme platiči DPH, prišla nám fa z ČR od platiča DPH v ČR za opravu nášho auta vykonanú v ČR. Fa je bez DPH.Mám vykonať samozdanenie, keď v §69 ods.2 sa píše,že zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom a služba bola vykonaná v zahraničí?
Usporiadat
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
scam Pozri príspevok
Ja sa tiež pridávam k tejto téme a potrebujem potvrdiť moju domienku alebo ma niekto prosím opraví?. Sme plátcovia DPH a dostali sme faktúru z Čiech tiež plátcu DPH. Faktúra je za opravu a vykonanie skúšok na našom transformátore, ktoré je vedené u nás na sklade. My sme ho prepravili do CZ oni nám ho opravili a vykonali skúšky a dopravili naspät. Faktúra je bez DPH s odkazom: Osobou povinnou priznať a zaplatiť dan je plátca, pre ktorého sa služba uskutočňuje. Viem, že je to samozdanenie, ale nie som si istá, či podľa § 69 ods. 3 (v DP r. 11 a následne odpočet dane r. 21) ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods.1. Aj keď je táto služba vykonaná v ČR myslím si, že miestom dodanie služby je podľa § 15 ods. 1 - pri poskytnutí služby miesto dodanie služby je v tom členskom štáte, kde má príjemca služby svoje sídlo.
Služba spadá pod § 15 ods. 1. Samozdanenie sa vykoná podľa § 69 ods. 3, odpočet podľa § 49 ods. 2 písm. b) a § 51 ods. 1 písm. b). V DP DPH sa toto samozdanenie a odpočet uvádza v riadkoch - 11 ,12, 21.
5 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Vivči Pozri príspevok
Ja sa tiež pridávam s otázkou. Sme s.r.o., platcovia DPH. Vykonali sme emulzný predter na ceste v ČR pre českú firmu registrovanú pre DPH v ČR. Faktúru sme vystavili bez DPH §16 ods.1. Do súhrnneho výkazu DPH uvediem, ale mojou otázkou je, že do ktorého riadku mám uviesť v daňovom priznaní o DPH?
Ďakujem za odpoveď.
Keď postupuješ podľa § 16 ods. 1 - službu vzťahujúcu sa k nehnuteľnosti, do SV ani do DP neuvádzaš.
2 0
adabirk adabirk

adabirk je offline (nepripojený) adabirk

- miestom dodania predmetných služieb (stavených prác) je ČR
v zmysle § 15 ods. 2 zákona o DPH - Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
(citujem staré ustanovenie zákona o DPH, nakoľko predpokladám, že daňová kontrola je za zdaňovacie obdobie pred 1.1.2010),
- nárok na odpočítanie dane predmetnej slovenske spoločnosti z takto vystavených faktúr nevzniká-§ 49 ods. 1 a 2 zákona o DPH.

- zároveň Vaša spoločnosť má povinnosť odviesť daň z takto vystavených faktúr - § 71 ods. 6 (Ak platiteľ vo faktúre alebo v inom doklade o predaji uvedie vyššiu sumu dane, ako je povinný platiť podľa tohto zákona, je povinný platiť túto vyššiu sumu dane), ale odberateľovi nárok na odpočítanie dane nevzniká.
Naposledy upravil adabirk : 16.02.10 at 20:04
1 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

toto som našla na stránke DrSr
Otázka z DRSR :
zmysle par.15 ods.2 zákona č.222/2004 Zb.z. o DPH je miestom dodania pri nehnuteľnom majetku miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Pri stavebných prácach pre osobu identifikovanú pre daň v inom členskom štáte dochádza k prenosu daňovej povinnosti na odberateľa. Je možné si uplatniť odpočet dane na vstupe pri nákupe materiálu na území SR v plnom rozsahu ?
Podľa § 49 ods. 6 zákona o DPH, platiteľ môže odpočítať daň aj v prípade, ak tovary a služby použije na podnikanie v zahraničí, ak by táto daň bola odpočítateľná, keby táto činnosť bola vykonávaná v tuzemsku. To znamená, ak by si platiteľ mohol odpočítať daň z prijatých tovarov a služieb, keby stavebné práce vykonával v tuzemsku (v SR), tak potom si môže odpočítať daň z týchto plnení, i keď stavebné práce vykonáva v Českej republike.
1 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Osimka
Ahojte poraďáci!
Potrebovala by som poradiť :Sme platiči DPH, prišla nám fa z ČR od platiča DPH v ČR za opravu nášho auta vykonanú v ČR. Fa je bez DPH.Mám vykonať samozdanenie, keď v §69 ods.2 sa píše,že zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom a služba bola vykonaná v zahraničí?
Áno presne preto musíš urobiť samozdanenie.

Citát § v otázke:
(2) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.

Ty píšeš, že oprava bola vykonaná v ČR.
Naposledy upravil Monika Kováčová : 12.08.06 at 20:50 Dôvod: Doplnenie o citáciu § 69 odst. 2:
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

Osimka
Ahojte poraďáci!
Potrebovala by som poradiť :Sme platiči DPH, prišla nám fa z ČR od platiča DPH v ČR za opravu nášho auta vykonanú v ČR. Fa je bez DPH.Mám vykonať samozdanenie, keď v §69 ods.2 sa píše,že zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom a služba bola vykonaná v zahraničí?
no ja osobne by som to videl skor na §69 ods. 3:

"Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu."

a §15 ods. 8 pism. b/:

"poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,"

A hlavne by som to videl tak, ze tato sluzba urcite na uzemi EU zdanena byt ma, pricom ten cesky dodavatel ju nezdanil... Koniec-koncov, aj toto samozdanenie sa predsa moze odpocitat, takze vysledok je nula, jedine ze by ste mali koeficient...
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

ermon
Áno presne preto musíš urobiť samozdanenie.

Citát § v otázke:
(2) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.

Ty píšeš, že oprava bola vykonaná v ČR.
Súhlasím s tým, že musí vykonať samozdanenie. Presné vysvetlenie uvedeného §69 ods.2 zákona o DPH: Samozdanenie, resp. prenos daňovej povinnosti, sa uplatňuje len v prípade, ak zahraničný dodávateľ nie je registrovaný pre DPH v tuzemsku ( to znamená ak česká firma nie je registrovaná pre DPH na Slovensku pre dodávanie týchto služieb). Predpokladám teda, že česká firma nie je registrovaná pre DPH tu v SR, preto vystavili faktúru bez DPH, tu sa vykoná samozdanenie.
Tiež by mi viac vyhovoval ale ten § 15 ods.8. V každom prípade samozdanenie bude.
0 0
Osimka Osimka

Osimka je offline (nepripojený) Osimka

Ďakujem za pomoc.Ešte by som sa chcela spýtať na jednu faktúrku tiež od českého dodávateľa platiteľa DPH v ČR.Robil nám prepravu z Nemecka na Slovensko.Asi tiež musím urobiť samozdanenie.Pomôžete mi?
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Osimka
Ďakujem za pomoc.Ešte by som sa chcela spýtať na jednu faktúrku tiež od českého dodávateľa platiteľa DPH v ČR.Robil nám prepravu z Nemecka na Slovensko.Asi tiež musím urobiť samozdanenie.Pomôžete mi?
K prvej otázke § 69/2+§ 15/6+§16/7 (lebo auto ste previezli na Slovensko.)
K druhej"obaja ste platitelia. § 15/3, následne §16/1, preprava začala mimo slovenska. takže DP sa prenesie na vás.
0 0
Osimka Osimka

Osimka je offline (nepripojený) Osimka

Kedy sa vlastne DP neprenesie pri preprave na nás?
0 0
Buková Buková

Buková je offline (nepripojený) Buková

Potrebujem poradiť:
podnikateľ v SR, platca DPH dal opraviť auto v Poľskej republike , máme doklad Faktúra, je platca DPH, má pridelené NIP: PL Faktúra bola zaplatená v PLN. Som povinná pri účtovaní, prijatie služby , oprava auta urobiť samozdanenie podľa § 69 ?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

odpoveď máš v tejto téme: prísp. č. 3 aj č. 6
0 0
dendoz dendoz

dendoz je offline (nepripojený) dendoz

Potrebujem poradiť......pokazil sa nám kamión v Nemecku. Jeho oprava bola vykonaná v Nemecku nemeckou firmou, ktorá vystavila faktúru na českú firmu, ktorá nám zabezpečuje opravu kamiónov. Táto česká firma nám vystavila faktúru za vykonanú opravu v Nemecku s českou DPH. Je to správne?
0 0
dendoz dendoz

dendoz je offline (nepripojený) dendoz

Nikto ešte neriešil podobný prípad?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

dendoz Pozri príspevok
Potrebujem poradiť......pokazil sa nám kamión v Nemecku. Jeho oprava bola vykonaná v Nemecku nemeckou firmou, ktorá vystavila faktúru na českú firmu, ktorá nám zabezpečuje opravu kamiónov. Táto česká firma nám vystavila faktúru za vykonanú opravu v Nemecku s českou DPH. Je to správne?
Oprava automobilu sa posudzuje ako práce na hnuteľnom majetku. Miesto vykonania týchto prác sa posudzuje podľa § 15, odst. 6 zákona o Dph.

Pokiaľ sa tieto práce vykonávajú pre odberateľa identifikovaného v inom členskom štáte , vzťahuje sa na určenie miesta zdaniteľného plnenia § 16, odst. 7. Miesto dodania je v mieste zákazníka, ktorý si službu objednal.

Podľa môjho názoru, vo Vašom prípade je miesto dodania Slovensko, dochádza k prenosu daňovej povinnosti (za podmienky, že firma je platiteľom Dph). Faktúra by bola bez dane,urobíte samozdanenie a následne odpočet.
0 0
dendoz dendoz

dendoz je offline (nepripojený) dendoz

Fakturácia v prípade, že opravu by vykonala česká spoločnosť a kamión následne opustí členský štát, v ktorom sa oprava vykonala, je jasná.....bez DPH (§15/6 a § 16/7). Ale nie som si stále istý, či to platí aj v prípade, keď opravu kamiónu vykonala nemecká spoločnosť na území Nemecka, vyfakturovala českej spoločnosti a tá nám. Fakturácia z nemeckej spoločnosti do českej spoločnosti je jasná...bez DPH, ale fakturácia z českej spoločnosti na nás (slovenskú spoločnosť) by už asi nemala byť bez českej DPH. Vychádzam z toho, že práce na hnuteľnom majetku-oprava kamiónu sa vykonala v Nemecku nemeckou spoločnosťou a nie v ČR českou spoločnosťou. Tzn., keď predpokladáme existenciu rovnakého ustanovenia v českom zákone o DPH ako je v našom § 16/7 nie je splnená podčiarknutá podmienka prenosu daňovej povinnosti....cit.:"Miestom dodania služieb, ktorými sú .... a práce na hnuteľnom majetku, ak sa vykonávajú pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa práce fyzicky vykonali, je členský štát, ktorý pridelil odberateľovi IČ DPH, pod kt. sa mu služba dodala;" V ČR sa oprava nevykonala...nefakturuje nám česká spoločnosť spomínanú opravu predsa len správne, t.j. s českou DPH?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

dendoz Pozri príspevok
Fakturácia z nemeckej spoločnosti do českej spoločnosti je jasná...bez DPH, ale fakturácia z českej spoločnosti na nás (slovenskú spoločnosť) by už asi nemala byť bez českej DPH. Vychádzam z toho, že práce na hnuteľnom majetku-oprava kamiónu sa vykonala v Nemecku nemeckou spoločnosťou a nie v ČR českou spoločnosťou. Tzn., keď predpokladáme existenciu rovnakého ustanovenia v českom zákone o DPH ako je v našom § 16/7 nie je splnená podčiarknutá podmienka prenosu daňovej povinnosti....cit.:"Miestom dodania služieb, ktorými sú .... a práce na hnuteľnom majetku, ak sa vykonávajú pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa práce fyzicky vykonali, je členský štát, ktorý pridelil odberateľovi IČ DPH, pod kt. sa mu služba dodala;" V ČR sa oprava nevykonala...nefakturuje nám česká spoločnosť spomínanú opravu predsa len správne, t.j. s českou DPH?
V našom zákone máme ustanovenie v § 9/4 - Ak zdaniteľná osoba na základe komisionárskej zmluvy obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala.
Ak by sme si to chceli premietnúť na danú situáciu (a platilo by to v českom zákone), tak - druhý krok:

práce sa vykonávajú v Nemecku,

vykonávajú sa pre odberateľa (slovenský platiteľ Dph) - iný ČŠ ako štát, kde sa práce fyzicky vykonali,

miestom dodania týchto prác je ČŠ, ktorý pridelil odberateľovi IČ DPH, pod ktorým sa mu služba dodala; - z toho mi vyplýva miesto dodania Slovensko.
0 0
dendoz dendoz

dendoz je offline (nepripojený) dendoz

Má to logiku, len my nemáme s ČR spoločnosťou podpísanú komisionársku zmluvu. Zatiaľ nám vykonávali opravy len oni, neboli riešené subdodávateľsky. Myslím, že sa budem musieť pozrieť ešte do českého zákona na niektoré ustanovenia týkajúce sa tohto prípadu.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

To nech Ťa nemýli, že nemáš komisionársku zmluvu.
Môže byť komisionárska alebo obdobná zmluva. Ak Vám zabezpečuje česká firma opravy, domnievam sa, že je to na základe nejakej zmluvy.(Nie som právnik-ale, sú názory, že nemusí byť v písomnej forme.)
Len teraz v tomto prípade to neurobila sama (česká firma), ale zabezpečila to cez subdodávateľa v Nemecku.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Prosím Vás šéf bol v Nemecku a dal si opraviť automobil u platcu DPH. My sme tiez platci DPH no fakturu nam za opravu vystavili s DPH. Nemala byt faktura bez DPH?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať