Zavrieť

Porady

dpo a nemocenske od 1.8.2006

Prosim poradte mi. Moj manzel bol roky zamestnany v jednej firme. V aprili 2006 dal vypoved a stal sa SZCO. Ako zacinajuci podnikatel sa prihlasil do SP ako dobrovolny platca. Odvody si platil vzdy nacas. Teraz v oktobri sa stal PN a na SP mu povedali, ze mu nevznika narok na nemocenske davky, pretoze nie je dobrovolne nemocensky poisteny viac ako 270 dni. Ja uznavam, ze bola zmena v zakone. Ale strasne ma vytaca, ze clovek, ktory si nemocenske poistenie plati dlhe roky, nema narok na davky len preto, ze sa nespocitavaju dve kategorie. Zda sa mi to nelogicke a diskriminacne. Da sa proti tomuto nieco robit? Ved to sa tyka vsetkych zacinajucich podnikatelov. Podla mna potom dobrovolne nemocenske poistenie straca zmysel.
Usporiadat
Januška Januška

Januška je offline (nepripojený) Januška

Vierka, je to presne tak, ako Ti povedali v SP. Je to veľmi diskriminačné a platí to v každom prípade, keď nastane zmena v kategorii platiteľa. Napríklad ak bol SZČO a stal sa zamestnancom...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vierka2
Da sa proti tomuto nieco robit?
Proti tomu sa nedá nič robiť. Ale dá sa s tým vybabrať inak. Návod:

Nech vydrží byť DPO (predpokladám že si zvolil minimálny základ, tj. 6900/7600 Sk) do konca novembra. Potom nech sa ako DPO odhlási. A znova prihlási povedzme 18.12.2006 (dôležité je, aby to bolo pár dní pred koncom roka 2006) s tým, že si určí maximálny VZ 25911 Sk.

K 1.1.2007 ohlási do SP zmenu VZ - zmení ho na 7600.

Ak po 1.1.2007 bude čerpať nemocenské dávky, vypočítajú sa zo základu 25911 (pri celomesačnej nemocenskej príjem okolo 14000 Sk). Pritom skoro stále bude platiť len z minima - aktuálne 335 Sk mesačne.

Doplnené 20.10.2007:

Aby sme si to zovšeobecnili - návod, ako DPO pri čo najmenších nákladoch získa vysoké nemocenské dávky:

1. DPO bude prihlásený vždy v čase od 13.12. do 31.10. nasledujúceho roka. Od 31.10. do 12.12. bude v ochrannej lehote.

Tj. napríklad teraz sa prihlási 13.12.2006 bude prihlásený až do 31.10.2007, kedy sa odhlási. 13.12.2007 sa znova prihlási a odhlási sa 31.10.2008. Atď.

2. V čase od 13.12. do 31.12. si zvolí maximálny možný VZ. Ak nie je povinne poistený ako zamestnanec, alebo SZČO, v súčasnosti by šlo o základ 25911 Sk. Za tieto dni zaplatí poistné (4,4% z VZ) 589 Sk.

3. V ďalšom roku od 1.1. do 31.10. zmení VZ na najmenší možný - od 1.1.2007 to bude 7600 Sk. Z toho bude platiť mesačne 335 Sk.

Za jeden rok zaplatí poistné 589 + 10 x 335 = 3939 Sk.

Ak bude PN, nárok na dávku má samozrejme až po 270 dňoch platenia poistného. Preto pri začatí DPO v prvom roku s tým treba počítať. Rovnako pokiaľ ide o materské. V ďalších rokoch už tento problém mať nebude.

Nárok na ošetrovné má už od prvého dňa existencie DPO.

Vtip vyššie uvedeného riešenia je v tom, že v roku 2007 až do 12.12. (aj v ochrannej lehote) bude rozhodujúce obdobie (RO) na určenie denného vymeriavacieho základu (DVZ) obdobie od 13.12.2006 do 31.12.2006.

V čase od 13.12. do 31.12. bude RO dané od 13.12. do dňa ku ktorému sa nárokuje dávka.

V každom prípade, pri súčasných číslach bude DVZ bude 835,83 Sk, z toho 55% je 459,71 Sk. To je zjednodušene povedané, výška nemocenskej dávky za jeden deň.

Čiže napr. pri ošetrovaní 10 dní dostane cca 4200 Sk. Ak už bude mať nárok na nemocenské, za mesiac PN dostane okolo 14000 Sk.

Porovnajme: Pri odvode 3939 za celý rok už pri 10 dní trvajúcom poberaní dávky má cca 4200 Sk - a dostáva sa do "zisku". Ak bude chorý alebo bude ošetrovať za rok spolu 30 dní, bude mať za rok "zisk" 10000 Sk.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 20.10.06 at 06:21
0 0
Vierka2 Vierka2

Vierka2 je offline (nepripojený) Vierka2

Pan Mihal dakujem za radu. Ja som ale mala na mysli nieco ine. Ci sa da nieco urobit preto, aby sa tento, podla mna nezmyselny paragraf zmenil. Nie su porusene nejake moje prava alebo cojaviem co? Ved zacinajuci podnikatel nema sancu rozhodnut sa. Jednoducho mu stat povedal ze nema narok na PN a hotovo. Ja tu manzelovu tyzdnovu PN ozeliem, ale co ostatni. To sa maju modlit, aby sa im pocas 270 dni nic vazne nestalo?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vierka: jednoducho štát je miestami tvrdý, miestami mäkký. S tou tvrdosťou zákona nikto nič nenarobíme - môžem Vám sľúbiť, že keď po ďalších voľbách budem ministrom práce, príslušné paragrafy upravím v prospech občana.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Jozef Mihál
Vierka: jednoducho štát je miestami tvrdý, miestami mäkký. S tou tvrdosťou zákona nikto nič nenarobíme - môžem Vám sľúbiť, že keď po ďalších voľbách budem ministrom práce, príslušné paragrafy upravím v prospech občana.
Jozef, držím Ti palce, aby sa Ti sny splnili, ale minister práce je "malý pán". Keby si tak napísal, že v parlamente obsadíš 50% + 1 kreslo, bolo by to nádejnejšie
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Súhlas - Nádej tu stále je.
0 0
maminaeva maminaeva

maminaeva je offline (nepripojený) maminaeva

Príspevku p.Mihála nerozumiem - DPO môže byť aj x rokov? Ja som myslela, že v 1.roku podnikania a potom je už povinne poistená a odvádza podľá výšky VZ na základe DP z predchádzajúceho roku. Fakt vidím, že človek sa musí učiť stále. Čakám odpoveď
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

maminaeva
Príspevku p.Mihála nerozumiem - DPO môže byť aj x rokov? Ja som myslela, že v 1.roku podnikania a potom je už povinne poistená a odvádza podľá výšky VZ na základe DP z predchádzajúceho roku. Fakt vidím, že človek sa musí učiť stále. Čakám odpoveď
Dobrovolne nemocensky poistiť sa môžeš sama nezávisle na tom či si už poistená buď ako zamestnanec alebo SZČO. DNP môžeš prerušiť kedy uznáš za vhodné podľa toho ako ti to vyhovuje a čo tým sleduješ a znova sa prihlásiť. Vymeriavací základ pre odvody si tiež sama zvolíš buď z min. mzdy alebo z max. VZ alebo si VZ určíš vo výške aký potrebuješ
Pekný večer...
Naposledy upravil Manual : 24.10.06 at 18:02
0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

maminaeva
Príspevku p.Mihála nerozumiem - DPO môže byť aj x rokov? Ja som myslela, že v 1.roku podnikania a potom je už povinne poistená a odvádza podľá výšky VZ na základe DP z predchádzajúceho roku. Fakt vidím, že človek sa musí učiť stále. Čakám odpoveď
Nie som síce pán Mihál, iba pani Mihálová , ale ak môžem odpovedať, tak: to, čo hovoríš, je pravda, ale len v tom prípade, ak dosiahneš stanovený limit príjmu /nie ZD/ pre povinné prihlásenie do SP. Za rok 2005-82 800,-
za rok 2006-91 200,- /12-násobok min. mzdy/. To znamená, že ak nebudeš dosahovať uvedený príjem, tak môžeš byť DPO aj tých x rokov. A taktiež platí, čo Ti napísal Manual.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ja by som sa ešte vrátila k tomu ošetrovnému. aké podmienky treba splniť na jeho nárok? Môže napr. žena na materskej dostávať ošetrovné, aj keď je tak či tak doma s dieťaťom?A nemusí splniť podmienku poistenia 270 dní DPO? Vďaka.
0 0
maminaeva maminaeva

maminaeva je offline (nepripojený) maminaeva

Ďakujem za odpoveď. Čiže stačí sa napr. 15.12.2006 prihlásiť ako DPO z max.VZ a 1.1.2007 sa odhlásiť. Ak budem PN v r. 2007 bude sa mi počítať so súčtu povinného poistného a dobrovoľného? Že som to nevedela skôr, roky platím povinné odvody. Naozaj to takto platí- nejako sa mi to nezdá. Z čoho to SP zaplatí?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

maminaeva
Ďakujem za odpoveď. Čiže stačí sa napr. 15.12.2006 prihlásiť ako DPO z max.VZ a 1.1.2007 sa odhlásiť. Ak budem PN v r. 2007 bude sa mi počítať so súčtu povinného poistného a dobrovoľného? Že som to nevedela skôr, roky platím povinné odvody. Naozaj to takto platí- nejako sa mi to nezdá. Z čoho to SP zaplatí?
Nie je to celkom tak, aby si mohla poberať nemocenské dávky z DNP, tak musíš dla zákona splniť aj z DNP 270 dní poistenia počas posledných dvoch rokov. A ak sa prihlásiš 15.12.06 a 1.1.07 odhlásiš, tak to máš len 16 dní z DNP. Alebo už si DN-poistená ? A z akého VZ ?
Pekný deň...
Naposledy upravil Manual : 25.10.06 at 15:35
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Marti.ka
Ja by som sa ešte vrátila k tomu ošetrovnému. aké podmienky treba splniť na jeho nárok? Môže napr. žena na materskej dostávať ošetrovné, aj keď je tak či tak doma s dieťaťom?A nemusí splniť podmienku poistenia 270 dní DPO? Vďaka.
Ak poberáš materské (28, resp. 37 týždňov), nemôžeš súčasne poberať ošetrovné.
Ak ovšem poberáš rodičovský príspevok (spravidla do 3 rokov veku dieťaťa), môžeš poberať ošetrovné, ak sa prihlásiš na DNP a zaplatíš ho aspoň 1 deň (najlepšie z maximálneho VZ). Prakticky: zaplatíš za 1 deň 38 Sk DNP, ďalších 10 dní poberáš ošetrovné vo výške 4600-4750 Sk, potom sa opäť môžeš z DNP odhlásiť alebo zmeniť VZ na minimálny.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Manual
Nie je to celkom tak, aby si mohla poberať nemocenské dávky z DNP, tak musíš dla zákona splniť aj z DNP 270 dní poistenia počas posledných dvoch rokov. A ak sa prihlásiš 15.12.06 a 1.1.07 odhlásiš, tak to máš len 16 dní z DNP. Alebo už si DN-poistená ? A z akého VZ ?
Pekný deň...
Pri ošetrovnom, tak ako píše Ajobs, nie je podmienka 270 dní poistenia.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ešte by som do toho trošku povŕtala. Ak sa prihlásim na DPO a ako bolo vyššie spomenuté budem čerpať OČR o pár dní na to, počíta sa táto doba na OČR do doby poistenia pre účely splnenia podmienky poistenia 270 dní, ak by som potom chcela čerpať PN? Aké ďalšie podmienky musím splňať, napr. dokedy musím mať zaplatené nemocenské poistenie, aby som z neho mohla čerpať? Ktorý par. zákona o sociálnom poistení tieto podmienky nároku rieši?
Ďakujem a dúfam, že som sa vyjadrila zrozumiteľne, čo vlastne chcem vedieť.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Marti.ka
Ešte by som do toho trošku povŕtala. Ak sa prihlásim na DPO a ako bolo vyššie spomenuté budem čerpať OČR o pár dní na to, počíta sa táto doba na OČR do doby poistenia pre účely splnenia podmienky poistenia 270 dní, ak by som potom chcela čerpať PN? Aké ďalšie podmienky musím splňať, napr. dokedy musím mať zaplatené nemocenské poistenie, aby som z neho mohla čerpať? Ktorý par. zákona o sociálnom poistení tieto podmienky nároku rieši?
Ďakujem a dúfam, že som sa vyjadrila zrozumiteľne, čo vlastne chcem vedieť.
Ak budeš platiť DNP napr. pre účely čerpania ošetrovného ( OČR je starý pojem-nepoužíva sa už ), platí to aj do dĺžky DNP pre účely čerpania nemocenského, ale pri poberaní ošetrovného len v rozsahu 10 dní.
Opäť príklad: prihlásiš sa na DNP 1.11.2006, od 2.11.2006 do 11.11.2006 budeš poberať ošetrovné, do obdobia DNP sa ti započíta 11 dní, pričom 1 deň zaplatíš DNP v sume 38 SK (vždy do 8-meho dňa nasledujúceho mesiaca), 10 dní poberania ošetrovného sa ti započíta do obdobia 270 dní DNP, ale podľa § 140 zákona o soc. poistení neplatíš poistné.
0 0
TATRY MKS TATRY MKS

TATRY MKS je offline (nepripojený) TATRY MKS

Môže sa povinne poistená FO - SZČO poistiť aj ako "dobrovoľne poistená osoba" na nemocenské poistenie?
Prajem všetkým dobrý večer, či už noc?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
TATRY MKS
Môže sa povinne poistená FO - SZČO poistiť aj ako "dobrovoľne poistená osoba" na nemocenské poistenie?
Prajem všetkým dobrý večer, či už noc?
Áno, takto sa môže poistiť každá osoba s trvalým pobatom v SR staršia ako 16 rokov.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ahojte. Ešte by som sa chcela uistiť, či to chápem správne. Mám jednu známu,ktorá má rôzne zdravotné problémy, a sú dosť vážne. Ak by sa dala teraz dobrovoľne nemocensky poistiť a bola by možno aj celých 270 dní na maródke, potom by maródku ukončila, aj poistenie. Znova sa dala dobrovoľne nemocensky poistiť a išla by na maródku, dostávala by už dávku z tohto druhého dobrovoľného poistenia? Počíta sa tých 270 dní, ktoré by bola na maródke ako keby bola poistená, aj keď by si platila poistné len pár dní? Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Marti.ka:
Nárok na nemocenské bude mať až vtedy, ak pri začatí PN, za ktorú si bude nárokovať nemocenské, bude mať "za sebou" 270 dní dobrovoľného nem.poistenia. Pričom dôležitá je doba trvania dobrovoľného nem.poistenia. Ak bude dobr.nem.poistená, tak počas PN-ky jej dni dobr.nem.poistenia "bežia" ale platiť nemusí nič - ide o vylúčenú dobu.

Príklad:

Prihlási sa ako dobr.nem.poistená osoba od 1.11.2006. Určí si VZ 25911 Sk. Od 15.11.2006 bude PN po dobu 9 mesiacov, až do 15.7.2007.

Počas doby PN platiť nemusí nič, ale doba dobr.nem.poistenia jej pobeží.

Poistné musí zaplatiť len za dni od 1.11.2006 do 14.11.2006 - alikvótnu časť zo 4,4% z 25911 Sk (v pomere 14/30).

Pri novej PN ktorá bude nasledovať po uplynutí 270 dní od 1.11.2006 už bude mať nárok na nemocenské.

Ak bude mať VZ 25911 Sk (viď vyššie), DVZ bude približne 850 Sk, nemocenské za jeden deň cca 467 Sk.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať