Zavrieť

Porady

vyradenie auta z majetku do osobného užívania

Ahojte,
kto by vedel prosim poradit laikovi v nasledovnom:
SZČO ma v podnikani auto, ktore bolo doodpisovane v dec.05. Podnikatel by chcel darovat toto auto svojej matke. SZCO najskor vyradi auto do osobneho vlastnictva (so zostatkovou hodnotou 0,-Sk) a potom darovacou zmluvou daruje matke. Ako toto ovplyvni dan z prijmu?
Co v pripade, ak matka napr. 2 mesiace po ziskani daru tento preda?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    V zákone o dani z príjmu § 9 ods. 1 písm. d je napísané, že predaj hnuteľného majetku je oslobodený od dane z príjmov okrem predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku a to do piatich rokov od jej vyradenia. Pri darovaní majetku by si mal uviesť, že uvedený majetok bol používaný v súvislosti s podnikaním a kedy bol vyradený z obchodného majétku. Myslím si, že ak by si to ale neurobil ťažko na to asi niekto príde. Jedine žeby na tom niekomu veľmi záležalo a oznámil do príslušným úradom.

    adamuro je offline (nepripojený) adamuro

    adamuro
    Dakujem Monika , takze v pripade, ze by v darovacej zmluve bolo uvedene, ze auto bolo v pouzivane v podnikani a vyradene k urcitemu datumu, pricom matka by toto auto predala pred uplynutim 5 rokov, musela pri sa z predajnej sumy odviest dan? Alebo to nechapem dobre? Este nieco... V darovacej zmluve by mala byt uvedena trhova hodnota uvedeneho auta?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Monika1
    V zákone o dani z príjmu § 9 ods. 1 písm. d je napísané, že predaj hnuteľného majetku je oslobodený od dane z príjmov okrem predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku a to do piatich rokov od jej vyradenia. Pri darovaní majetku by si mal uviesť, že uvedený majetok bol používaný v súvislosti s podnikaním a kedy bol vyradený z obchodného majétku. Myslím si, že ak by si to ale neurobil ťažko na to asi niekto príde. Jedine žeby na tom niekomu veľmi záležalo a oznámil do príslušným úradom.
    To, či auto bolo alebo nebolo zahrnuté v obchodnom majetku sa sleduje u aktuálneho vlastníka, nie u predchádzajúcich. Takže ak tvoja matka dar príjme a následne ho predá, bude mať príjem z predaja hnuteľného majetku od dane oslobodený.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    benka
    To, či auto bolo alebo nebolo zahrnuté v obchodnom majetku sa sleduje u aktuálneho vlastníka, nie u predchádzajúcich. Takže ak tvoja matka dar príjme a následne ho predá, bude mať príjem z predaja hnuteľného majetku od dane oslobodený.
    To by som súhlasila, ale čo z darovania? Nemusí sa platiť daň ak to nieje príbuzný v priamom rade (sestra?)

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    JAJA11
    To by som súhlasila, ale čo z darovania? Nemusí sa platiť daň ak to nieje príbuzný v priamom rade (sestra?)

    Sestra nebude platiť daň z darovania (aj keď je blízka osoba), daň z darovania nie je predmetom dane FO § 3 ods.2 pís,.a) ZDZP. Ak by však obdarovaný /matka/ dosahovala príjem z prenájmu automobilu, tak tento príjem z prenájmu by už musela zdaniť.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Ja by som chcela vedieť:
    - ak bolo auto v podnikaní, to znamená firma platila aj Zák.Poistku a DMV,ale ak ho vyradí z podnikania do os.vlastníctva tak musí zrušiť aj danú poistku na firmu a musí ju už platiť ako FO?

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Maxinka Pozri príspevok
    Ja by som chcela vedieť:
    - ak bolo auto v podnikaní, to znamená firma platila aj Zák.Poistku a DMV,ale ak ho vyradí z podnikania do os.vlastníctva tak musí zrušiť aj danú poistku na firmu a musí ju už platiť ako FO?
    Vie mi niekto poradiť, ako by sa to malo urobiť?

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Ja aj tak nerozumiem tym piatim rokom, ktore sa "benka" sleduju u aktualneho vlastnika. Ked je zakon takto formulovany, znamena tom ze sa napr. pripusta moznost, ze s.r.o. dnes auto vyradi z majetku a o 5 rokov ho moze predat bez povinnosti odviest dan?

    A co tych 5 rokov? Bude moct auto firma pouzivat, alebo musi stat niekde na dvore? A moze ho mat vobec prihlasene, ako ho vyradi z majetku?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    misomiso Pozri príspevok
    Ja aj tak nerozumiem tym piatim rokom, ktore sa "benka" sleduju u aktualneho vlastnika. Ked je zakon takto formulovany, znamena tom ze sa napr. pripusta moznost, ze s.r.o. dnes auto vyradi z majetku a o 5 rokov ho moze predat bez povinnosti odviest dan?

    A co tych 5 rokov? Bude moct auto firma pouzivat, alebo musi stat niekde na dvore? A moze ho mat vobec prihlasene, ako ho vyradi z majetku?
    Benka píše o oslobodení od dane podľa § 9 Zákona o dani z príjmov. Celý zákon je rozdelený na §§, ktoré sa vzťahujú iba na FO, iba na PO , na spoločné ustanovenia a na prechodné ustanovenia. § 9 je v časti pre FO .

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Maxinka Pozri príspevok
    Ja by som chcela vedieť:
    - ak bolo auto v podnikaní, to znamená firma platila aj Zák.Poistku a DMV,ale ak ho vyradí z podnikania do os.vlastníctva tak musí zrušiť aj danú poistku na firmu a musí ju už platiť ako FO?
    Toto je otázka pre poisťovňu .

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Ja som len chcela vedieť, že keď už auto nechcem používať ako firemné, to zn., že Firma bola napísaná aj v TP,aj platila ZP čo si dávala do nákladov a aj platila daň z mot.voz.,,a ku konci roka ho chcem vyradiť z evidencie HIM - to zn.,že nebudem platiť ani daň z mot.voz., musím prepísať majiteľa v TP? to zn, že aj poistka by mala byť už nie na Firmu ale na danú FO?

    veva125 je offline (nepripojený) veva125

    veva125
    Netreba ho prepisat, moze ostat pisane na firmu, len auto treba odhlasit z DU. A samozrejme, poistku uz nedavat do nakladov.

    HyperC je offline (nepripojený) HyperC

    HyperC

    Dobrý deň

    moja otázka nesmeruje k vyradeniu auta z majetku, ale chcel by som sa vás spýtať ako je to z vyraďovaním iného majetku, ktorý firma nadobudla. Notebooky, telefóny, prac. nástroje ap. Respektíve, ktorý zákon to definuje. Vopred ďakujem.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    HyperC Pozri príspevok
    Dobrý deň

    moja otázka nesmeruje k vyradeniu auta z majetku, ale chcel by som sa vás spýtať ako je to z vyraďovaním iného majetku, ktorý firma nadobudla. Notebooky, telefóny, prac. nástroje ap. Respektíve, ktorý zákon to definuje. Vopred ďakujem.
    Nestanovuje to zákon, ale vyradiť sa dá pokazený, nefunkčný majetok - likvidácia alebo sa môže predať, prípadne darovať. Podľa spôsobu vyradenia majetku a zostatkovej ceny sa o vyradení účtuje.

    HyperC je offline (nepripojený) HyperC

    HyperC
    JAJA11 Pozri príspevok
    Nestanovuje to zákon, ale vyradiť sa dá pokazený, nefunkčný majetok - likvidácia alebo sa môže predať, prípadne darovať. Podľa spôsobu vyradenia majetku a zostatkovej ceny sa o vyradení účtuje.
    no dobre v poriadku, ale dajme tomu, že sa jedná o funkčný majetok. To ho možem predať za cenu, ktorú si určím?

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    HyperC Pozri príspevok
    no dobre v poriadku, ale dajme tomu, že sa jedná o funkčný majetok. To ho možem predať za cenu, ktorú si určím?
    Áno, ako sa dohodnete s kupujúcim.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.