Zavrieť

Porady

Zmluvy so živnostníkmi

Dobrý deň! Nevedel som moju otázku zaradiť do nijakej témy. Zvolil som novú. Zamestnávame aj živnostníkov, s ktorými by sme potrebovali mať podpísané zmluvy o vykonaní prác pre nás za určité obdobie. Proste, aby dané obdobie pracovali len pre nás. Existuje také niečo a kde by som si to mohol stiahnuť?
Usporiadat
Katka0208 Katka0208

Katka0208 je offline (nepripojený) Katka0208

Nikto mi neporadí?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Katka0208 Pozri príspevok
Dobrý deň, mám konkrétny prípad. Živnostník vykonáva reklamnú činnosť. Keďže to doteraz robil sám, všetko nestíhal. Preto sa rozhodol, že každý mesiac mu cca 100 hodín bude vypomáhať ďalšia živnostníčka pri grafických prácach. Po prečítaní všetkých príspevkov na porade teda už viem, že nie je problém, ak živnostník vykonáva tú istú činnosť pravidelne počas dlhšieho obdobia iba u jednej firmy. Ale keďže nestačí obyčajné vyfakturovanie služieb, aký typ zmluvy je v danom prípade potrebné uzatvoriť? Zmluvu o dielo, mandátnu alebo??? V zmluve musí byť dohodnutý typ vykonávanej práce, čas, mzda atd??? Prosím Vás o radu. Vopred ďakujem
Živnostníčka :

- pracuje na svojom PC a používa svoje grafické programy ?
- pracuje vo svojich priestoroch na jej vlastné náklady ?
- pracuje v oblasti spracovania grafiky aj pre iné firmy ?

Pozrite si definíciu "Závislej činnosti "

Zákonník práce § 1
Na začiatok

(1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.

(4) Ak tento zákon v prvej časti neustanovuje inak, vzťahuje sa na tieto právne vzťahy Občiansky zákonník.

(5) Pracovnoprávne vzťahy vznikajú najskôr od uzatvorenia pracovnej zmluvy alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak.

(6) V pracovnoprávnych vzťahoch možno upraviť podmienky zamestnania a pracovné podmienky zamestnanca výhodnejšie ako to upravuje tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis, ak to tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis výslovne nezakazuje alebo ak z povahy ich ustanovení nevyplýva, že sa od nich nemožno odchýliť.
0 0
Katka0208 Katka0208

Katka0208 je offline (nepripojený) Katka0208

No... pracuje na jeho PC a v jeho priestoroch a pracuje iba pre neho. Takze to nie je spravne? Niektori pisu, ze to nie je problem, ini ze je. Tak uz ozaj neviem. ??????
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Katka0208 Pozri príspevok
No... pracuje na jeho PC a v jeho priestoroch a pracuje iba pre neho. Takze to nie je spravne? Niektori pisu, ze to nie je problem, ini ze je. Tak uz ozaj neviem. ??????
zita5 ti jasne napísala ako to je, priložila ti tam aj podľa akého je to § Zákonníka práce.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Katka0208 Pozri príspevok
No... pracuje na jeho PC a v jeho priestoroch a pracuje iba pre neho. Takze to nie je spravne? Niektori pisu, ze to nie je problem, ini ze je. Tak uz ozaj neviem. ??????
Ja som Vám napísala , tak ako to zákonne je .Ostatné je už na Vás .
Podľa Vášho popisu , sa to javí ako závislá práca .
Naposledy upravil Zita5 : 12.02.09 at 19:40
0 0
Katka0208 Katka0208

Katka0208 je offline (nepripojený) Katka0208

Dobre, dakujem Vám za odpoved
0 0
Ludula Ludula

Ludula je offline (nepripojený) Ludula

žena
V našej firme SZČO vykonávajú práce mesačne na základe objednávky. Práce faktúruju na základe priloženej objednávky, súpisu vykonaných prác a zápisu o odovzdaní a prevzatí stavebných prác.
Máme ohlásenu kontrólu DÚ a preto sa chcem poradiť či je tento postup v súlade so zákonom.
Ďakujem.
0 0
kcerna kcerna

kcerna je offline (nepripojený) kcerna

A keď som mal živnostníka na určitú službu, nie je môj zamestnanec - nie je to závislá činnosť, ako to zaúčtujem v peňažnom denníku - ako mzdy asi nie.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať