Zavrieť

Porady

Zdanenie platiteľa pri vopred dohodnutej cene ako neplatiteľa

Opätovne Vas prosím odpovedať k môjmu predchádzajúcemu príspevku, kde sa pýtam na správne zdanenie vopred dohodnutej sumy, ktorá bola dohodnutá v čase, keď firma nebola platiteľom dane a vyfakturovala dodanie služieb už ako platiteľ, teda či vyfakturovaná čiastka má byť navýšená o DPH, alebo stále platí dohodnutá cena, ktorá je vrátane dane.....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Alzbeta
    Opätovne Vas prosím odpovedať k môjmu predchádzajúcemu príspevku, kde sa pýtam na správne zdanenie vopred dohodnutej sumy, ktorá bola dohodnutá v čase, keď firma nebola platiteľom dane a vyfakturovala dodanie služieb už ako platiteľ, teda či vyfakturovaná čiastka má byť navýšená o DPH, alebo stále platí dohodnutá cena, ktorá je vrátane dane.....
    Nevidím predchádzajúci príspevok, ale...
    1.Cena sa principiálne dahaduje vždy bez DPH /tá je daná zo zákona/ a Váš partner vie, že ak ste platiteľ DPH a on je platiteľ DPH, musíte k takto dohodnutej cene pripočítať sadzbu dane DPH platnú v čase fakturácie. Vy ju odvediete, on si ju odpočíta a do výnosov a nákladov vchádza dohodnutá cena bez DPH.
    2. V tomto druhom prípade, ak je Váš partner neplatiteľ DPH , musíte sa s ním dohodnúť, či navýšenie ceny o DPH je ochotný akceptovať a podľa toho postupovať: príklad

    Je dohodnutá cena 100 SK. Ak je partner /neplatiteľ DPH/ ochotný akceptovať zvýšenie bude fakturácia 100 nnto plus DPH 19% = 119. V prípade, ak partner /neplatiteľ DPH/ nebude akceptovať zvýšenie dohodnutej ceny bude fakturácia 84 ntt plus DPH 19% 16 = 100.

    Záver: platí teda dohodnutá čiastka vo zmluve a Vy sa musíte dohodnúť s partnerom - v prípade platiteľa nie je žiadny problém navýšiť dohodnutú cenu o DPH /viď príklad 1/.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Paula
    "predchádzajúci príspevok" je táto téma:
    http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=35785
    Pauli díky, už som si myslela, že mi miznú príspevky pred očami

    Platí to čo som napísala vyššie, len núl bude viac, problém vidím, len v prípade neplatiteľa DPH...

    Alzbeta je offline (nepripojený) Alzbeta

    Alzbeta
    Diky Evina, veľmi si mi pomohla!!! Aj som si myslela, že by to tak malo byť, ale nedá mi, aby som sa nespýtala: Ak ide o platiteľa dane (myslím tým odberateľa) a nebude súhlasiť s navýšením ceny o DPH (možno je to nezmysel..), stále platí, že môžem vychádzať z ceny dohodnutej, teda že 1 000 000 znížim o daň?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Alzbeta
    Diky Evina, veľmi si mi pomohla!!! Aj som si myslela, že by to tak malo byť, ale nedá mi, aby som sa nespýtala: Ak ide o platiteľa dane (myslím tým odberateľa) a nebude súhlasiť s navýšením ceny o DPH (možno je to nezmysel..), stále platí, že môžem vychádzať z ceny dohodnutej, teda že 1 000 000 znížim o daň?
    Áno, aj keď je to ako píšeš nezmysel. Daň znížiš, ale znížiš si aj výnosy.....a pri započítaní si nároku na odpočet DPH na Vašich vstupoch tá daň bude znížená a možno aj vyrovnaná. Pre platiteľa DPH je z hľadiska DPH efekt = odpočtu DPH, ako aj z hľadiska nákladového .... nemá prečo nesúhlasiť...
    Naposledy upravil evina : 12.11.06 at 08:47

    Alzbeta je offline (nepripojený) Alzbeta

    Alzbeta
    Jasne Evina, pochopila som, je to ozaj nezmysel a odberateľ ho do toho nemôž tlačiť...D´ííííííík!!!!

    Zdanenie platiteľa pri vopred dohodnutej cene ako neplatiteľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.