Zavrieť

Porady

Medzinárodna preprava

Dobry den,

chcem sa opytat. Firma z Ciech nam robila prepravu tovaru z CR na SR. Dala nam fakturu, bez DPH. Ako je to na SR? Je tato preprava sucast nakupu tovaru, ak ked tovar je uplne z inej firmy alebo z nej platim DPH na SR?
Pomozte aj viete, dakujem.
Usporiadat
olarac olarac

olarac je offline (nepripojený) olarac

Myslím, že na toto je jednoduchá odpoveď, oni si skontrolujú dodania vrámci EU a takto zistia rozdiel.
0 0
olarac olarac

olarac je offline (nepripojený) olarac

Silvia123 Pozri príspevok
Vie mi niekto povedať, ak si u mňa objedná prepravu švajčiarska firma (preprava Nemecko-Slovensko) ako to bude s DPH? Lebo v rámci EU sa pozerá na zadávateľa dopravy-to by bolo oslobodené a zdaní si to on, lenže keďže zadávateľ prepravy je z 3.krajiny, budem prihliadať na to akú prepravu uskutočňujem -z ktorého miesta sa preprava začína???
Ak si objedná švajčiarska firma, miesto dodania je Švajčiarsko, fakturuješ službu bez dane /musíš preukázať, že príjemca služby je ZO/ Hodnotu poskytnutej služby neuvádzaš v SV.
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

olarac ďakujem ja som mala len pochybnosti ak je preprava v rámci EU, ale objednávateľ je ZO, tak či sa to tiež bude posudzovať podľa objednávateľa. Tak som rada, že áno.
V SV ju samozrejme neuvádzam, ale vo výkaze DPH -ju musím uviesť pod §47?
Naposledy upravil Silvia123 : 20.01.10 at 13:21
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Silvia123 Pozri príspevok
Vie mi niekto povedať, ak si u mňa objedná prepravu švajčiarska firma (preprava Nemecko-Slovensko) ako to bude s DPH? Lebo v rámci EU sa pozerá na zadávateľa dopravy-to by bolo oslobodené a zdaní si to on, lenže keďže zadávateľ prepravy je z 3.krajiny, budem prihliadať na to akú prepravu uskutočňujem -z ktorého miesta sa preprava začína???
Silvia123 Pozri príspevok
olarac ďakujem ja som mala len pochybnosti ak je preprava v rámci EU, ale objednávateľ je ZO, tak či sa to tiež bude posudzovať podľa objednávateľa. Tak som rada, že áno.
V SV ju samozrejme neuvádzam, ale vo výkaze DPH -ju musím uviesť pod §47.
Pozor ...
Preprava z a do tretieho štátu
- jedná sa o medzinárodnú prepravu (s vyclením a prepustením tovaru v mieste nakládky, resp. vykládky) je oslobodená od DPH, aj keď fakturujeme len slovenský úsek alebo časť prepravy - z prepravného dokladu musí byť jasné, že sa jedná o medzinárodnú prepravu - § 47 a 48
- tranzit cez viac štátov EÚ, ale preprava z tretieho štátu cez štáty EÚ do tretieho štátu oslobodená od DPH (na nákladnom liste na začiatku prepravy bude pečiatka colnice a na konci taktiež, musí byť jasné, že ide o režim tranzit) - § 47 a 48

Tzn. Silvi, Ty skúmaš, či preprava, ktorú si ojednali ZO švajčiari je pod colným dohľadom. Môže to byť aj vtedy, keby to išlo z De - SK, ale musíš to vedieť dokázať, že tovar bol pod colným dohľadom, čiže nejaký karnet, ex dokument atď. musia byť medzi sprievodnými dokladmi.
Inak to nebude § 47 oslobodené od DPH, ale posudzješ to ako § 16, povinnosť dane sa prenáša na objednávateľa.
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

Danushka, preprava je v rámci EU Nemecko-Slovensko!!! O žiaden vývoz nejde, akurát nám túto prepravu dohodila Švajčiarska špedícia. Chcela by som vedieť ako mám posudzovať tohoto Švajčiara??? Ak ho budem posudzovať ako nezdaniteľnú osobu -tak §16ods.5 -preprava tovaru medzi č.štátmi EU pre inú ako zdaniteľnú osobu miesto,kde sa preprava tovaru začína -povinnosť registrácie v tomto prípade v Nemecku!
Ak ho budem posudzovať ako zdaniteľnú osobu -miesto dodania služby sa určuje podľa odberateľa -to znamená že by si to mal samozdaniť -ale to by znamenalo že by pre nich platil rovnaký zákon -nie??? -lenže vedia niečo Švajčiari o samozdanení??? Nie je mi vôbec jasné ako posudzovať tento konkrétny prípad, čo sa týka ostatných záležitostí prepravy v rámci EU, tak nemám problém.
Naposledy upravil Silvia123 : 20.01.10 at 13:19
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Silvia123 Pozri príspevok
Danushka, preprava je v rámci EU Nemecko-Slovensko!!! O žiaden vývoz nejde, akurát nám túto prepravu dohodila Švajčiarska špedícia. Chcela by som vedieť ako mám posudzovať tohoto Švajčiara??? Ak ho budem posudzovať ako nezdaniteľnú osobu -tak §16ods.5 -preprava tovaru medzi č.štátmi EU pre inú ako zdaniteľnú osobu miesto,kde sa preprava tovaru začína -povinnosť registrácie v tomto prípade v Nemecku!
Ak ho budem posudzovať ako zdaniteľnú osobu -miesto dodania služby sa určuje podľa odberateľa -to znamená že by si to mal samozdaniť -ale to by znamenalo že by pre nich platil rovnaký zákon -nie??? -lenže vedia niečo Švajčiari o samozdanení??? Nie je mi vôbec jasné ako posudzovať tento konkrétny prípad, čo sa týka ostatných záležitostí prepravy v rámci EU, tak nemám problém.
Preprava medzi krajinami EÚ pre príjemcu - podnikateľa z tretieho štátu, miesto dodania služby je štát podnikateľa – služba je oslobodená od slovenskej dane
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

Danushka, ok prepáč mám dlhé vedenie, no chcem tomu rozumieť. Takže ja mu vyfaktúrujem prepravu bez DPH, neuvediem to ani do SV -pretože to nie je pre podnikateľa z IČŠ a čo s tým bude robiť on ma nezaujíma..., zrejme nič len si to zaúčtuje tak ako kedysi pred 2003 keď sa faktúrovalo bez DPH do zahraničia prepravy. Je to tak?
Naposledy upravil Silvia123 : 20.01.10 at 14:29
0 0
Silvia L. Silvia L.

Silvia L. je offline (nepripojený) Silvia L.

vtipna...zodpovedna..a ostatne neviem či sa tu hodi..:o))) ...viac
tak toto nam už je jasne ale ako je to v prípade preprava z 3.štátu do členského štátu pre IČ SK?
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

Silvia L. Pozri príspevok
tak toto nam už je jasne ale ako je to v prípade preprava z 3.štátu do členského štátu pre IČ SK?
Bez DPH ak §48 ods.8 zákona
0 0
olarac olarac

olarac je offline (nepripojený) olarac

Neviete mi poradiť, kde do DP dať prepravu vykonanú pre zdaniteľnú osobu z iného čl. štátu a preprava je zo Švajčiarska na SK. Účtujem v Omege a neviem vybrať typ sumy OK-dodanie služieb oslobodených od dane v tuzemsku poskytnutých do zahraničia (bez odpočtu DPH) nevstupuje do SV, alebo typ sumy 17s-dodanie služieb s možnosťou odpočítania dane par. 46,47 a 48 ods 8. Ďakujem
0 0
dufulus dufulus

dufulus je offline (nepripojený) dufulus

účtovník maličký ako máčny máčik ...viac
čaute poraďáci,
som teraz trošku z tohto tu zmetený čo som si tu prečítal, lebo mám takýto problém:

platiteľ DPH zo Slovenska, ktorého účtujem:
- predáva tovar do Nemecka (vo faktúre je tovar a tiež faktúrovaná cena prepravy tohto tovaru) = celá hodnota týchto faktúr bude na riadkoch v daňovom priznaní č. 15 a 16? (tieto dodania tovaru a služieb potom budú vykázané v súhrnnom výkaze)
- prepravu uskutočňuje zo SR do DE český prepravca - plátca DPH; neviem v ktorom riadku v DP DPH ju mám vykázať (či 7+8 a potom aj nárok na odpočet v riadkoch 21 a 23 alebo čo s tým - som z tých odvolávok na § v zákone o DPH mimo)

ďakujem za rady
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Ahojte hladám odpoveď na preravu tovaru medzi IČ SK z IT do SR a na objednávke píšu, že tovar ide do 3.krajiny.
Objednávateľ chce faktúru bez DPH, ale moja preprava bola v rámci EÚ.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Zuzanak1 Pozri príspevok
Ahojte hladám odpoveď na preravu tovaru medzi IČ SK z IT do SR a na objednávke píšu, že tovar ide do 3.krajiny.
Objednávateľ chce faktúru bez DPH, ale moja preprava bola v rámci EÚ.
Prepravu takéhoto tovaru budeš faktrurovať bez DPH podľa § 48 47, je pod colným dohľadom.
Musí byť jasné na CMR, kto je odosielateľ a kto je príjemca a súčasťou dokladov bude aj nejaký doklad ako JCD, T1, Kartnet apd.
Ten tovar sa naloží v IT a môže pokračovať na Ukrajinu napríklad a na SK sa len preloží.
Naposledy upravil danushka : 12.08.10 at 17:16
1 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
danushka Pozri príspevok
Prepravu takéhoto tovaru budeš faktrurovať bez DPH podľa § 48, je pod colným dohľadom.
Musí byť jasné na CMR, kto je odosielateľ a kto je príjemca a súčasťou dokladov bude aj nejaký doklad ako JCD, T1, Kartnet apd.
Ten tovar sa naloží v IT a môže pokračovať na Ukrajinu napríklad a na SK sa len preloží.
ďakujem za odpoveď.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Zuzanak1 Pozri príspevok
ďakujem za odpoveď.
Zuzanka,
opravujem, ak sa jedná o vývoz, tak § 47...
Prio dovoze z tretej krajiny je § 48.
1 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
danushka Pozri príspevok
Prepravu takéhoto tovaru budeš faktrurovať bez DPH podľa § 48 47, je pod colným dohľadom.
Musí byť jasné na CMR, kto je odosielateľ a kto je príjemca a súčasťou dokladov bude aj nejaký doklad ako JCD, T1, Kartnet apd.
Ten tovar sa naloží v IT a môže pokračovať na Ukrajinu napríklad a na SK sa len preloží.
Poslali mi len kopiu CMR, kde je uvedený 3.štát, myslíš že to stačí ?
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Zuzanak1 Pozri príspevok
Poslali mi len kopiu CMR, kde je uvedený 3.štát, myslíš že to stačí ?
Je na CMR aj pečiatka colnice, ak nie, tak nemáš ako dokázať, že tovar je pod colným dohľadom. Vyžiadaj kópiu T1, ex dokumnetu, alebo karnetu.
Myslím, že v prípade daň. kontroly by Ti to neuznali.
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

Dobré ránko..prosím Vás robili sme prepravu pre slovenského odberatela z Viedne do Ziliny, na CMR je ale peciatka "CLO DONAU" - vyclenie..neviete mi poradit co s tým?
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Preprava mohla byť pravdepodobne súčasťou dovozu z krajiny mimo EÚ.
Napr. my niekedy vozíme tovar z viednského letiska na slovensko alebo naopak.
Pozri kto je napísaný na CMR ako odosielatel alebo konečný príjemca.
Napíš viac informácií o tej preprave a aké všetky doklady máš k tovaru a k preprave.
Naposledy upravil Jajina : 21.10.10 at 05:44
1 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

ešte som sa s tým nestretla...k preprave mám objednávku (tu su uvedené uskutočnosti, ktoré som uviedla pretým), potom mám CMR na ktorej je uvedené aj : ZOLLSTOP bei: TEH - ŽILINA, ACHTUNG ZOLLGUT, Sie haften fur die fristgerechte gestellung des T1 beim zollamt bis zum 25.10.2010, a potom mám este Europaische Gemeinschaft - to neviem čo je? - ale tiez su tu uvedené len štáty AT- SK ako isla preprava...ide o paraf. 47?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať