Zavrieť

Porady

prenájom auta na podnikanie

Dobrý deň,

Prosím o radu, prevzala som jednoduché účtovníctvo FO, ktorá používa auto na podnikanie , ktoré má požičané od príbuzného. Treba mu dorobiť zmluvu o prenájme, daň z motorových vozidiel uhradil. Účtovníčka predo mnou mu zaúčtovala do výdavkov aj nákup PHM a umývanie vozidla, ale podľa mňa to je nesprávne. Podľa mňa mu budem účtovať do nákladov iba priemernú spotrebu + suma základnej náhrady za km. Poprípade aj nájom za používanie vozidla.

Mohol by mi niekto dať vzor zmluvy o prenájme vozidla utvrdiť ma v účtovaní.

Vopred ďakujem a prajem príjemný deň
Usporiadat
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

predpokladám, že FO je SZČO - potom mu nemôžeš účtovať základnú náhradu za km resp. takáto náhrada nie je daňový výdavok- § 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 uvádza, ak daňovník na cestovanie využije vlastné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku; v tomto prípade to nie je jeho vlastné mot. vozidlo, ale požičané; nájomné, PHM ako aj umývanie vozidla si môže zaúčtovať do výdavkov;
Naposledy upravil skaspa : 14.11.06 at 07:02
0 0
adulique adulique

adulique je offline (nepripojený) adulique

Nesuhlasim s Skaspa. Pouzivame prenajate osobne motorove vozidlo, dokonca aj uzitkove. Je to tak ako pise KAJA. Do nakladov sa uctuje iba priemerna spotreba a 6,20 za kazdy km. PHM vobec nemusis zdokladovat. Lepsie je ich nearchivovat, aby sa v nich nevyskytli nejasnosti
Nic ine sa neda dat do nakladov. Vsetko je zahrnute v tych 6,20.
Ak ma niekto zmluvu o prenajme, velmi sa jej aj ja potesim. Este stale ju nemame vytvorenu.Dakujem
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Daňové výdavky § 19 - (2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

živnostník (SZČO) je daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 - § 19 ods. 2) písm. e) jasne hovorí o vlastnom motorovom vozidlo (podotýkam, že sa to týka daňovníkov s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2; čiže nie napr. s.r.o.čky),
0 0
bibiana11 bibiana11

bibiana11 je offline (nepripojený) bibiana11

Dobry,
ja mam podobny problem, ako je to automobilom, ked to vlastni manzelka a pouziva manzel SZCO na podnikanie, poradte mi prosim, dakujem
0 0
Džudi Džudi

Džudi je offline (nepripojený) Džudi

Tu sa to berie ako vlastne vozidlo a mozes uctovat spotrebu PHM a 6,20 sk na 1 km. Mam to aj skontrolovane DU.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

bibiana11
Dobry,
ja mam podobny problem, ako je to automobilom, ked to vlastni manzelka a pouziva manzel SZCO na podnikanie, poradte mi prosim, dakujem
ako vlastné vozidlo sa to berie iba ak je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, iba vtedy možno uplatniť aj sadzbu za km
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

Prosím o radu s.r.o. má prenajaté vozidlo od konateľa, ktorý má auto v majetku SZČO. Ako postupovať???
- účtovať len 6,20 sadzbu za km, alebo
- účtovať PHM + 6,20 sadzbu za km
- a doklady ako nemrznúca zmes, stierače, olej môže si dať s.r.o. do nákladov alebo nie???
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

Ak ma niekto zmluvu o prenajme, velmi sa jej aj ja potesim. Este stale ju nemame vytvorenu.Dakujem[/quote]


Pozri tlačivá a dokumenty, v rôznych je nájom auta
Naposledy upravil toria : 15.11.06 at 16:56 Dôvod: cybička krásy
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

toria Pozri príspevok
Prosím o radu s.r.o. má prenajaté vozidlo od konateľa, ktorý má auto v majetku SZČO. Ako postupovať???
- účtovať len 6,20 sadzbu za km, alebo
- účtovať PHM + 6,20 sadzbu za km
- a doklady ako nemrznúca zmes, stierače, olej môže si dať s.r.o. do nákladov alebo nie???
Mám u klienta presne tento istý prípad a teraz žasnem, čo som sa tu dočítala ... Doteraz som bola tej mienky, že v prípade prenajatého vozidla u s.r.o. od konateľa, zároveň aj SZČO, môžem do nákladov spoločnosti účtovať nájom vozidla, cenu PHM s nárokom na odpočet DPH, parkovné, umývanie vozidla, príp. nejaké bežné opravy spojené s prevádzkou vozidla za predpokladu, že sú zmluvne dohodnuté.
Ale účtovať sadzbu základnej náhrady za prenajaté vozidlo ???
Alebo mi to už "vo veľkom finále" vôbec nemyslíííí ???
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

petovsan Pozri príspevok
Mám u klienta presne tento istý prípad a teraz žasnem, čo som sa tu dočítala ... Doteraz som bola tej mienky, že v prípade prenajatého vozidla u s.r.o. od konateľa, zároveň aj SZČO, môžem do nákladov spoločnosti účtovať nájom vozidla, cenu PHM s nárokom na odpočet DPH, parkovné, umývanie vozidla, príp. nejaké bežné opravy spojené s prevádzkou vozidla za predpokladu, že sú zmluvne dohodnuté.
Ale účtovať sadzbu základnej náhrady za prenajaté vozidlo ???
Alebo mi to už "vo veľkom finále" vôbec nemyslíííí ???
Prenajaté ato nie vlastné,takže určite nie základ.náhradu.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

díky, no, tak nie som na tom ešte najhoršie, ale teraz ma napadlo: môže vôbec prenajímať FO - SZČO (a zároveň aj konateľ v s.r.o.) svojej s.r.o. osobné MV zaradené v majetku SZČO bez toho, aby mal v živn. listine k tomuto oprávnenie?
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Prosííím, vie mi teraz tak narýchlo ktosi zo zúčastnených poradiť?
Rada by som totiž dnes ešte vyplnila DP.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

adulique Pozri príspevok
Nesuhlasim s Skaspa. Pouzivame prenajate osobne motorove vozidlo, dokonca aj uzitkove. Je to tak ako pise KAJA. Do nakladov sa uctuje iba priemerna spotreba a 6,20 za kazdy km. PHM vobec nemusis zdokladovat. Lepsie je ich nearchivovat, aby sa v nich nevyskytli nejasnosti
Nic ine sa neda dat do nakladov. Vsetko je zahrnute v tych 6,20.
Ak ma niekto zmluvu o prenajme, velmi sa jej aj ja potesim. Este stale ju nemame vytvorenu.Dakujem
Prosím Vás, vyjadrí sa niekto k tomuto názoru ??? Mne sa to zdá teda postavené na hlavu ... pri prenajatom vozidle sadzba zákl. náhrady ???
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
petovsan Pozri príspevok
díky, no, tak nie som na tom ešte najhoršie, ale teraz ma napadlo: môže vôbec prenajímať FO - SZČO (a zároveň aj konateľ v s.r.o.) svojej s.r.o. osobné MV zaradené v majetku SZČO bez toho, aby mal v živn. listine k tomuto oprávnenie?
podľa mňa môže.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
petovsan Pozri príspevok
Prosím Vás, vyjadrí sa niekto k tomuto názoru ??? Mne sa to zdá teda postavené na hlavu ... pri prenajatom vozidle sadzba zákl. náhrady ???

Nesúhlasím s príspevkom č.3. Správnu odpoveď uviedol skaspa v prvom a aj v 4 príspevku.

PS: ale mne sa zdá, že ty máš odlišnú otázku od otázky založenej v tejto téme. Nerozumiem tomu čo si napísala:

"prenajatého vozidla u s.r.o. od konateľa, zároveň aj SZČO, "

Môže vzniknúť viac prípadov :
1) szčo eviduje vo svojom majetku auto a na základe nájom.zmluvy ho prenajíma s.r.o. alebo,
2) szčo nemá vložené os.auto v majetku, ale ho využíva na podnikanie a zároveň ho využíva aj ako konateľ /súkrom.osoba/ pri SC vo svojej s.r.o.....

Ja teraz nerozumiem čoho sa presne tvoja otázka týka a čo ťa presne zaujíma..
Naposledy upravil renča1 : 15.03.07 at 08:33
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Ďakujem za Tvoju snahu, Renča1, pripúšťam, že moja otázka je trochu odlišná od hlavnej témy, avšak bola to skôr reakcia k otázke v príspevku č.8, ktorá ma tiež zaujíma.
Pýtam sa na prípad, keď fyzická osoba, ktorá je zároveň aj SZČO, má osobné MV zaradené do majetku FO v podnikaní a takéto vozidlo prenajíma do s.r.o., v ktorej je táto istá osoba (FO-podnikateľ) zároveň aj majiteľom a konateľom v 1 osobe bez pracovnej zmluvy, takže pýtam sa na bod 1)
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
petovsan Pozri príspevok
Mám u klienta presne tento istý prípad a teraz žasnem, čo som sa tu dočítala ... Doteraz som bola tej mienky, že v prípade prenajatého vozidla u s.r.o. od konateľa, zároveň aj SZČO, môžem do nákladov spoločnosti účtovať nájom vozidla, cenu PHM s nárokom na odpočet DPH, parkovné, umývanie vozidla, príp. nejaké bežné opravy spojené s prevádzkou vozidla za predpokladu, že sú zmluvne dohodnuté.
Ale účtovať sadzbu základnej náhrady za prenajaté vozidlo ???
Alebo mi to už "vo veľkom finále" vôbec nemyslíííí ???
Pokiaľ je uzavretá zmluva o nájme, tak s.r.o. si môže uplatniť do nákladov vypočítanú spotrebu podľa TP, nájomné vozidla a ostatné výdavky spojené s mot.vozidlom, ak je tak v zmluve dojednané medzi prenajímateľom SZČO a nájomcom s.r.o. V tomto prípade sa nemôže uplatniť kilom.náhrada , pretože auto je prenajaté na základe zmluvy.

Iný prípad by nastal ak by išlo o bod 2), ale to už je o inom a bolo by to už
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Po prečítaní príspevkov v tejto téme moje úvahy zašli ešte trochu ďalej a premýšľam nad tým, či môže správca dane pri kontrole mať snahu o neuznanie výdavkov na nájomné vozidla (od SZČO v s.r.o.), opravy, PHM vč. DPH, ... a snažiť sa postaviť celú situáciu do roviny: osobné vozidlo konateľa spoločnosti = sadzba zákl. náhrady + PHM bez nároku upl. DPH ???
Čo myslíte, je tam tenký ľad ?
Má niekto takýto prípad a absolovanú daňovú kontrolu ???
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

nikto nič ???
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
petovsan Pozri príspevok
Po prečítaní príspevkov v tejto téme moje úvahy zašli ešte trochu ďalej a premýšľam nad tým, či môže správca dane pri kontrole mať snahu o neuznanie výdavkov na nájomné vozidla (od SZČO v s.r.o.), opravy, PHM vč. DPH, ... a snažiť sa postaviť celú situáciu do roviny: osobné vozidlo konateľa spoločnosti = sadzba zákl. náhrady + PHM bez nároku upl. DPH ???
Čo myslíte, je tam tenký ľad ?
Má niekto takýto prípad a absolovanú daňovú kontrolu ???
Nemal by byť s tým problém. Mám taký istý prípad ako uvádzaš. Konateľ/spoločník a zároveň szčo. Szčo má v majetku auto zaradené, ktoré je momentálne nevyužité pre szčo, teda nadbytočné a preto uzavrel nájomnú zmluvu s vlastoou sro na to auto. Podľa mňa je to riadne uznateľný náklad sro aj s ostatnými výdavkami.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať