Zavrieť

Porady

Prietupok verzus trestný čin

Aká suma tvorí hranicu medzi priestupkom a trestným činom? Tušim je to nejak odvodené od min. mzdy.
pildo ako su dnes kvalifikovane tieto skody? pozical som znamemu naradie a vyzera to tak, ze mi ho nemieni vratit. chcem nanho podat trestne oznamenie za trestny cin podvodu alebo sprenevery (prakticky podla mna spachal obe). vznikla mi skoda min 430€, mozno aj viacej (krizovy laser, stativ, montazna tyc a prislusenstvo na uchytenie lasera na tyc, buracie kladivo so sadou vrtakov a sekacov). je mozne riesit to aj trestnym oznamenim (pravnik caka do 17.8.2013, dovtedy som mu dal lehotu na vratenie (zaslana vyzva na vratenie ako doporuceny list), potom chcem vymahat vzniknutu skodu aj obcianskopravnym sporom. naradie je majetkom mojej firmy, tym ze mi ho nevratil mi uz sposobil aj priame aj nepriame skody.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    lubo.f
    Ak spôsobili škodu dve osoby (bývalí manželia, ktorí sú však rozvedení len papierovo a v čase skutku neboli už manželia), tak táto suma je 8 tis. alebo 2 násobok 16 tisc Sk?
    Tak na tomto som sa naozaj pobavil!

    Podľa tejto teórie, ak jedna trieda 30 študentov ukradne auto za 200.000, tak to nebude trestný čin, lebo to nie je 30x8.000.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    lubo.f
    Aká suma tvorí hranicu medzi priestupkom a trestným činom? Tušim je to nejak odvodené od min. mzdy.
    Záleží od toho k akému trestnému činu sa to viaže. Napr. pri krádeži sa posudzuje závyžnosť podľa škody - malá, väčšia, značná, ...

    Ktorá škoda je aká, je definované v § 125 Trestného zákona:

    "(1) Škodou malou sa rozumie škoda prevyšujúca sumu 8 000 Sk. Škodou väčšou sa rozumie suma dosahujúca najmenej desaťnásobok takej sumy. Značnou škodou sa rozumie suma dosahujúca najmenej stonásobok takej sumy. Škodou veľkého rozsahu sa rozumie suma dosahujúca najmenej päťstonásobok takej sumy. Tieto hľadiská sa použijú rovnako na určenie výšky prospechu, hodnoty veci a rozsahu činu."

    Ale ak ide o lúpež, tak tam nie je spodná hranica - stačí lúpežne zobrať hoci aj hodinky, tak ide o trestný čin.

    Bc.Rado je offline (nepripojený) Bc.Rado

    Bc.Rado
    V starom tr.zákone to bolo odvodené od minimálnej mzdy, v súčastnom je to prísnejšie a jednoznačnejšie, je tam daná suma 8.000,- Sk, ktorá platí pre väčšinu tr.činov. Napríklad postačuje už aj pri tr.čine neoprávneného podnikania, čo sa týka nezaplatenia dane, tak je to 80.000,- Sk.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Bc.Rado
    V starom tr.zákone to bolo odvodené od minimálnej mzdy, v súčastnom je to prísnejšie a jednoznačnejšie, je tam daná suma 8.000,- Sk, ktorá platí pre väčšinu tr.činov. Napríklad postačuje už aj pri tr.čine neoprávneného podnikania, čo sa týka nezaplatenia dane, tak je to 80.000,- Sk.
    ... našťastie samotná výška sumy nestačí. Musí byť preukázaný úmysel pri krátení dane

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    STRELEC
    ... našťastie samotná výška sumy nestačí. Musí byť preukázaný úmysel pri krátení dane
    :p, účtovníci majú prehľad

    dana

    lubo.f je offline (nepripojený) lubo.f

    lubo.f
    Bc.Rado
    V starom tr.zákone to bolo odvodené od minimálnej mzdy, v súčastnom je to prísnejšie a jednoznačnejšie, je tam daná suma 8.000,- Sk, ktorá platí pre väčšinu tr.činov. Napríklad postačuje už aj pri tr.čine neoprávneného podnikania, čo sa týka nezaplatenia dane, tak je to 80.000,- Sk.
    Ak spôsobili škodu dve osoby (bývalí manželia, ktorí sú však rozvedení len papierovo a v čase skutku neboli už manželia), tak táto suma je 8 tis. alebo 2 násobok 16 tisc Sk?

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    lubo.f
    Ak spôsobili škodu dve osoby (bývalí manželia, ktorí sú však rozvedení len papierovo a v čase skutku neboli už manželia), tak táto suma je 8 tis. alebo 2 násobok 16 tisc Sk?
    Podľa Trestného zákona cit.:
    § 20
    Spolupáchateľ


    Ak bol trestný čin spáchaný spoločným konaním dvoch alebo viacerých páchateľov (spolupáchatelia), zodpovedá každý z nich, ako keby trestný čin spáchal sám.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    lubo.f
    Aká suma tvorí hranicu medzi priestupkom a trestným činom? Tušim je to nejak odvodené od min. mzdy.
    Nie vzdy to je suma, niekedy staci naplnenie znakov trestneho cinu (spolocenskej nebezpecnosti).
    Typicke su uz spomenuta lupez, "farmarske" paragrafy (bez ohladu na hodnotu ukradnutych zemiakov) a pod.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    lubo.f
    Ak spôsobili škodu dve osoby (bývalí manželia, ktorí sú však rozvedení len papierovo a v čase skutku neboli už manželia), tak táto suma je 8 tis. alebo 2 násobok 16 tisc Sk?
    Ide o SKODU, nie o SKODU NA OSOBU

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Chobot
    Tak na tomto som sa naozaj pobavil!

    Podľa tejto teórie, ak jedna trieda 30 študentov ukradne auto za 200.000, tak to nebude trestný čin, lebo to nie je 30x8.000.
    Tak to je super, tiež ma to napadlo, ale v inom poňatí, t.j. zlodeji nie sú študenti....dig more pan policajt, šak som to nekradol sám, ale spolu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.