Zavrieť

Porady

predaj bytu

Kupila som v decembri byt,ale musim ho teraz predat.Ked budem podavat danove priznanie,tak musim zaplatit dan z predaja bytu,alebo len z rozdielu cien medzi predajom a kupou?
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

JAJA11 Pozri príspevok
A čo v prípade, že byt sa neodkúpi a predajú sa len členské práva ďalšiemu. Potom sa daň z príjmu platí len z rozdielu medzi príjmom a výdavkom?
§9 Zákona o dani z príjmov
Od dane je oslobodený príjem
i) z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi zo zmluvy o budúcom prevode členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, uzavretej v čase do piatich rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Johanka Pozri príspevok
§9 Zákona o dani z príjmov
Od dane je oslobodený príjem
i) z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi zo zmluvy o budúcom prevode členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, uzavretej v čase do piatich rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom.
A keď to nie je tých 5 rokov?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Tak príjem z prevodu členských práv nie je oslobodený od dane a zdaníš ho v § 8 ods.1 písm.f/.
0 0
glogol glogol

glogol je offline (nepripojený) glogol

Ludia prosim skuste este nieco poradit. Uz som prelozil zajtrajsiu kupu bytu na piatok, aby som ziskal cas na rozmyslenie. Ved ja nechcem ziadny danovy podvod. Chcem len realne zaplatene peniaze za byt dostat legalne do nakladov. Nechce mi menit trvaly pobyt, ved ani neviem ci v tom byte 2 roky vydrzim.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

glogol Pozri príspevok
Ludia prosim skuste este nieco poradit. Uz som prelozil zajtrajsiu kupu bytu na piatok, aby som ziskal cas na rozmyslenie. Ved ja nechcem ziadny danovy podvod. Chcem len realne zaplatene peniaze za byt dostat legalne do nakladov. Nechce mi menit trvaly pobyt, ved ani neviem ci v tom byte 2 roky vydrzim.
Ale prečo chceš kúpiť byt, keď vieš, že tam nebudeš dlho bývať? Nebolo by lepšie kúpiť si taký, kde zostaneš dlhšie?

Reálne zaplatené peniaze za byt sú v tvojom prípade len tých 30.000, čo zaplatíš za kúpu bytu od družstva. Za ostatné peniaze si kupuješ členstvo.

Tak potom neodkupuj byt do osobného vlastníctva, ale neskôr predaj znovu len to členstvo, ak tam nebudeš chcieť zostať. Neviem, ako ti lepšie poradiť.
0 0
glogol glogol

glogol je offline (nepripojený) glogol

Situacia je dost komplikovana na to aby som ju tu opisoval. Chapem to ako nedokonalost zakona a prave ja na to musim doplatit. Kua. Asi ten byt budem teda predavat opat ako druzstevny. Ale tie v OV sa mi mari, ze su drahsie aj sa lepsie predavaju. Smola. Maj sa a vdaka. Ale ten pocit krivdy zo zleho zakona vo mne ostava (ved ako moze dnes niekto kupit byt za 30 tis....).
0 0
kukla kukla

kukla je offline (nepripojený) kukla

To znamená, že ak som kupila družstevny byt, nie som členom 5 rokov a teda nie som oslobodená ani od platenia dane a teraz chcem tento dr. byt predať - presnejšie predať členstvo, budem platiť akú dať z prevodu? Rozdiel medzi kúpou a predajom členstva. A aký doklad je daňovo uznaný, kedže v zmluve o prevode sa ceny neuvádzajú, kedže túto zmluvu vystavuje družstvo?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kukla Pozri príspevok
To znamená, že ak som kupila družstevny byt, nie som členom 5 rokov a teda nie som oslobodená ani od platenia dane a teraz chcem tento dr. byt predať - presnejšie predať členstvo, budem platiť akú dať z prevodu? Rozdiel medzi kúpou a predajom členstva. A aký doklad je daňovo uznaný, kedže v zmluve o prevode sa ceny neuvádzajú, kedže túto zmluvu vystavuje družstvo?
Tak buď predávaš členstvo alebo odkúpený byt, ujasni si to. Pokiaľ si už byt odkúpila do osobného vlastníctva, tak členstvo nepredávaš. Predávaš byt, ktorý si si odkúpila do osobného vlastníctva.

Daň zaplatíš z rozdielu ceny predaja a ceny, za ktorý si kúpila ten byt. Neverím, že by odkupná cena bytu nebola uvedená v kúpnej zmluve s družstvom. Na základe čoho si potom zaplatila a akú sumu? To ti len ústne povedali, že zaplaťte xxxxx korún a ty si zaplatila?

Dporučujem ti poriadne si prečítať celú diskusiu. Tvoje otázky už boli zodpovedané.

Ešte pre upresnenie - ty neplatíš daň z prevodu, ale daň z príjmu. Daň z prevodu nehnuteľnosti už bola zrušená.
0 0
kukla kukla

kukla je offline (nepripojený) kukla

Kúpila som družstevný byt, ktorý som neodkúpila do osobného vlastníctva, a znova ho chcem predať ako družstevný byt. Akú daň z príjmu budem platiť?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kukla Pozri príspevok
Kúpila som družstevný byt, ktorý som neodkúpila do osobného vlastníctva, a znova ho chcem predať ako družstevný byt. Akú daň z príjmu budem platiť?
Potom daň budeš platiť z rozdielu ceny, za ktorú predáš svoj členský podiel (podľa § 8 ods. 1 písm. f) a ceny, za ktorú si kúpila členský podiel (§ 8 ods. 8 zákona o dani z príjmov).
0 0
kukla kukla

kukla je offline (nepripojený) kukla

ešte jeden dotaz - je zmluva s realitnou kanceláriou, ktorá mi predaj tohoto bytu sprostredkovala, daňovo uznaným dokladom (nie je podpísaná u notára)? V tejto zmluve sa uvádza kúpna cena bytu. Následne sa robil prepis na družstve a týchto dokladoch sa cena už nikde neuvádza.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kukla Pozri príspevok
ešte jeden dotaz - je zmluva s realitnou kanceláriou, ktorá mi predaj tohoto bytu sprostredkovala, daňovo uznaným dokladom (nie je podpísaná u notára)? V tejto zmluve sa uvádza kúpna cena bytu. Následne sa robil prepis na družstve a týchto dokladoch sa cena už nikde neuvádza.
V zmluve nemôže byť uvedená kúpna cena bytu, lebo ty si byt nekúpila. Tam bude asi uvedené, že odkupuješ členský podiel v družstve za cenu XXX SKK. Samotný prevod členských práv (to čo vypracovalo družstvo) už cenu neobsahuje, ako píšeš, lebo voči družstvu nič neplatíš.

Pokiaľ je tá zmluva preukázateľná (a nie je overený ani podpis prevodcu, t.j. predávajúceho?), tak to je podkladom na odpočítanie nákladov. Takú istú zmluvu budeš spisovať aj ty a následne na družstve prevedieš členstvo na niekoho iného.
0 0
stels stels

stels je offline (nepripojený) stels

dobrý deň
som zač. účtovníčka poradíte mi prosím
pri predaji bytu ktorý bol kúpený v r. 2006 na úver
do výdavkov si môže predávajúci uplatniť kúpnu cenu,poplatok za vklad do katastra, notárske poplatky, prípadne náklady na rekonštrukčné práce ,otázka úroky úveru a poplatky banke sa môžu dať tiež do výdavkov? potom predajná cena mínus nák.cena + výdavky = základ dane
prosím o radu k úrokom z úveru či môžu ísť do výdavkov.
dakujem
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
stels Pozri príspevok
dobrý deň
som zač. účtovníčka poradíte mi prosím
pri predaji bytu ktorý bol kúpený v r. 2006 na úver
do výdavkov si môže predávajúci uplatniť kúpnu cenu,poplatok za vklad do katastra, notárske poplatky, prípadne náklady na rekonštrukčné práce ,otázka úroky úveru a poplatky banke sa môžu dať tiež do výdavkov? potom predajná cena mínus nák.cena + výdavky = základ dane
prosím o radu k úrokom z úveru či môžu ísť do výdavkov.
dakujem
ak sa jednalo o nehnuteľnosť v majetku firmy - čo asi ano, podľa popísaného, tak aj úroky z úveru idú do nákladov/výdavkov.
0 0
stels stels

stels je offline (nepripojený) stels

a ak by si ho nezaradili do majetku - len súkromne čo do výdavkovmôžu dať pri predaji ?
Naposledy upravil stels : 03.12.07 at 10:28
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
stels Pozri príspevok
a ak by si ho nezaradili do majetku - len súkromne čo do výdavkovmôžu dať pri predaji ?
Pokiaľ nebol zaradený do firmy, vo firme o ňom vôbec neúčtujeme.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať