Zavrieť

Porady

Faktúry na prelome rokov

Ide mi o evidenciu faktúr týkajúcich sa starého roka. Predchádzajúce roky to bolo tak, že fa bez ohľadu to, kedy k nám prišli (pečiatka príchodu fa do a.s.), resp. kedy boli vystavené - ak sa týkali starého roku, evidovali sa do predchádzajúceho obdobia. Viem, že o tom boli už vlani veľké polemiky. Teraz by sa vraj aj také fa, ktoré k nám prídu v novom roku a boli vystavené v starom, mali evidovať do nového obdobia a do starého ako nevyfakturované... Neviem, resp. nechcem si ten zmätok predsaviť pri tomto množstve fa... A ako je to s fa vystavenými v 2007 a daň. povinnosť v 2006?

Vopred ďakujem za odpoveď a želám všetkým šťastné vykročenie do nového roku 2007, veľa zdravia, šťastia, úspechov a pokoja!!!
Usporiadat
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Ako sa vystavuje dobropis na prelome rokov? Faktúru mám vystavenú v minulom roku s 19% DPH. A tento rok potrebujem nahodiť dobropis k tejto faktúre. Mám dobropis dať s 19% DPH alebo s 20% DPH?
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
psps Pozri príspevok
Ako sa vystavuje dobropis na prelome rokov? Faktúru mám vystavenú v minulom roku s 19% DPH. A tento rok potrebujem nahodiť dobropis k tejto faktúre. Mám dobropis dať s 19% DPH alebo s 20% DPH?
Dobropis vystavíš s takou sadzbou DPH, aká bola platná v čase vzniku daňovej povinnosti pri pôvodnej dodávke - t.j. 19% ( §85 ods.3 )
1 0
Veronika Gabrielova Veronika Gabrielova
Vie mi prosím niekto PORADIŤ?

Mám prijatú faktúru za tovar v cudzej mene.
Dátum vystavenia faktúry je 10.12.2010, ale dátum prijatia na sklad je 11.01.2011.
Akým kurzom mám prijať tovar na sklad (respektíve na 139 v roku 2010)?.
ĎAKUJEM
0 0
ladyrs ladyrs

ladyrs je offline (nepripojený) ladyrs

Poprosím o radu skúsenejších.Sme stavebná firma a v mesiaci 12/2010 sme menšiu opravu zadali ďalšej firme.Práce boli urobené v 12/10 /v skutočnosti a aj podľa stavebného denníka/ a my sme to vyfakturovali objednávateľovi.Od subdodávateľa prišla faktúra s januárovým dátumom dodania. Písomná objednávka nebola,dohodli sa ústne. Nejde o veľkú sumu, cca 2000 €. Subdodávateľ nie je ochotný prepracovať faktúru s vlaňajším dátumom, vraj DPH má odovzdané. Ako to môžem vyriešiť? Ďakujem za pomoc.
0 0
ladyrs ladyrs

ladyrs je offline (nepripojený) ladyrs

ladyrs Pozri príspevok
Poprosím o radu skúsenejších.Sme stavebná firma a v mesiaci 12/2010 sme menšiu opravu zadali ďalšej firme.Práce boli urobené v 12/10 /v skutočnosti a aj podľa stavebného denníka/ a my sme to vyfakturovali objednávateľovi.Od subdodávateľa prišla faktúra s januárovým dátumom dodania. Písomná objednávka nebola,dohodli sa ústne. Nejde o veľkú sumu, cca 2000 €. Subdodávateľ nie je ochotný prepracovať faktúru s vlaňajším dátumom, vraj DPH má odovzdané. Ako to môžem vyriešiť? Ďakujem za pomoc.
Ak môžete,pozriete sa mi na to prosím ? Mám to v roku /môžem ?/ účtovať ako nevyfakturované dodávky? Alebo čo s tým? S vysokou pravdepodobnosťou nebudem vedieť subdodávateľa presvedčiť o vystavenie fa v roku 2010.
Moc ďakujem.
0 0
angyi2 angyi2

angyi2 je offline (nepripojený) angyi2

Ahojte!Poradte mi prosím-do dph

17.1.2011 sme obrdžali dobropis z EU. Dátum vystavenia 28.12.2010. Dobropis je omylom vystavený-dopropísali nám nejaké palety. Na dobropise je uvedený dátum dodania 13.12.2010

14.1.2010 sme obržali faktúru-ako opravu toho omylom vystaveného dobropisu na palety-v rovnakej výške. Dátum vystavenia faktúry je 11.1.2011. NA faktúre je tiež uvedený dátum „akože“ dodania tých paliet 13.12.2010
Otazky:
1. V ktorom roku mám účtovať o dobropise a o faktúre? (teda o závazku/pohl a aký má byť súvzťažný účet +/-?)
DPH ide cez RCH. K akému dátumu robím RCh k dobropisu a ako to s tou faktúrou?
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Vianocka Pozri príspevok
Dobropis vystavíš s takou sadzbou DPH, aká bola platná v čase vzniku daňovej povinnosti pri pôvodnej dodávke - t.j. 19% ( §85 ods.3 )
Ale ako sa to potom spraví v priznaní za január? Budú nové priznania alebo nebude vadiť ak v jednom riadku bude aj 19% aj 20% DPH spočítaná spolu?
Ešte budem museť prísť na to ako to všetko vysvetlím svojmu programu...
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

nikula Pozri príspevok
Chcem opýtať fa od VSE vystavená 7.1.2011, dátum dodania 31.12.10 - nedoplatok. Následne mám vystaviť fa nájomcovi na sumu nedoplatku. Vystavím ju ešte v účtovníctve roku 2010 s 19% DPH? Ako ju dostanem do účtovného denníka, keď dátum vystavenia bude 10.1.2011 a dátum dodania 31.12.2010. Robím v MKsofte a nechce mi to zobrať?
Skúste poradiť?
Naposledy upravil nikula : 24.01.11 at 10:45
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

???
0 0
jozefinka jozefinka

jozefinka je offline (nepripojený) jozefinka

Ahojte, prosím poraďte čo s došlou faktúrou, ktorá došla až v januári 2011 ale je tam ešte 19%dph z decembra !!!
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
jozefinka Pozri príspevok
Ahojte, prosím poraďte čo s došlou faktúrou, ktorá došla až v januári 2011 ale je tam ešte 19%dph z decembra !!!
Pre posúdenie je smerodatný dátum dodania.
1 0
jozefinka jozefinka

jozefinka je offline (nepripojený) jozefinka

Stefan2005 Pozri príspevok
Pre posúdenie je smerodatný dátum dodania.
No veď presne, dodaná faktúra bola až v januári, ale ako to mám zaevidovať do januára, keď mi program už neberie 19%dph???
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

jozefinka Pozri príspevok
No veď presne, dodaná faktúra bola až v januári, ale ako to mám zaevidovať do januára, keď mi program už neberie 19%dph???
Prečítaj si predchádzajúce príspevky niekoľko strán dozadu. Tu nejde o to, kedy Tebe bola faktúra dodaná, ale kedy nastalo dodanie tovaru alebo služby, za ktorú bola daná faktúra vystavená. Vo faktúre okrem dátumu vystavenia máš aj dátum dodania a dátum splatnosti. Ak tam bola dph vo výške 19%, istotne k dodaniu tovaru alebo služby došlo ešte v roku 2010, inak by museli faktúrovať s 20% DPH. Neviem, v ktorom SW robíš, ale evidenčne ju skús dostať a aj zaúčtovať do roku 2010, alebo skús pozrieť v nastavení SW, či nepovoľuje používať historické sadzby dane aj v roku s novou dph. Mne to povoluje, takže ak v 2011 chcem zadať nejakú faktúru alebo dobropis s 19% dph, program mi ju automaticky ponúkne a prepočíta.....
0 0
jozefinka jozefinka

jozefinka je offline (nepripojený) jozefinka

Betina2 Pozri príspevok
Prečítaj si predchádzajúce príspevky niekoľko strán dozadu. Tu nejde o to, kedy Tebe bola faktúra dodaná, ale kedy nastalo dodanie tovaru alebo služby, za ktorú bola daná faktúra vystavená. Vo faktúre okrem dátumu vystavenia máš aj dátum dodania a dátum splatnosti. Ak tam bola dph vo výške 19%, istotne k dodaniu tovaru alebo služby došlo ešte v roku 2010, inak by museli faktúrovať s 20% DPH. Neviem, v ktorom SW robíš, ale evidenčne ju skús dostať a aj zaúčtovať do roku 2010, alebo skús pozrieť v nastavení SW, či nepovoľuje používať historické sadzby dane aj v roku s novou dph. Mne to povoluje, takže ak v 2011 chcem zadať nejakú faktúru alebo dobropis s 19% dph, program mi ju automaticky ponúkne a prepočíta.....
dodanie služby nastalo v 2010 , ale dańové priznanie dph je už dávno odovzdané na DU a aj vyplatené.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
jozefinka Pozri príspevok
dodanie služby nastalo v 2010 , ale dańové priznanie dph je už dávno odovzdané na DU a aj vyplatené.
sme o krok bližšie k riešeniu; už stačí iba nájsť správne riešenie podľa témy:
http://www.porada.sk/t157528-51.html#post1631564
0 0
jozefinka jozefinka

jozefinka je offline (nepripojený) jozefinka

Stefan2005 Pozri príspevok
sme o krok bližšie k riešeniu; už stačí iba nájsť správne riešenie podľa témy:
http://www.porada.sk/t157528-51.html#post1631564
Prečítala som si pozorne túto tému a je mi to jasné s tými dátumami, no nikde sa nespomína ako konkrétne zaevidovať takúto fa, ak príjde napr.26-ho januára. Ono soft ponúka len možnosť 20% alebo zníženú sa sadzbu (10%), no 19% nie ! Takže ak na základ dane dám mi soft dosadí automatcky 20% daŇ a tú (sumu) by som ja ručne opravila na 19% ako je zrejmé z faktúry, síce mi to zoberie ale do daňov.priznania to nebude sedieť (lebo z celkového základu dane to nebude vychádzať na uvedených 20%)... a kolonka na 19% na novom tlačive dph priznania nie je!
Takže takto laicky by som to asi vysvetlila- tú moju otázku. A ďakujem Vám všetkým za diskusiu a pomoc. :-) Pekný deň.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Tento raz je trochu špecifická táto situácia práve pre zmenu z 19 na 20% na prelome rokov. Niekde tu na Porade sa tento problém už preberal skús tu
http://www.porada.sk/t154999-dph-fak...-a-2011-a.html
Naposledy upravil Betina2 : 28.01.11 at 16:04
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

Ak faktúra je vystavená v decembri 2010 ale úhrada bola v januári 2011 FA zaúčtujem do roku 2010 a úhradu tiež mám učtovať do r. 2010 alebo už do r. 2011
0 0
Ľaľa Ľaľa

Ľaľa je offline (nepripojený) Ľaľa

Ak je faktúra vystavená v decembri 2010, tak ju zaúčtujem do decembra 201O. Do roku 2011 ti "prejde" v pohľadávkach a keďže bola uhradená v roku 2011 - tak úhradu zaúčtuješ v roku 2011.
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

Ďakujem za rýchlu odpoveď nebola som si istá ako je to s tou úhradou, ešte raz dik...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať