Zavrieť

Porady

DPH - fakturacia na prelome rokov 2010 a 2011

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o kontrolu správnosti pri účtovaní. Zdaniteľné plnenie za službu mám 31.12.2010, faktúru vystavujem 5.1.2011, splatnosť 14 dní, DPH dávam 19%. Je to správne? Veľmi pekne ďakujem
Naposledy upravil Dav : 11.01.11 at 19:40
Usporiadat
adabirk adabirk

adabirk je offline (nepripojený) adabirk

Zdaniteľné plnenie vzniklo 31.12.2010 - sadzba DPH 19 %.
0 0
evkap. evkap.

evkap. je offline (nepripojený) evkap.

prosim vas a co ak sa jedna o sluzby, kde rozsah sluzby trval od 14.12.2010 do 13.01.2011. ak DPH sa ma pouzit??? ako sa ma vystavit fa?dakujem.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
evkap. Pozri príspevok
prosim vas a co ak sa jedna o sluzby, kde rozsah sluzby trval od 14.12.2010 do 13.01.2011. ak DPH sa ma pouzit??? ako sa ma vystavit fa?dakujem.
V tomto prípade si myslím, že 20% sadzba sa použije.
0 0
evkap. evkap.

evkap. je offline (nepripojený) evkap.

dakujem ti. aj sa som takto rozmyslala, len som sa chcela uistit.
0 0
adabirk adabirk

adabirk je offline (nepripojený) adabirk

Potrebujem praktickú radu, ako mám dodržať ustanovenie § 27 ods. 3 zákona o DPH v súvislosti so zmenou sadzby. Jedná sa mi o to, že spoločnosť v roku 2010 prijala platbu pred dodaním tovaru, pričom jej vznikla v roku 2010 daňová povinnosť so sadzbou 19 % z titulu prijatej platby. V novom roku došlo k dodávke tovaru, t.j. vznikla jej daňová povinnosť z titulu dodania tovaru v roku 2011, ale už v sadzbe 20 %.
Moja otázka: Ako má vyzerať faktúra, ak v zmysle citovaného § 27 ods. 3 zákona o DPH - pri zmene sadzby dane sa použije pri každom vzniku daňovej povinnosti sadzba dane platená v deň vzniku daňovej povinnosti ? Podľa uvedeného ustanovenia a podľa metodického usmernenia DR SR k uplatňovaniu sadzby dane podľa § 27 zákona o DPH z júna 2008 má spoločnosť v zmysle zákona o DPH vystaviť faktúru na dodávku tovaru v sadzbe 20 % - ale už len na rozdiel, ktorý má zákazník zaplatiť ?, čo so zálohou v sadzbe 19 % (nie je vo výnosoch r. 2010)? Ako rozdeliť základ dane tovaru na na časť zdanenú sadzbou 19 % (záloha r.2010) a sadzbou 20 % (doplatok na tovar v roku 2011) ?
0 0
Anita7 Anita7

Anita7 je offline (nepripojený) Anita7

Ahojte, prosím vás o radu:

Od dodávateľa som kúpila halovú obuv. Vytlačil mi bloček z registračnej pokladne s 19% DPH (30.12.2010). Kuriér však doručil tovar až 3.1.2011. Účtujem v programe v JÚ - program ALFA, a neviem si s tým poradiť....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak si nevieš poradiť s ALFOU, tak zadaj otázku do sekcie KROS
problém SW
účtovne máš výdavok 2010
v JU je to výdavok 2010 aj daňovo - máš doklad.
0 0
johanka12 johanka12

johanka12 je offline (nepripojený) johanka12

Ahojte,viem ze je to tu uz popisane ale prosim o odpoved

FV vystavena 1.1.2011
Datum dodania sluzieb 31.12.2010

Klientovi ktoremu spracovavam PU kvartalny platca dph tvrdia v praci uctovnicky ze fakturu ma mat vystavenu s 20 % dph ,ja si myslim ze by tam mala byt 19 % dph .

Prosim poradte co je spravne .

Dakujem za odpoved
0 0
saminka6 saminka6

saminka6 je offline (nepripojený) saminka6

A čo keby ste dali datum vystavenia 31.12.2010,a bolo by to vyriešene
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
johanka12 Pozri príspevok
Ahojte,viem ze je to tu uz popisane ale prosim o odpoved

FV vystavena 1.1.2011
Datum dodania sluzieb 31.12.2010

Klientovi ktoremu spracovavam PU kvartalny platca dph tvrdia v praci uctovnicky ze fakturu ma mat vystavenu s 20 % dph ,ja si myslim ze by tam mala byt 19 % dph .

Prosim poradte co je spravne .

Dakujem za odpoved
Ak zdaniteľné plnenie je 31.12., tak jednoznačne 19% sadzba. A účtovníčky, ktoré radia 20% poslať kade ľahšie.
3 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

johanka12 Pozri príspevok
Ahojte,viem ze je to tu uz popisane ale prosim o odpoved

FV vystavena 1.1.2011
Datum dodania sluzieb 31.12.2010

Klientovi ktoremu spracovavam PU kvartalny platca dph tvrdia v praci uctovnicky ze fakturu ma mat vystavenu s 20 % dph ,ja si myslim ze by tam mala byt 19 % dph .

Prosim poradte co je spravne .

Dakujem za odpoved
správne je použiť sadzbu podľa dátumu dodania. t.j. 19%
2 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
johanka12 Pozri príspevok
Ahojte,viem ze je to tu uz popisane ale prosim o odpoved

FV vystavena 1.1.2011
Datum dodania sluzieb 31.12.2010

Klientovi ktoremu spracovavam PU kvartalny platca dph tvrdia v praci uctovnicky ze fakturu ma mat vystavenu s 20 % dph ,ja si myslim ze by tam mala byt 19 % dph .

Prosim poradte co je spravne .

Dakujem za odpoved
Tieto osoby, ktoré takto radia, sa za účtovníčky len vydávajú a treba kontaktovať linku 158,aby nenapáchali svojim "účtovníctvom" škody celospoločenského rozsahu.
1 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Ak prijmem preddavok 100 EUR v roku 2010, zdaním ho 19% sadzbou. Dodávka v roku 2011 je v hodnote 400 EUR, zdaním ju 20% sadzbou a zároveň odpočítam preddavok v hodnote 100 EUR v 20% sadzbe DPH. Celkom zdaním v sadzbe 20% čiastku 300,- EUR. Za tým, čo som napísal si stojím a tvoja irónia, ktorá je porušením etikety porady na tom nič nezmení. Človek s 18742 príspevkami by mal poznať pravidlá a dodržiavať ich, veď tu nie je prvý mesiac.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Adiks Pozri príspevok
Človek s 18742 príspevkami by mal poznať pravidlá a dodržiavať ich, veď tu nie je prvý mesiac.

Už som to zmazal.

Inak tiež som zvedavý podľa čoho si odpočítaš prijatú zálohu v sadzbe 20%, ak v decembri si odviedla iba 19%.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Monika Kováčová Pozri príspevok
a na základe čoho si za tým stojíš???

http://www.porada.sk/t152183-p4-nove...-1-2011-a.html

nemáš za čo...
Tvoj prípevok neriešil túto záležitosť, ale niečo úplne iné,takže nemám to z tvojej hlavy, ale zo svojej.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ja by som vyhotovila faktúru:
xx tovar ................. 400,00
prijatá záloha ......... -100,00
základ dane ............ 300,00 + 20% DPH = 60,00 spolu k úhrade 360,00
2 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

JA mám tiež pikoškový príklad.

Dodav. FA za vodné a stočné. VYstavená akože 31.12.2010, my sme ju prijali 10.1.2011. Odoslaná vodárňami bola akože 14.1.2011 (detail )

Teraz sa idú robiť prefakturácie nájomcom.
Podľa zákona mi vzniká DP dňom vyhotovenia FA za presne dodané množstvo plynu, elektriny ..., popri nájomnom.

Toto je totálna hlúposť, ak by som vystavila FA 12.11.2011= 20% DPH. Pretože DP mi vznikne 12.11.2011, teda keď som vystavila FA, i keď sú z pohľadu účtovníctva - deň uskutočnenia účtovného prípadu dni v roku 2010.

Ak máte niekto takéto prípady, dajte si na toto pozor. Dávam surovo dátum vyhotovenia za dodanie tohto tovaru 31.12.2010, i keď FA prišla 2011. A budem sa vadiť, ak budem mať v budúcnosti s týmto problém. Ide o tovar, kt. bol spotrebovaný v roku 2010......
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Par.19 ods.3 písm. c) zákona o DPH ti umožňuje dať dátum dodania 12.1.2011, ak dáš taký dátum vystavenia. Od nájomcov získaš o 1% viac. Ale na druhej strane, jedná sa o vodné a stočné za rok 2010, koré bola zdanené 19% DPH. Mám rovnaký prípad a postupujem tak, že nájomcom vystavujem faktúry s dátumom 31.12.2010, ktorý je aj dátumom dodania.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
...betka oprav si ten 11 mesiac v príspevku, nech to zbytočne nepletie...
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Adiks Pozri príspevok
Par.19 ods.3 písm. c) zákona o DPH ti umožňuje dať dátum dodania 12.1.2011, ak dáš taký dátum vystavenia. Od nájomcov získaš o 1% viac. Ale na druhej strane, jedná sa o vodné a stočné za rok 2010, koré bola zdanené 19% DPH. Mám rovnaký prípad a postupujem tak, že nájomcom vystavujem faktúry s dátumom 31.12.2010, ktorý je aj dátumom dodania.
Určite?? (reagujem na tučné)
Nezískam žiadne 1% viac. O to 1% je zvýšená DP a to ide do ŠR, mne neostane.
(pozn.dávam tak, ako som napísala)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať