Zavrieť

Porady

Združenie FO

Sú 2 členovia združenia FO. Hlavný člen začal vykazovať činnosť 1 mesiac pred založením združenia. Tento mesiac sa u neho účtuje zvlášť ?
Každý člen bral dotáciu z ÚP v inej výške. Je to príjem združenia alebo FO?
Odvody do SP, ZP. Spolu alebo zvlášť ? Dúfam, že mi rozumiete, čo sa chcem vlastne opýtať. Ďakujem
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Pozri si zmluvu o združení kedy bola uzatvorená a s akou účinnosťou. Od uvedeného dátumu im delíš príjmy a výdavky v pomere v akom sa dohodli v zmluve. Ten čo podnikal o 1 mesiac skôr - tam ten mesiac účtuješ zvlášť. Čo sa týka dotácie - ak ju vložili do združenia mala by o tom byť zmienka v zmluve o združení alebo v dodatku k tejto zmluve.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Každý z nich je samostatný podnikateľ, tak ich tak musíš aj brať. Príjmy a výdavky plynúce z činnosti združenia delíš v pomere podľa zmluvy. Dotácia z ÚP je príjmom každej FO zvlášť - združenie ako právny subjekt nemôže vystupovať. Odvody do SP a ZP tiež vykazuješ každému samostatne. Príjem 1. člena pred založením združenia účtuješ samostatne a za ten mesiac to bude len jeho príjem a náklady.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Len aby sa nepoplietol zadávateľ otázky : Každý člen bude mať jeden PD a v tom bude účtovať, keby mal časom aj inú činnosť. To zvlášť od Mišky neznamená druhý denník.
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

To znamená 1 PD na hlavného člena. 1 mesiac účtujem len jemu, od začiatku združenia účtujem ďalej v PD a toto obdobie na konci roka prerozdelím. Tie odvody účtujem tiež v tom jednom PD a na konci roka prerozdelím tomu druhému presne to, čo si zaplatil? Chápem Vás správne ?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
ekopo
Len aby sa nepoplietol zadávateľ otázky : Každý člen bude mať jeden PD a v tom bude účtovať, keby mal časom aj inú činnosť. To zvlášť od Mišky neznamená druhý denník.
Je pravda, že som nemyslela na 2 peňažné denníky, ale že ten 1 mesiac nie je predmetom účtovania združenia.
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

Máš dve FO, ktoré založili združenie A a B. Osoba A je ustanovená za zodpovednú osobu za vedenie účtovníctva. Osoba B je člen združenia a nemá vlastnú samostatnú činnosť?
Ak áno, postupovala by som nasledovne. U člena A rozdeľuj všetky príjmy a výdavky na dve strediská - stredisko č. 1 = činnosť spoločná, stredisko 2 = činnosť vlastná. Do str. 1 účtuješ všetky výdavky a príjmy týkajúce sa spoločnej činnosti, so str. 2 účtuješ napr.: odvody do fondov osoby A, odpisy majetku nadobudnutého pred založením združenia, dotáciu prijatú osobou A a všetky ostatné výdavky, ktoré nesúvisia priamo so združením. V združení u osoby A založ aj samostatnú pokladňu a samostatný účet. Taktiež samostatne eviduj záväzky a pohľadávky.
U osoby B, ak nemá inú činnosť, musíš viesť účtovníctvo pre to, že má aj vlastné výdavky (réžia) - dtto ako v prípade A. Na konci roka rozdelíš stredisko 1 u osoby A v pomere, v akom si delia príjmy a výdavky podľa zmluvy, pripočítaš vlastné príjmy a výdavky (u osoby A stredisko 2 a u osoby B vlastné účtovníctvo) a podáš daňové priznanie za A a za B. Doporučujem dôsledne evidovať peňažné toky medzi ich účtovníctvami pri založení združenia - napr. osoba B poskytne určité prostriedky, z ktorých združenie (osoba A) nakúpi majetok ..., ak sú platiteľmi DPh a osoba B nevykonáva inú činnosť, nezabudni za ňu podávať nulové DPH priznania. Dôsledne tiež eviduj pohľadávky a záväzky oddelene od vlastného účtovníctva osoby A - napr. DPh nárok na odpočet/daňová povinnosť podáva člen A len jedno priznanie, ale v ňom je zahrnutá DPH z vlastnej činnosti a tiež z činnosti zruženia, pričom z jednej môže byť nárok na odpočet a z druhej daňová povinnosť...
Inak združenie nie je šťastný spôsob podnikania. Každé združenie, ktoré som poznala sa skôr či neskôr rozpadlo a nebol to vopred plánovaný rozchod podľa zmluvy po dosiahnutí cieľa.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja účtujem jedno 3-členné združenie a jedno 5 - členné združenie .
Pre každé združenie vediem osobitne 1 peňažný denník na meno povereného člena vedením účtovníctva na základe zmluvy o združení a okrem toho má každý jeden člen združenia jednotlivo svoj peňažný denník , kde sa účtuju príjmy a výdaje z prípadnej ďalšej činnosti . Na konci roka v rámci účtovných uzávierkových operácii každému prevediem jeho zmluvne dohodnutý podiel do príjmov a výdavkov z PD združenia /pover.člena/ do PD jednotlivého člena .

Takže nekombinovala by som príjmy mesiac pred tým do peňažného denníka v združení , ale isto je to na rozhodnutí sa podnikateľa resp.účtovníka .
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Už sa tu veľa popísalo o združení FO, len by bolo treba pohľadať poriadne.

Ak sú v združení napríklad dve FO, tak vediem tri účtovníctva. Ak sú tri FO, tak štyri účtovníctva, ak štyri FO, tak vediem päť účtovníctiev.
Ak FO zobrali dotácie, účtujem o nich v účtovníctve každej FO zvlášť. Odvody do fondov tak isto, používanie mobilov tak isto (všetko to záleží na zmluve). Ak napríklad jedna FO vykonáva ešte okrem činnosti združenia aj inú činnosť a používa jeden mobil, tak alikvótnu čiastku si uzná do nákladov svojho účtovníctva a ostatnú čiastku vyfakturuje združeniu... atd. Tak isto používanie súkromného MV vyúčtuje FO združeniu. Skrátka v účtovníctve združenia sa nachádza len to, čo sa týka združenia. Na záver roka rozdelím príjmy a výdavky, majetok a záväzky podľa podielov na jednotlivé FO a tieto sumy prenesiem do ich účtovníctiev.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Zitka, prepáč, neopísala som Ťa, ale so synom som robila poriadky a mala som rozpísaný príspevok
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Ďakujem za Vaše rady a čas ale aj tak ešte moc dobre nerozumiem tej dotácii. Dnes sa mi konečne dostala do rúk ta zmluva o združení. Členovia sa zaviazali vložiť do združenia po 30000,-SKK. Každý to vkladá z dotácie. A vôbec neviem ako mám teraz postupovať, lebo v hlave mi to už úplne vyplo.
Pomôžete mi aby mi svitlo?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Terezap
Ďakujem za Vaše rady a čas ale aj tak ešte moc dobre nerozumiem tej dotácii. Dnes sa mi konečne dostala do rúk ta zmluva o združení. Členovia sa zaviazali vložiť do združenia po 30000,-SKK. Každý to vkladá z dotácie. A vôbec neviem ako mám teraz postupovať, lebo v hlave mi to už úplne vyplo.
Pomôžete mi aby mi svitlo?

Dotáciu obdržal každý z podnikateľov , to znamená aj každý ju musí použiť na svoju činnosť . Nemala by sa objaviť v účtovníctve v rámci združenia , dotácia ako taká , nebola smerovaná pre združenie , ale pre jednotlivú SZČO .
Iné by bolo ak by si jeden z členov zakúpil z dotácie vŕtačku , dotáciu by zúčtoval vo svojom peňažnom denníku , ale túto vŕtačku by vložil do združenia pre vykonávanie spoločnej činnosti .

Čerpanie dotácie musí zaúčtovať každý jeden člen vo svojom účtovníctve .

Píšeš , že každý vložil do združenia 30 000 Sk z dotácie .Dá sa táto čiastka považovať za podnikateľský vklad , a nie za vklad dotácie ?

Použili peniaze z dotácie na zakúpenie prac.nástrojov , alebo na čo ?

Treba prihliadať aj na pod.zámer , na čo bola dotácia poskytnutá a tento prídel rozlíšiť ..... teda účel dotácie .V tom musíš mať jasno .


Je nutné to pomenovať vklad z dotácie vo výške 30 000 Sk ?
Naposledy upravil Zita5 : 26.01.07 at 06:34
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Zitka veľmi pekne ďakujem. Účelom dotácie je oprava a rekonštrukcia podnikateľských priestorov, odvody, nábytok predajne. Spravím chybu, keď budem každému viesť dotáciu v jeho PD, zároveň aj čerpanie z nej a do združenia sa len zapíše osobný vklad podnikateľa ( ned. výdaj ) a potom neskôr vyberie vo forme osob. spotreby ? Moc ďakujem , pomaly mi už svitá.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Terezap
Zitka veľmi pekne ďakujem. Účelom dotácie je oprava a rekonštrukcia podnikateľských priestorov, odvody, nábytok predajne. Spravím chybu, keď budem každému viesť dotáciu v jeho PD, zároveň aj čerpanie z nej a do združenia sa len zapíše osobný vklad podnikateľa ( ned. výdaj ) a potom neskôr vyberie vo forme osob. spotreby ? Moc ďakujem , pomaly mi už svitá.
Terezka, ja by som to riešila tak, že dotácie by som viedla v účtovníctve každej FO, aj čerpanie dotácie na rekonštrukciu, nákup nábytku atd, ako aj sama píšeš. Do združenia by som ale nedávala osobný vklad, čiže financie, to by bolo len fiktívne. Radšej by som v zmluve o združení uviedla, že účastníci združenia vložili do spoločného podnikania každý v hodnote 30 tisíc, formou rekonštrukcie, kúpou nábytku a i. (presne by som to trebárs aj vyšpecifikovala, že kto do čoho investoval).
0 0
marika1 marika1

marika1 je offline (nepripojený) marika1

Ja vediem 2 združenia, každé s dvoma členmi. Všetko vediem zvlášť. Dokonca v jednom ani nevediem jednému z členov účtovníctvo. Na konci roka všetko rozdelím podľa zmluvy, vypíšem výkazy s jej podielom a odovzdám jej to. Ona to dá svojej účtovníčke.
Jedno združenie som viedla na strediská, ale na konci roka to rozdeľovanie bol chaos. Tam bolo treba fakt si dávať pozor, aby som nezabudla označiť stredisko, lebo hneď to boli iné výsledky. Tak som to rozdelila na 3 účtovníctva.
A ešte vediem účtovníctvo jednému, ktorý bol tiež v združení. On mi zase nakoniec roka doniesol jeho podiel vo výkazoch od účtovničky v združení. Tam boli viacerí. Toto združenie zaniklo.
Takže mám veselo.
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Kočky veľmi pekne Vám ďakujem
0 0
junior78 junior78

junior78 je offline (nepripojený) junior78

Ahojte
Chcem poprosiť o pomoc ohľadom účtovania združenia. Teraz začínam účtovať a mám v tom chaos.
Jedná sa o fyzické osoby manželov 50-50%
1, Predchádzajúci účtovník riešil nasledovne:
Pod osobou A viedol jednoduché účtovníctvo. Všetky príjmy a výdavky aj odvody(pri odvodoch sa jedná o rovnakú sumu pre každého) nahral do jedného PD.
Pre osobu B neviedol účtovníctvo iba vyplnil výkazy a daňové priznanie.

2, Výkaz o majetku a záväzkoch?
Osoba A: vo výkaze je uvedený 100% majetok a záväzky
Osoba B: vo výkaze je uvedený 100% majetok a záväzky
Nemalo by sa to deliť na 50-50% aj vo výkazoch?

3, Výkaz o príjmoch a výdavkoch
Osoba A: vo výkaze je uvedený 100% príjmy a výdavky
Osoba B: vo výkaze je uvedený 100% príjmy a výdavky
Nemalo by sa to deliť na 50-50% aj vo výkazoch?

4, Daňové priznanie
Osoba A: uvádza všetko 50% podielom
Osoba B: uvádza všetko 50% podielom

Je to takto správne? Mne sa to nepozdáva
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
junior78 Pozri príspevok
Ahojte
Chcem poprosiť o pomoc ohľadom účtovania združenia. Teraz začínam účtovať a mám v tom chaos.
Jedná sa o fyzické osoby manželov 50-50%
1, Predchádzajúci účtovník riešil nasledovne:
Pod osobou A viedol jednoduché účtovníctvo. Všetky príjmy a výdavky aj odvody(pri odvodoch sa jedná o rovnakú sumu pre každého) nahral do jedného PD.

Osoba A je zrejme osobou poverenou viesť spoločné účtovníctvo, pre vykonávanie ich spoločnej činnosti v rámci združenia FO, tak spoločné účtovníctvo je možné .Odvody - tak tie treba priradiť každému osobitne .

Pre osobu B neviedol účtovníctvo iba vyplnil výkazy a daňové priznanie.

Osoba B by mala mať svoje účtovníctvo , kde sa jej v rámci uzávierkových operácii zaúčtuje jej zmluvne dohodnutý podiel vo výške 50% príjmov a výdavkov zo spoločnej činnosti , taktiež vyčísliť odvody do fondov .Tie sa nedelia , každý má svoj VZ a platby vo výške aké mu vychádzajú.

2, Výkaz o majetku a záväzkoch?
Osoba A: vo výkaze je uvedený 100% majetok a záväzky
Osoba B: vo výkaze je uvedený 100% majetok a záväzky
Nemalo by sa to deliť na 50-50% aj vo výkazoch? - Vo výkaze by mal byť vyčíslený majetok vo výške podielu 50% .

3, Výkaz o príjmoch a výdavkoch
Osoba A: vo výkaze je uvedený 100% príjmy a výdavky
Osoba B: vo výkaze je uvedený 100% príjmy a výdavky
Nemalo by sa to deliť na 50-50% aj vo výkazoch? - áno, v pripadajúcom podiele delenia príjmov a výdavkov

4, Daňové priznanie
Osoba A: uvádza všetko 50% podielom
Osoba B: uvádza všetko 50% podielom

To je správne .


Je to takto správne? Mne sa to nepozdáva
Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch nie je správne zostavený , ja sa aj čudjem , že takto zostavený výkaz im prebral daňový úrad , ako prílohu k DP.
http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html - tu pripíjam tému , kde sú priložené linky na tému združenia FO .Skúste si to pozrieť .
1 0
junior78 junior78

junior78 je offline (nepripojený) junior78

Ďakujem Zita

Aj ja to vidím tak ako ste to uviedla.
Teraz ešte musím dostať údaje do programu tak aby mi to správne vypočítalo.

Ešte raz ďakujem
0 0
DenisD DenisD

DenisD je offline (nepripojený) DenisD

Ahojte poraďáci, neviete poradiť? Uzavrel som zmluvu o kúpe nákladného auta s jedným z členov združenia. Na druhý deň mi volal druhý člen združenia, že je zmluva neplatná, lebo ten spoločník má len 20%-tný podiel na združení a nie je podľa zmluvy o združení poverený správou majetkových hodnôt, ani nemôže podpisovať žiadne zmluvné veci a podobné veci nie bežnej povahy. (myslím že našli kupcu, ktorý dá viac, tak chcú vykľučkovať...). Je naozaj tá zmluva neplatná? Urobil som chybu ja? -myslím že keď idem niečo podpisovať s členmi združenia som povinný si vypýtať ich zmluvu o združení, aby som vedel s kým mám jednať??? Taktiež vystupujú vlastne pod menom jedného z nich a na zmluve je IČO aj všetky údaje toho druhého spoločníka, ale podpis toho druhého s tým menším podielom s ktorým som uzavrel zmluvu, tak by som bol naozaj zvedavý či to ten druhý vôbec mohol podpísať a ak áno za akých podmienok...??? Som z toho riadne znechutený. Ďakujem vopred za odpoveď.
0 0
DenisD DenisD

DenisD je offline (nepripojený) DenisD

Nechcem byť netrpezlivý, ale dnes som si mal prebrať vozidlo a ja neviem či je alebo nie je tá zmluva platná. Prosím vie mi niekto poradiť?
0 0
Načítať ďalšie