Zavrieť

Porady

Vyúčtovanie plynu

Viem, že sa o tom už písalo, ale aj tak neviem prísť na koreň veci. Takže začnem ešte raz. Vyútovanie za plyn nám chodí 1x za rok, a to v júli.
Každý mesiac dostávame od SPP faktúru za opakovanú dodávku zemného plynu, ktorú účtujeme 502/321. Na konci roka podľa stavu plynomeru sme zistili, že za rok 2006 nám vychádza preplatok. Je to dosť vysoká suma.Keby nám vychádzal nedoplatok, vytvorili by sme rezervu. Čo môžeme urobiť, aby sme ponížili náklady roku 2006?
Usporiadat
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

No ja neviem, ale nám chodí vyúčtovanie plynu raz za rok a to v decembri.
Stav je vyúčtovaný do 18.12.
Myslím, že už minimálne 2 roky to tak je.
Ja osobne mesačné faktúry od SPP účtujem ako 314/321 a úhrada 321/221.
Na konci roka si odpíšem konečný stav plynomera k 31.12.
Vyúčtovaciu faktúru od SPP zaútujem do nákladov 502/321 a odpočítam všetky zaplatené zálohy aj s DPH 321/314 a zvyšok doplatím, alebo mi ho vrátia na účet.
Stav od 19.12. do 31.12. si zaúčtujem ako nevyfaktúrovaná dodávka plynu
502/326. Tieto dni mi prídu vyfaktúrované v ďalšej faktúre na konci roka. Vtedy to už len zaúčtujem 326/321
0 0
trina trina

trina je offline (nepripojený) trina

Nám príde vyúčtovanie až v júli 2007.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

No dobre, tak si si teda mala odpísať stav plynomeru k 31.12.2006 a zaúčtovať cez interný doklad do nákladov 502/326 sumu podľa sadzby z faktúry, ktorá ti prišla v júli 2006.
Prípadne sa opýtaj v plynárni na sumu za m3, lebo od 16.10.2006 sa ceny dvíhali.
Faktúru, ktorá ti príde v júli 2007 potom zaúčtuješ ako 326/321 za vyúčtovanie obdobia 2006 a zvyšok bude za rok 2007 ako 502/321.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Sumu záloh si nedávaj do nákladov, ale na účet 314.
Ak budeš mať preplatok, tak ti peniažky v roku 2007 vrátia a účet 314 sa ti vynuluje.
Podľa stavu plynomera si daj do nákladov len čistú spotrebu za rok 2006 + mesačné fixné sadzby.
A tým pádom budeš mať v nákladoch roku 2006 menšiu sumu, teda presnú spotrebu v nákladoch, ako keď si dávaš do nákladov mesačné zálohy.
0 0
trina trina

trina je offline (nepripojený) trina

Ale účet 326 používam len, ak viem presnú sumu. Ja 31.12. neviem presnú sumu. Cenu plynu viem, ale plynári predsa nechodia odpisovať stav 31.12. Môžu prísť aj 28.12. alebo 4.1., a to ja neviem kedy, takže presnú sumu nemôžem vedieť.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ale veď ty si môžeš odpísať stav 31.12. a keď vieš cenu za m3 a fixnú sadzbu, tak vieš skoro presne koľko budeš mať do nákladov.
Môžeš sa míňať len veľmi málo.

A myslíš, že je správne mať sumu záloh v nákladoch ?
Veď ty máš zálohy v nákladoch aj keď vieš, že taká spotreba nebude podľa stavu plynomera
Mala by si to dať z tých nákladov von.

Teda možno má na to niekto iný názor, ale mne s to zdá najpresnejšie.
To, či stav opíšu z plynárni 28. alebo 31 je malý rozdiel. Väčšinou sa vtedy nepracuje a sú dovolenky a v budove by sa malo len temperovať.
A keď si vytvoríš rezervu, tiež ju budeš dávať len odhadom a tiež to nebude presne.
0 0
trina trina

trina je offline (nepripojený) trina

Ja nechcem mať v nákladoch celú sumu, preto prosím o radu. Podľa mňa skoro presná suma nie je presná suma. Ja by som na 326 účtovala len na základe nejakého dokladu. Aj keby som použila 326, dávala by som mínusom?
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

trina
Ja nechcem mať v nákladoch celú sumu, preto prosím o radu. Podľa mňa skoro presná suma nie je presná suma. Ja by som na 326 účtovala len na základe nejakého dokladu. Aj keby som použila 326, dávala by som mínusom?
A čo tak použiť 323 - Rezevy na nevyfakturované dodávky ?
Nepoznám presnú sumu a tak je to dôvod pre tvorbu rezervy. Navyše tvorba rezerv na nevyfakturované dodávky je daňovo uznaná. Tak v tom nevidím žiadny problém.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Ahojte. Ja osobne používam účet 381 na splátky. Nám vyúčtovanie chodí v apríli ... je to blbé, lebo vôbec neviem potom už zaúčtovať do r. 2006 spotrebu. Jedine, že by som podľa stavu, ktorý si aj mi opisujeme na konci každého mesiaca ... Bolo by to tak správne?
Naposledy upravil Anonymka : 02.03.07 at 06:06
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Vie mi niekto poradiť prosím???
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Teraz som si len všimla, že vyššie je presne odpoveď na moju otázku. Prepáčte. Ale chcem sa uistiť či je správne používanie účtu 381. Alebo by som mala skôr používať 326? To len do budúcnosti ... Ďakujem
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

Ja si myslím že by sa malo účtovať ako o rezerve pretože skutočná suma spotreby nie je presne známa. Inak ja mám obdobný problém, preto som sem mrkla a troška ste ma inšpirovali "čo ďalej"...

Mesačne mi chodia faktúrky za predpokladaný odber plynu, podľa mňa to nie sú skutočné zálohy ale dávať tieto predpokladané odbery priamo do nákladov NEBUDEM, už som tento omyl urobila v roku 2005 keď mi vyšiel statočný nedoplatok a mala som strach z podania DDP - (nakoniec som ho nepodala, lebo som zistila že k poníženiu základu dane v roku 2005 vlastne nedošlo - tú istú sumu čo som účtovala na účet 503 by som totiž účtovala na tvorbu zákonnej rezervy 552 !!!)

Takže v roku 2006
1.mesačnú faktúru zúčtujem : 314/321
2.úhradu mesačnej faktúry 321/221
3. na konci roku vytvorím rezervu v sume ktorá je na účte 314 (analytika-SPP) 552/323

V roku 2007 keď mi príde vyúčtovanie za plyn za rok 2006 - riadna faktúra
1. zruším rezervu 323/652
2. zaúčtujem skutočný odber do nákladov 503/321
2. zúčtujem zálohu 321/314


PROSIM VAS O NAZOR ČI SI MYSLITE ŽE JE TO RIGHT, moc díky...
0 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Pre trina:
Počúvni mudroša. To je, podľa mňa, ten správny postup.
Pre ananymku:
Použi účet 314 ako píše Katarína alebo účtuj splátky priamo do nákladov. Náklady sú vhodnejšie preto, aby nebol veľký skok v hospodárskom výsledku v decembri. K 31.12. musíš náklady aj tak upresniť (oproti 323).
0 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Pre trina:
Posúchni mudroša. Ten postup je správny.
Pre anonymka:
Ja by som radšej účtoval jednotlivé splátky do nákladov, aby v decembri nevznikol skok v hospodárskom výsledku. V decembru potom doúčtuješ len odhad do celkovej spotreby za rok podľa odpočtu hodín (oproti 323).
0 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Pre barbadoss:
Prečítaj si moju odpoveď na ananymku. Veď ty si urobila to isté, len namiesto 502 (vecný náklad) si účtovala rezervu (552).
Upozorňujem na to, že sa rezervy a ich použitie v roku 2007 budú účtovať úplne ináč, ale o tom asi bude ešte reč.
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

To je pravda, HV v priebehu roka bude pri mojom postupe skreslený. Tzn. navrhujem ešte účtovať v priebehu roka faktúry za predpokladanýl odber na 503XX (analytika), v decembri sumu na tomto účte preúčtovať na 314 a ďalej pokračovať dľa toho čo som už napísala. Daňovo je to o.k. aj keby som to nechala na 503 ale účtovne nie, podľa mňa je správnejšie vytvoriť rezervu.

Koňo díky moc za reakciu.
0 0
zeliz zeliz

zeliz je offline (nepripojený) zeliz

Ahoj Trina, ja mám taký istý problem ako Ty. Ani ja neviem ako správne účtovať tento prípad. ale viem, že: 326 nie lebo nemáme doklad, t.j. nevieme presnú sumu - postupy § 50 ods 6 (to je len odhad, že sme odčítali stav plynomeru k 31.12.2006). Keby skutočná spotreba bola vyššia ako zálohy, tak tvoríme rezervu 552/323, ale naša skutočná spotreba je nižšia, tak by sme účtovali na 552/323 minusovú sumu! Ale je to nesprávne lebo 323 nemá aktívny zostatok(postupy § 19 ods 6), t.j. nie je možné účtovať na 323 na stranu D mínusovú sumu, alebo na MD kladnú sumu. Ak zistím správny postup dám Ti vedieť!
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
koňo Pozri príspevok
Pre trina:
Posúchni mudroša. Ten postup je správny.
Pre anonymka:
Ja by som radšej účtoval jednotlivé splátky do nákladov, aby v decembri nevznikol skok v hospodárskom výsledku. V decembru potom doúčtuješ len odhad do celkovej spotreby za rok podľa odpočtu hodín (oproti 323).
Ďakujem.

Lenže:
posledné vyúčtovanie bolo k 18.4.2006. Od tej doby (od 5 mes do 12 mes) sme zaplatili bez DPH zálohy vo výške 62 739,50 Sk (takže toto by som mala dávať do nákladov, každý mesiac, hej?) No a podľa našej internej evidencie vychádza spotreba 37 378,16 Sk. Podľa našej evidencie bola spotreba 2847 m3. Vyzerá to na preplatok, ale nemôžem vedieť, ako bolo presná naša informácia o stave. Tak teraz ako mám postupovať?

Budem mať na 502 mať 62 739,50 Sk a v r. 2007 to znížim???
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

barbadoss Pozri príspevok
Ja si myslím že by sa malo účtovať ako o rezerve pretože skutočná suma spotreby nie je presne známa. Inak ja mám obdobný problém, preto som sem mrkla a troška ste ma inšpirovali "čo ďalej"...

Mesačne mi chodia faktúrky za predpokladaný odber plynu, podľa mňa to nie sú skutočné zálohy ale dávať tieto predpokladané odbery priamo do nákladov NEBUDEM, už som tento omyl urobila v roku 2005 keď mi vyšiel statočný nedoplatok a mala som strach z podania DDP - (nakoniec som ho nepodala, lebo som zistila že k poníženiu základu dane v roku 2005 vlastne nedošlo - tú istú sumu čo som účtovala na účet 503 by som totiž účtovala na tvorbu zákonnej rezervy 552 !!!)

Takže v roku 2006
1.mesačnú faktúru zúčtujem : 314/321
2.úhradu mesačnej faktúry 321/221
3. na konci roku vytvorím rezervu v sume ktorá je na účte 314 (analytika-SPP) 552/323

V roku 2007 keď mi príde vyúčtovanie za plyn za rok 2006 - riadna faktúra
1. zruším rezervu 323/652
2. zaúčtujem skutočný odber do nákladov 503/321
2. zúčtujem zálohu 321/314


PROSIM VAS O NAZOR ČI SI MYSLITE ŽE JE TO RIGHT, moc díky...
V zásade súhlasím, len chcem upozorniť, že v r. 2007 sa použitie rezervy bude účtovať inak. Použitie rezervy sa bude účtovať oproti záväzku:
323/321 do výšky rezervy
502/321 - rozdiel, ak je fakturovaná suma vyššia

323/321 - do výšky faktúry
323/502 - rozdiel ak je fakturovaná suma nižšia
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Neviem, ako to mám teda zaúčtovať ... už moc času nemám na rozmýšlanie...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať