Zavrieť

Porady

DPH a doplnky o auta

Chcem si len overiť pri kúpe doplnkov(osviežovač) do služobného automobilu si nemožem uplatniť DPH. Ale ak su to žiarovky, lekarnička,sada klučov a pod. tak ano?
Dikk za osvieženie pamete.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
tibor tibor

tibor je offline (nepripojený) tibor

práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac
u všetkých týchto vecí si uplatňujem DPH...aj u toho osviežovaču...ale nikde nepíšem, že ho dávam do auta...predsa aj inde sa dá použiť (WC, zasadčka...teda neviem presne aký to je...) a na doklade je to ako vlastne napísané?
0 0
Gira Gira

Gira je offline (nepripojený) Gira

Podľa §49 ods. 6 písm. a) a b) si platiteľ dane nemôže odpočítať daň pri kúpe a nájme osobného automobilu a kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže. Príslušenstvo je tam presne definované ako:"elektronické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, popašné zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie", z čoho vyplýva, že pri kúpe žiarovky, lekárničky, sady kľúčov a pod. si DPH uplatniť určite môžeš.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Neviem, neviem, či osviežovač vzduchu je takým výdavkom, o ktorom by sa dalo povedať, že je vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov? Ja takého veci nedávam do daňových výdavkov.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

ak tam vyslovene nie je napisane, ze osviezovac do auta, ja by som to "supla" na rezijne nakl-medzi cistiace prostriedky. Vonavy den prajem:-)
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

jasne že to môže ísť do nákladov a je nárok na odpočítanie DPH )
0 0
McMarti McMarti

McMarti je offline (nepripojený) McMarti

Dakujem všetkým za odpoved.. osviežovač púojde do firmyu na spríjemnenie prostredia zamestnancom )
0 0
allesgute allesgute

allesgute je offline (nepripojený) allesgute

ma otazku, ci si mozem uplatnit dph pri kupe prislusenstva do auta (radio, klima a pod) v pripade ze sa jedna o nakladny automobil? vopred dik.
0 0
McMarti McMarti

McMarti je offline (nepripojený) McMarti

Pri nákladnom áno,§49 sa týka osobných vozidiel
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ten paragraf je trocha nespravodlivý. Keď si kúpime v hotovosti napr. úžitkový automobil komplet vybavený z hľadiska bezpečnosti cestujúcich a zabezpečeia proti krádeži. neúčtujeme zvlášť jeho nákupnú cenu v základnom prevední + DPH a zvlášť príslušenstvo, u ktorého nie je nárok na odpočet DPH. Alebo by sme tak účtovať mali? Navyše niektoré poisťovne auto ani nepoistia, pokiaľ nie je vybavené poplašným zariadením.
Naposledy upravil Paula : 12.08.04 at 08:34 Dôvod: preklep
0 0
allesgute allesgute

allesgute je offline (nepripojený) allesgute

pri uzitkovom automobile je to myslim jedno pretoze nemas narok na odpocet dph ani z ceny auta ani z ceny prislusenstva.
0 0
McMarti McMarti

McMarti je offline (nepripojený) McMarti

allesgute
pri uzitkovom automobile je to myslim jedno pretoze nemas narok na odpocet dph ani z ceny auta ani z ceny prislusenstva.
ak je zaradený do kategorie M1 hovorí §49 ods. 6 pís. a
0 0
allesgute allesgute

allesgute je offline (nepripojený) allesgute

oprava !!! v predoslom prispevku som mal na mysli nie uzitkovy ale osobny.
ak to teda zhrniem, je to takto ok?
1/ pri osobnom (kategoria M1) je to jedno, pretoze tam neni narok na odpocet ani z auta ani z prislusenstva. (paragraf 49 odsek 6)
2/ pri nakladnom (uzitkovom?) je narok na odpocet aj z auta aj z prislusenstva. (nespada pod zakaz odpoctu paragraf 49 ods.6)
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Nuž, zle som sa vyjadrila - úžitkový automobil. Mala som na mysli taký, kde sa DPH odpočítať môže a pritom už pri kúpe je vybavený všetkým, čo sa v prípade "dovybavovania" odpočítať nemôže. Je to asi mimo oblasť môjho chápania.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

ano allesgute, presne takto
len jedna poznamocka, pri osobnom aute M1 je v zakone presne vymenovane, co sa rozumie prislusenstvom
to, co v tom zozname nie je zahrnute, z toho podla mojho nazoru mame narok na odpocitanie
0 0
alexaneta alexaneta

alexaneta je offline (nepripojený) alexaneta

luckasari aj nám to tak bolo na školeniach prezentované zákaz odpočtu len toho čo je vymenované v zákone čo sa príslušenstva týka - ste ma normálne zmotali s tým úžitkovým už som sa ľakla
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Aj keď je naša Porada zameraná na dodržiavanie zákonov, nemôžem si neuľaviť konštatovaním s otáznikom. Osobný automobil je viac zraniteľný na cestách oproti nákladnému (airgag), je ľahšie odcudziteľný (popl.zariadenie), je v ňom v lete rovnako horúco (klim.zariadenie). Stále ide o to isté -životy ľudí a chránenie majetku. Kde nechávajú rozum naši zákonodarcovia? Asi ma treba zrušiť, som občas rebelant.
0 0
alexaneta alexaneta

alexaneta je offline (nepripojený) alexaneta

aký rozum veď žiadny nemajú vidíš oni majú klimatizáciu vo svojich úradoch tak im ten rozum z toho vyfučal - ja som tiež na nich alergická asi ke´d vidím čo tvoria od stola tam nech idú do praxe by sa naučili
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ďakujem za podporu ubolenej duše. O čo ľahšie by nám bolo účtovať, keby sa nielen autá nedelili na a), b), c).....tie z) budú mesačné alebo marťanské - tých sa už nedožijem .
0 0
anam anam

anam je offline (nepripojený) anam

Pokiaľ § 49 presne vymenováva čo sa považuje za príslušenstvo, potom by bolo možné odpočítavať daň napr. z nákupu elektrónových diskov, poťahov, fólií na okná a rôznych doplnkov interiéru, alebo exteriéru - a ešte kadejakých zbytočností... Tak sa mi ten zákon zdá byť dosť divný. Alebo v zákone možno vypadlo pri vymenovávaní príslušenstva slovko "napr.". Ale to už nie je náš problém. Len aby to daňová kontrola aj takto pochopila...
Pekný deň.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Pekný deň aj tebe anam. Mne by viac vyhovovalo, keby v zákonoch nepužili nikdy "napr,", ale vymenovali všetky prípady, ktoré sa neuznávajú (nielen pri DPH). Tak by sa nestávalo, že niektorý daňovák uzná a niektorý nie len z toho dôvodu, že sám nevie alebo pre naše pekné oči.
0 0
Načítať ďalšie